Sebze ve meyveleri nasıl saklamalıyız?

Meyve ve sebzelerin taze ve sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için koruma ve saklama yöntemlerini doğru bilmek gerekiyor. Bu sayede dilediğiniz zaman meyve ve sebzelerinizi ilk günkü lezzeti ile kullanabilirsiniz.

Koruma yöntemlerinde, meyve ve sebzelerin özelliklerini göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Yeşil sebzeler ile narenciye meyvelerinin saklama yöntemleri birbirlerinden farklı. Aldığınız ürünleri doğru bir şekilde saklarsanız hem paranızı hem de zamanınızı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Aşağıda yazılan önerilere dikkat ederseniz yiyecekleri daha uzun muhafaza edip, daha az ziyan ettiğinizi göreceksiniz.

Brokoli nemi seviyor…

Brokoliyi, kökünü su içerisine koyup üzerini ıslak bir havluyla örterek en iyi şekilde saklayabilirsiniz. Su, düzenli olarak değiştirilmeli, havlu ise sıklıkla ıslatılmalıdır.

Patateslerin yanına birkaç elma koyunuz…

Patateslerinizin yanına bir-iki elma koyarsanız, patateslerin daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Sarımsak ve soğan ışık görmemeli…

Sarımsak ve soğan karanlığı sevmektedir. Geniş, ışıksız bir alanınız mevcut değilse, hava geçişi için birkaç delik açtığınız kâğıt torbalar içerisinde saklayabilirsiniz. Bu şekilde soğan ve sarımsakları istediğiniz her yerde depolayabilir ve aynı zamanda da karanlık ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Belirli meyve sebze türlerini buzdolabına koymayınız…

Dolmalık biberler, salatalık ve domatesler, oda sıcaklığında muhafaza edilmelidirler. Buzdolabında saklanan biberler diriliklerini kaybederken, salatalık ve domatesler lapa bir hal alabilirler.

Muz saplarını streç film ile sarınız…

Muzlar, buzdolabında saklandıklarında, çabucak kararır ve tatlarını kaybederler. En doğrusu, oda sıcaklığında muhafaza etmektir yalnız saplarını, streç filmle sarmalısınız.

Soğan ve patatesleri aynı yerde muhafaza etmeyiniz!

Soğanları ve patatesleri aynı yerde muhafaza ettiğinizde, patatesler filizlenmeye başlayarak yenilemez duruma gelirler.

Meyve ve sebzeler kuru ortamları sever…

Nem, yiyecekleri küflendirmektedir. Bu nedenle, meyve ve sebzeleri koyduğunuz sepetin tabanına kâğıt peçete yerleştirerek, peçete fazla nemi emecek ve meyve ve sebzelerin küflenmesini engelleyecektir.

Depolamadan önce hiçbir meyve ve sebzeyi yıkamayınız!

Meyve ve sebzeleri buzdolabına koymadan önce yıkamamalısınız. Meyve ya da sebze kirliyse eğer, kuru bir bezle ya da peçeteyle siliniz. Yıkamak, küflenmeye ya da çürümeye karşı doğal savunmalarının zayıflamasına sebep olmaktadır.

Dilimlenmiş ve soyulmuş sebzeleri suda bekletiniz…

Dilimlenmiş ya da soyulmuş sebzeleri, uzun bir süre boyunca buzdolabında bekletebilirsiniz. Bunun için, sebzelerin içerisinde az miktar su bulunan saklama kaplarına koymanız gerekmektedir.

Çileğin ömrünü uzatmak için…

Çilek en kolay çürüyen meyvelerden biridir. Buzdolabına koymadan önce 10'a 1 ölçüde su ve sirke karışımı ile çilekleri yıkarsanız daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Mantarın ömrünü uzatmak için…

Mantarların daha uzun süre taze kalması için kağıt poşet ya da kese kağıdı tercih edin.

Buzdolabında ya da dışarıda saklayabilirsiniz.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110