Sel mağdurlarına verilen sözler havada kalmasın

Ülke büyük bir felaket yaşadı... KKTC’yi etkisi altına alan aşırı yağışlar, birçok bölgede mağduriyete neden oldu.

Zaten bir süreden beridir, ülkemiz insanı yağmurlardan korkuyor. Yağmur, ülkeler, toplumlar için berekettir ama ülkemizde maalesef korkulan bir şey haline geldi. Meteorolojiden her yağmur uyarısı geldiğinde insanlar titremeye başlıyor.

Özellikle de sıkça su baskınına uğrayan bölgelerdeki vatandaşlarımız, büyük korku yaşıyor. Birçok bölgede yağmur korkusu nedeniyle vatandaşlarımızın gözüne uyku girmemesi, üzüntü verici bir durumdur. Zaten birçok sıkıntı yaşayan, belirsizliğe terk edilen bu toplumun bir de yağmur korkusu yaşaması çok fazla…

Aşırı bir yağış oldu, bazı sıkıntılar yaşanması kaçınılmazdı belki ama gerekli tedbirleri alabilseydik, bu kadar çok mağduriyet yaşamazdık.

2010 yılında Güzelyurt’u da etkisi altına alan büyük sel felaketinin üzerinden 8 yılı aşkın bir süre geçti. O büyük felaketten belli ki hiç ders çıkarmadık. O günlerde yapılacağı söylenen hiçbir şey yapılmadı, beklenen radikal kararlar alınmadı. Eğer o günlerden ders çıkarılabilseydi, tedbirler alınabilseydi, bugün yağmurdan korkan bir toplum olmayacaktık.

2010 yılındaki büyük sel felaketinden sonra da zaman zaman ülkemizi etkisi altına alan aşırı yağışlar oldu, dönem dönem bazı bölgeler mağduriyet yaşadı. O mağduriyetler de bazı tedbirleri almamıza vesile olamadı, söylenen sözler unutuldu ve yeni felaketlerin gelmesi beklendi.

Neler söylenmişti geçmişte? Neler söylenmemişti ki? Onlarca tedbir alınacaktı, hatta derelerin, dere yataklarının içine yapılan binaların yıkılacağı bile söylenmişti.

Suyun önünü kesen, sel felaketine neden olan her türlü engel, kimin isterse olsun kamu yararı çerçevesinde yıkılacak, doğanın dengesinin bozulmasına fırsat verilmeyecekti. Tedbir almak bir yana, geçen yıllar içinde yanlışlar yapılmaya devam edildi.

Üç günden beridir, bazı devlet kurumları, daireleri, belediyeler, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ekipleri, itfaiye; çok yoğun bir çalışma ortaya koydular, vatandaşlarımızın imdadına yetiştiler.

Tümünü de buradan tebrik etmek istiyoruz ama keşke mağduriyetler yaşanmasa, bu yardımlara gerek olmasa… Gönül arzu ederdi ki mağduriyetlere fırsat vermeyecek tedbirler alınsın. Umarız artık bundan sonra tedbirler alınır.

Vatandaşlar dün gazetemize konuşarak, devletin kendilerine yardım eli uzatmasını istediklerini söyledi. Yani geçmişte olduğu gibi vatandaşlar aylarca beklemek, yardım yapılması için eyleme gitmek istemiyor.

Bir taraftan gelecekte aynı şeyleri yaşamayalım diye neler yapılacağı yönünde kapsamlı çalışmalara başlanmalı, diğer taraftan da halkın zarar ziyanının erken tespit edilip, gerekli yardımlar yapılmalıdır.

Yetkililer gazeteciler eşliğinde mağdur insanları ziyaret edip, yardım sözü veriyor, bu sözleri havada kalmasın...

 

YORUM EKLE