Sanayi Odası'nın saydığı sorunlar aslında hepimizin sorunlarıdır

Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybıyla birlikte toplumsal refah gerilemeye başladı…

KKTC ekonomisinde yüksek enflasyon, yüksek faiz ve düşük büyüme emarelerini en yoğun şekilde yaşıyoruz…

2018 Ağustos’tan beridir, inşaat sektöründe yerli ve Türkiye kaynaklı talebin düşmesiyle birlikte ciddi bir daralma yaşandı...

Başta inşaat sektöründeki müteahhitler ve inşaat malzemeleri üreten sanayiciler olmak üzere birçok alt sektörde ciddi sorunlar oluştu...

2018 sonu itibariyle, Türkiye’deki halkın alım gücünün düşmesinin de etkisiyle Türkiye’ye yapılan ihracatta düşüş trendine girildi…

Türkiye’den gelen turist ve öğrenci sayısında da düşüşler yaşandı, üstelik bu düşüşün 2019 yılı boyunca devam edeceği tahmin ediliyor…

Otellerdeki doluluk oranları ciddi boyutta azaldı ve daha da düşeceği yönünde bilgiler geliyor, bu durumun turizm yatırımcısına büyük darbe vuracağı belirtiliyor...

Yukarıda yazdıklarımız Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk’un sözleri…

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan başkan, artan elektrik ücretlerinden de şikâyet ederken, açık kapı da bırakıyor; “Eğer orta-uzun dönem içerisinde elektrik piyasasında yapısal bir dönüşüm sağlanıp, enerji fiyatlarında indirim yapılması sağlanacaksa, kısa dönemde yüksek enerji maliyetlerine göğüs gerilebilir” diyor.

Yalnız bu çalışmaları görmek ve buna inanmak istediklerini belirten başkan, aksi takdirde, enerji maliyetlerinin arttığı bir ortamda üretimin her geçen gün azalacağını ve daralan ülke ekonomisinin daha fazla dışa bağımlı ve kırılgan olacağını vurguluyor.

Candan Avunduk, hükümetin kamu çalışanlarına yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesinin bir zorunluluk olduğuna dikkat çekiyor ama gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin, neredeyse tek önemli önceliklerinin kamu maaş ödemesi olmasının, maaş ödenmesinin başarı kriteri kabul edilmesinin son derece sığ bir yaklaşım olduğuna dikkat çekiyor.

Tüm sektörlerin perişan hale geldiği, ekonominin dibe vurduğu bir dönemde, toplumun acil ihtiyaçlarını karşılamak yerine, suni yaratılmış konularla sürekli şekilde kamuoyunun meşgul edilmesinin, ülkede zaman kaybından başka bir şey yaramadığına değinen Candan Avunduk, hiçbir suni gündemin, içinden geçilmekte olan ekonomik sıkıntıları örtbas edemeyeceğini vurguluyor.

Sanayi Odası Başkanı, sorunları sıralıyor ve ekonomik gidişattan, hükümetin kendi arasındaki uyumsuzluğun yarattığı sorunlardan endişeli olduğunu söylüyor.

Ülkedeki istikrasızlıktan endişeli olduklarını belirten Avunduk, yarın ne ile karşılaşacaklarını bilememekten endişeli olduklarını belirtiyor.

Ülke gündemimizin birincil önceliği olarak; “ülkeye mali kaynak ve döviz sağlanması ve yatırımların artırılması” gerekliliğini ortaya koyuyor.

Candan Avunduk, hükümetin artık, üretimi destekleyecek tedbirleri almaktan çekinmemesi, bu konuda tereddüt etmemesi gerektiğini vurguluyor.

Sanayi Odası’nın dikkat çektiği endişeler yalnızca sanayicilerin sorunları değil, tüm toplumun sıkıntıları.

Zaten yukarıda sözü edilen sorunlar çözülmedikçe yalnızca sanayiciler değil, tüm toplum zarar görecektir.

Sıralanan bazı sorunlara aslında yıllardır çözüm bulunamıyor ama daha da kötüsü, biraz iyi gibi giden sektörler, iş alanları da zora girmeye başlamıştır ki, bu da önümüzde kara günler olduğunu gösteriyor.

Zor bir dönemden geçiyoruz ve belirtiler, çok daha zor günlerin ufukta olduğunu, 2019’un çok zor geçeceğini gösteriyor.

Bu anlamda Sanayi Odası’nın uyarıları yerindedir, şimdiden bazı tedbirler almalıyız, sorunlar gelip de bizi tamamen yenerse, çok daha çaresiz durumlara düşebiliriz ki sanırız bunu kimse istemiyordur.

YORUM EKLE

banner107

banner96

banner108