Saldırgan Kıbrıslı Rum'un aldığı ceza

Güney Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklere yönelik saldırılar, hep şikayet konusu oldu ve suçlulara ceza verilmemesi kuzeyde hayal kırıklığı yarattı. Kuzey Kıbrıs’ta Kıbrıslı Rumlara yönelik neredeyse hiç saldırı olmamasına rağmen, Güney Kıbrıs’ta yıllardır Kıbrıslı Türklere yönelik saldırılar oluyor. Özellikle maç günlerinde fanatik Rum futbolseverlerin taşkınlıkları çerçevesinde ve bazı özel milli günlerde Kıbrıslı Türklerin araçlarına saldırıda bulunuluyor. Özel olmayan günlerde de zaman zaman Kıbrıslı Türklerin araçlarına saldırılar gerçekleştirildi, ya da Kıbrıslı Türkler darp edildi.

Kıbrıslı Türkler, bu tür olayların iki toplum arasındaki güveni sarstığı için suçlulara caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini belirtti ama bu beklentiler pek karşılığını bulmadı. Rum lider Nikos Anastasiadis, bu tür saldırılar karşısında zaman zaman çok sert ifadeler kullansa da suçluların ceza görmesi için gerekli baskıyı kuramadı. Tepkiler sözde kaldı, suçlular cezasını çekmedi. Tabii ki suçlular cezasını çekmediği için de yeni olaylar yaşandı. İki lider müzakere ederken de bu tür olaylar oldu.

Birbirine karşı güven duyması gereken iki toplumun, bu tür olaylar nedeniyle güven bunalımı yaşaması, çözüm isteyen kesimleri hep üzmüştür. Güven artırıcı önlemleri artırmayı düşünürken, Güney Kıbrıs’ta fanatikleri dizginleyememek önemli bir sorun olarak duruyor.

Daha önceki hafta Güney Kıbrıs’ta bir marketin park yerinde bir kadının aracının saldırıya uğraması, “yeter artık” dedirtti. Dünkü Rum basınında dikkat çekici bir haber vardı. Haber, Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nin, 12 Rum öğrencinin, 16 Kasım 2015 tarihinde Kıbrıslı Türklerin araçlarına yönelik yapılan saldırısıyla ilgili suçunu kabul eden bir kişiyle ilgili kararını açıkladığını yazıyordu. 12 kişiden birisi suçunu kabul etmiş ve 4 ay hapis cezası almıştı.

Hatırlanacağı üzere, Rum öğrencilerin, 16 Kasım 2015 tarihinde Grivas Digenis Caddesi’nde KKTC’nin ilanını protesto ettiği sırada, Kıbrıslı Türklerin araçlarına saldırmıştı. İşte bu saldırıları yapanlar cezalarını bulmaya başlamış. Politis gazetesinin de söz konusu saldırıyı “utanç” diye nitelemesi olumlu. Politis gazetesi habere, “2015 yılının kasım ayında gerçekleşen utançla ilgili ilk ceza” başlığını attı.

Dediğimiz gibi zanlılar toplam 12 kişi, ancak bunlardan yalnızca birisi şu ana kadar suçunu kabul etti. Suçlarını kabul etmeyen geriye kalan 11 kişi için duruşma yapılacakmış... Suçunu kabul eden 20 yaşındaki zanlının mahkûm edildiği suçların “gerçek bedensel zarara yol açan saldırıda bulunmak”, “kötü niyetli hasar vermek”, “endişe, kargaşa aynı zamanda hoşgörüsüzlük ruhu meydana getirmek” olduğu belirtildi.
   Rum yargıç, bu tarz eylemlerin hiçbir durumda vatanseverlikle ilgisi olmadığını, tam aksine devletin anayasal yapısına zarar verdiğini söyledi. Yargıç ayrıca “vatanseverliğin, şiddet ve hoşgörüsüzlük eylemleriyle değil, toplumun demokratik yapılarına etkin ve verimli bir şekilde katılmakla ifade edildiğine” de işaret etti.
   Gazete, Kıbrıslı Türklerin kendilerine taş ve portakal atılmasından ötürü yaralandıklarını, öte yandan araçlarında da en az 9 bin Euro maddi hasar meydana geldiğini anımsattı.
   Kıbrıslı Türkler için suçluların mahkemeye çıkarılması bile önemliydi. Mahkemeye çıkarılan saldırganlardan birisinin hapis cezası alması daha önemli ve Kıbrıslı Türklerin beklediği bir durumdu. Güney Kıbrıs’ta saldırganların ceza almaya başlaması, yaptıklarının yanlarına kalmaması hem caydırıcılık, hem de iki toplum arasında güven inşa edilmesi açısından çok önemlidir. Temenni ederiz ki Kıbrıslı Türklere saldıranların tümü de yargılanır ve hak ettikleri cezaları alırlar.

 

YORUM EKLE

banner107

banner75