Sen neymişsin be Maria!

   Aralık ayında Kormacit’te yaşayan Maronitlerin muhtarlarını seçmesi gündemde idi.
   İki adaydan biri “Yorgo Kasap” diye bilinen ve çok sayıda Türk müşterisi bulunan Maria Skoullou idi.
   KKTC Dışişleri Bakanlığı Maria’nın adaylığını VETO etti.
   Maria, federasyoncular ve 5. Kol kıyameti kopardı.
   Maria “Türk dostu olduğunu” iddia ediyor ve vetoya tepki gösteriyordu. Destekçisi olan federasyoncular ve 5.Kol medyası, yaygara kopararak Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’na saldırı kampanyası başlatmıştı.
   Sonuçta VETO gerekçeleri ortaya çıktı.
   Kendini “Türk dostu” olarak pazarlayan ve bunu kanıtlamak için restoranına Atatürk resimleri asan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlama görselleri paylaşan Maria, gerçekte ise şüpheli hareketler içindeydi.
   Facebook sayfasında Türkiye’yi “işgalcilikle” suçlayan paylaşımları vardı.
   Güneyden arkadaşlarıyla köye gelen ve kendisini ziyaret eden yeğeni Orastis Krashias, köyde EOKA propagandası yaparak köy duvarlarına “Kıbrıs Yunandır”, “Yunanistan’la birleşeceğiz” sloganları yazmıştı.
   Bu bilgilerin gazete manşetlerinde yayınlanması üzerine Maria ve 5.Kol’un yürüttüğü dezenformasyon kampanyası çöktü. KKTC Dışişleri Bakanlığı’nı “keyfi uygulama ve ırkçılık ” yapmakla suçlayanlar rezil oldu.

 

Maria’nın yazdıkları
 

   18 Mart günü Kormacit’te KKTC’nin izni ile AB/UNDP tarafından yapılan işbirliği merkezinin açılışı vardı. Açılış töreninde AB’a rağmen, EV SAHİBİ KKTC adına bölge Milletvekilimiz ile bölge Belediye başkanımız da konuştu. Köy, AB’ın itirazına rağmen KKTC bayrakları ile süslendi.
   Ne ilginçtir ki bayraklarımız sadece AB’ı değil, “Türk dostu” olduğunu iddia eden ve restoranına göstermelik olarak Atatürk fotoğrafları asan Maria’yı da çok rahatsız etti.
   Köy meydanına bayraklarımızın asıldığını görünce çılgına dönen Maria, Maronitlerin kullandığı sosyal medya platformunda zehir kustu. Bayrakları asanlara “YAĞCILAR” diye saldırarak sakladığı gerçek yüzünü teşhir etti. Bu paylaşımı, geçen aralık ayında muhtar adaylığının reddedilmesinin ne kadar haklı ve doğru bir karar olduğunu bir kez daha gösterdi
   Maria ve ona destek verenlerle karşı çıkanların, Maronit Formu’nda yaptıkları bazı paylaşımları aktarmak istiyorum
   Maria Skoullou: (paylaştığı bayraklarımızı gösteren fotoğrafın altına yazdıkları)
   - “Kormacit 2023. Bravo be. Bravo size. Yağcılar. Neredeyiz be? Hepiniz utanacak haldesiniz. Nerelere geldik.... Dün akşam köyde ne olduğunu anladınız mı be? Türk bayraklarını astınız bir de konuşuyorsunuz be işe yaramazlar”
   İlias Pili:
   - “AYIP AYIPAYIP.  Köyümüzde neler olduğunu gökyüzünden bakarak izleyen atalarımızın, öğretmenlerimizin, azizlerimizin kemikleri sızlıyor. AYIP AYIPAYIP”
Maria Skoullou:
   -Tabiki ayıp. Hassittir be yağcılar
İlias Pili:
   -Daha aşağıya düşemezdik.
İosefina Skordalou:
   -Ayıp size.
Anna Avraaam Prodromou:
   - Köyümüzü sattılar, bravo onlara. Acınacak haldesiniz.
Beitos Beitis:
   -Kormacit’teki bayraklar 1974’ten beri dalgalanıyordu ve kimse bunu sorun etmemişti şimdi ne oldu ki? Cesareti olan varsa bayrakları indirsin. Bazıları Türklerle yaşadığımızı unutuyor.
   SharbelTzoutzoukis:
   -Bu bayraklar Kormacit’te 40 yıldır duruyor. Kormacit’in ne kimliği, ne de dini değişmedi. Şimdi Türkler iki bayrak daha asarsa ne değişecek? Kormacit işgal altındaki Kıbrıs’ta bulunuyor.
   Anna Avraam Prodromou:
   -Az bile söyledim. Köyümüzü satacaklar. Maşa oldular.
   Maria Skoullou:
   -Bu bayrakları kimlerin astığını biliyorsunuz. Utanın be yağcılar
İlias Pili:
   -Türk bayraklarının ve sahte devlet bayraklarının asılması konusunda temsilcimizin çıkıp bize açıklama yapması gerekiyor. AYIP AYIPAYIP.
Sharbel Tzoutzoukis: Ne yazık ki işgal altında yaşıyoruz. Ne bayrağı göreceğiz ki?
Maria Skoullou:
   -Dün akşam köyde ne olduğunu anladınız mı be? Türk bayraklarını astınız bir de konuşuyorsunuz be işe yaramazlar
George Petri:
   - Dedelerimizin kemikleri titriyor.
Maria Tzoutzoukis:
   -Hepiniz şimdi Türkiye’ye tapıyorsunuz. Köye ne zaman Türk bayrakları asıldı be?
Sharbel Tzoutzoukis:
   -Maria, kimse kimseye tapmıyor. Sözlerine dikkat et. Ne yazık ki coğrafik açıdan bu bölgedeyiz ve ne yazık ki işgal altındayız. Ve bu değişemez. Cesaretin varsa git de bu bayrakları indir, bana kahramanı oynama. Kahramansan eğer git de bunları indir. Maria Skoullou, beyhude bir karışıklık yaratıyorsun. Kormacit ve Kuzey Kıbrıs’ın tümü ne yazık ki işgal altındadır.  Hangi bayrağı ne zaman nereye isterlerse asarlar. Bizim herhangi bir seçeneğimiz yoktur? Hemfikir değil misin?
AntonisKoumi:
   -Bayraklar için bağıranlar neden gidip onları indirmiyorsunuz?
Sharbel Tzoutzoukis:
   -Maria, Maronitlerin hassasiyetlerinden faydalanıp iki bayrak için ortalığı ayağa kaldırdı. Maria’ya bu paylaşımı neden yaptığını sor
   İlias Pili:
   -Herkesin Türklerin yönetimi altında yaşadığımızı anlaması gerekiyor.
Antonis Siammoutis:
   -Eğer bu bina Rum kesiminde olsaydı buraya hangi bayraklar asılacaktı?
Maria Stephani:
   -Ne yazık ki işgal altındaki tüm köylerimiz onların yönetimi altındadır ve Türk askerleri ne isterlerse onu yapabilirler. Özhan köyünde istilanın ilk gününden itibaren devasa bayraklar diktiler ve merkeze de Atatürk heykeli yerleştirdiler. Bizi acıtsa da gerçek budur!
Sylvia İoannou:
   -Eğer sorun buysa biz de Yunan bayrağı koyalım. Bizi durduran mı var?
Christakis Vasili:
   -Maria Skollou ve Sharbel Tzoutzoukis şu soruya yanıt vermenizi istiyorum. Maria madem seni köydeki Türk bayrağı o kadar rahatsız etti, neden Türkleri restoranına getirip onlara Türkçe şarkılar da çalıyorsun? Ayrıca kimse seni buna zorlamazken neden restoranında Atatürk’ün fotoğrafı var? Burası işgal altındaki bölgelerdir ve ne istiyorlarsa onu yaparlar o yüzden biraz saygı duyun, ırkçı olmayın.
  

YORUM EKLE
YORUMLAR
KIBRISLI VATANDAS
KIBRISLI VATANDAS - 2 ay Önce

TURKIYE ENINDE SONUNDA KUYRUGUNU BACAKLARI ARASINA ALARAK KIBRISTAN BAYRAKLARI ILE GIDECEKLERDIR. KIBRIS HALKI BUNU ISTIYOR.

Kibris
Kibris - 2 ay Önce

Kktc vatandasiysa bal gibi havvi vardi.almanyada alman vatandasi olan bir tùrke bu yapilsa yaygara cikarirdiniz,,ikide bir federasyonculara laf atiyorsunuz,fśist olmakdansa,federasyoncu,bariscil,insanlRi esit gòren bir anlayista olmayi tercih ederiz

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104