Şampiyonluğu ruhunda hisseden kent…

Ogün Genç KAÇMAZ

 

    Bir sezonun emeğinin taçlanacağı, lig maratonunun zirvede sonlanacağı son 90 dakikada Mağusa Türk Gücü istediğini alarak 9. lig şampiyonluğuna imza attı. Öyle bir lig yarışı yaşandı ki MTG de Yenicami de şampiyonluğu hak eden müthiş bir istikrar ve başarı sergiledi. Nitekim iki takım da puan rekoru kırarak 74 puana ulaştı ve şampiyonu ikili averajdaki Türk Gücü üstünlüğü belirledi.

   Çetinkaya’nın son dakika golüyle Yenicami’den aldığı puanla dümene geçen MTG bu şansı kullandı. Bu tip maçlar favori olsanız da tansiyonun yüksek olmasından zaman zaman ters etki yapabilir. Ancak oyunun her anında kontrol MTG’de idi. Hem mental hem teknik anlamda bu maça iyi hazırlanan, sakin olan, sabırlı hücum ederek rakibini hataya zorlayan sarı yeşilliler geçmiş maçlardan ders almış. MTG kanat ataklarında tehlikeler yarattı. Sercan’ın sakatlığı nedeniyle 7 dakika oyun alanı dışında kalması ve değişikliğin gecikmesi handikabını Adil’in ayağından yedikleri golle yaşayan Kaymaklı hücuma çıkmakta zorlandı, çoğalamadı, ofansif sıkıntısı maç boyu sürdü. Sadık’ın yerine Mehmet Erol’la başlayan ve topa daha fazla olmayı düşünen, Dinopeter ve Arif’le çabuk çıkarak gol arayan Türk Gücü Peter’le ikinci yarı başında farkı ikiye çıkararak kontrolü elden bırakmadı. Net pozisyonlar ve penaltının kaçırılması daha büyük farkın gelmesini engellerken şampiyonluk şarkıları son dakikalarda tribünlerden saha içine yayıldı. Maçın bitiş düdüğüyle Ruso’da yaşanan şampiyonluk coşkusu konvoylarla Mağusa’ya taşındı.

   Ülkemizin, kentine bu denli tüm benliğiyle sahip çıkan başka taraftar kitlesi yok. Canbulat’ta olsun deplasmanlarda olsun Ultra Crows grubu ile taraftarın verdiği büyük destek, futbolcuların motive edilmesiyle gerçek bir on ikinci adam gücüyle takımı ittiler. Bir kulübün başarısı sadece kağıt üzerinde değil. Koral Bozkurt’un başkanlığında çağdaş bir anlayışla kurumsallaşma yolunda ciddi adımlar atan sarı yeşillilerin altyapıdan tesisleşmeye kadar geldiği nokta alkışlanacak düzeydedir. Ekonomik güç, yapılan transferlerle alternatifli kaliteli kadronun yaratılmasıyla taraftarın sinerjisinin sağlanması ortaya iki kulvarda koşan bir takım çıkardı. Koral Bozkurt’un yanında Onur Bozkurt, Kemal Mahirel ile Çağrı Aktuğ ve tüm yöneticiler adeta takımla yatıp kalktı. Ali Oraloğlu, yardımcıları Batu Seyis, Memiş Nay ve Hasan Maydon’un bu başarıda önemli katkıları var. Geniş kadroyu kullanmak ve verim almak da beceri ister. Özgüveni yüksek futbolcuların aile ortamında müthiş dayanışması da başarı tablosunu tamamlayan faktörlerdi. Yenicami’nin geçen sezon kırdığı 72 puanlık rekor, bir puan silinse de74 puana çıkarıldı, en az gol yiyen ve 24 galibiyetle en fazla galibiyet alan MTG tarihe geçecek bir başarıya imza attı.

 

YORUM EKLE