Serdar Denktaş, felaket tellalı mı?

Siyasi partiler erken seçime hazır mıydı? Kimse bunu itiraf edemiyor ama hiçbir parti erken seçime tam hazır değildi gibi geliyor bize. Kendi kendilerine bile itiraf edemedikleri bir gerçektir bu. Artık bunun üzerinde durmak önemli midir? Bir önemi yok gibi görünüyor çünkü ok yaydan çıktı, tarih belirlendi, adaylar belirlendi, seçim için hemen hemen her şey hazır. Biraz aceleye gelse de herkes bir şekilde hazır oldu, ya da hazır olmak üzere…

Baştan beri bu seçimin bedellerinin ağır olacağını söyleyen bir kişi var, o da DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş… Çok iddialı söylüyor Sayın Denktaş bunları. Bütçeyi geçirmeden seçime gitmenin felaketler getireceğini vurguluyor, hem de bıkmadan usanmadan.

Denktaş’ın dediğine göre, mayıs ayından beri Fiyat İstikrar Fonu (FİF) kullanılarak zamlar önleniyormuş. Yine Denktaş’ın dediğine göre, FİF kullanılmasaydı mayıs ayından itibaren her 20 günde bir zam gelmesi gerekiyormuş. 2017 yılı için FİF’te 770 milyon TL’nin birikmesi öngörülüyormuş. Sürekli fondan harcandığı için gelir 400 milyon TL’de kalmış.

Mayıstan beridir, akaryakıt fiyatlarına her 20 günde bir uygulanması gereken zammı FİF’ten karşıladıkları için artık FİF’i de bitirmişler, yani dibini görmüşler. En son zam uygulamasını da son Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda FİF’i kullanarak önledikleri için fonun son parası da oraya aktarılmış… Fonda para kalmadığı için artık önlenemeyecek ve seçim süreci içinde zamlar gelecekmiş. Dövizin bizleri yaktığı bu günlerde bir zamlar eksikti. Felaket gibi bir şey bu…

Konuya dönecek olursak, 20 gün içerisinde akaryakıta gelecek olan zammı önleyecek bir FİF kalmamış. Akaryakıt konusunda Bakanlar Kurulu’nun sadece zammı kabul etme ya da FİF ile önleme yetkisi varmış. Hükümetin gelecek olan zamları uygulamama gibi bir şansı yokmuş. Zammı uygulamazlarsa ülkeye akaryakıt getiren iki firma zarar etmemek için satışını durdurabilirmiş. Böyle bir durumda akaryakıt istasyonları stoklarındaki yakıtı satmayacakları için ülkede gereksiz bir kaos ortamı yaratılabilirmiş.

Arpa satışında da benzer bir sorun yaşanacakmış… Navlun fiyatları arttığı, döviz kurları yükseldiği için borsadaki arpa fiyatı da artmış. Çiftçiye dağıtmak için arpa almak gerekiyormuş, piyasayı pahalılaştırmamak için de devletin bunu sübvanse etmesi lazımmış… 2017 bütçesinde tarım kalemleri dolmuş. Doğrudan Gelir Desteği’nin kaynağı Fiyat İstikrar Fonu’ymuş, fakat fonda da para kalmamış, çünkü mazot zammı engellenmiş.

Arpa fiyatına en az 18 kuruş zam yapılması gerekiyormuş. Bu da yapılmazsa, Toprak Ürünleri Kurumu arpa getiremezmiş. Arpa fiyatlarının artması, çiftçiyi mutlu edermiş fakat arpa fiyatı artınca yem fiyatı da artar, böylelikle zincirleme bir şekilde süt fiyatı da, ekmek fiyatı da artar ve bunun hayat pahalılığına yansıması nedeniyle de 2018’de ödenecek hayat pahalılığı da yükselirmiş…

Denktaş, “Maalesef bunlar kaçınılmaz bir şekilde yaşanacak. Hayat pahalılığı, kurulacak olan yeni hükümet için altından kalkılamayacak bir sorun olacak” diyor. 2017 bütçesinde herhangi bir kalemde ve FİF’te para kalmadığı için yükselen döviz karşısında hükümetin yapabileceği bir de şey yokmuş.

Denktaş, tüm bu veriler ele alındığı zaman “Erken Genel Seçim”in 7 Ocak tarihinde yapılmasını, “kendi ayağımıza kurşun sıkmak” diye yorumladı. Seçim en azından şubatta yapılsa ve bütçe geçirilse bunlar yaşanmayacakmış ama artık iş işten geçmiş…

Serdar Denktaş, felaket tellalı mı yoksa, gerçekleri mi söylüyor? Söyledikleri son derece mantıklı geliyor insana. Gerçekten bu kadar kötüyse durum, gerçekten daha seçim gelmeden zamlar arka arkaya sıralanacaksa, yine kabak halkın başına patlayacaksa neye yarayacak bu seçim?

Gelecek olan hükümet dakika bir gol bir “bir enkazla uğraşacaksa” ve muhtemelen de bu enkazı ortadan kaldırmayacak ve acısını halk çekecekse, parlamento değişmiş, isimler farklılaşmış, partilerin sandalye sayısı artmış- eksilmiş neyimize fayda edecek?

Eğer bu süreç Serdar Denktaş’a “Ben bunları söylemiştim” dedirtecekse, vay başımıza gelenler. Filler tepişse de sevişse de olan çimenlere oluyormuş, çimenler eziliyormuş ya, partiler kavga etse de uzlaşsa da, ortaya bir enkaz çıktığında olan hep halka oluyor.

Anlaşılan Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olacağız. Düğüne giderken cenaze kaldıracağız. Dua edelim bir mucize olsun da Serdar Denktaş’ın dedikleri çıkmasın. Mucizeler de bizim ülkeye uğramaz ki…

YORUM EKLE