Serhan'ın ince dokunuşları

Doğan Türk Birliği’nin şampiyonluk yarışında belki de en zorlanarak aldığı bir galibiyeti oldu. Artık her maç önemli, her puan ise adeta altın değerinde. Hele şampiyonluk veya kümede kalma mücadelesi veren takımlar için bu değer daha da artıyor. Hedefe ulaşmak adına puan kaybına hiç tahammülü olmayan Doğan Türk Birliği çok da iyi oynamadığı bir maçı başarılı defans oyuncusu Serhan’ın bulduğu gol ve rakibinin girdiği en önemli gol pozisyonunda yaptığı müdahale ile yani adeta Serhan’ın çok önemli iki dokunuşu ile kazanarak şampiyonluk yolunda bir engel daha aşarken, Gençler Birliği ise güçlü rakibi karşısında iyi direnmesine ve net gol pozisyonlarına girmesine rağmen bunları değerlendirememenin cezasını sahadan puansız ayrılarak çekti.


Doğan Türk Birliği futbolcuları için belki de bu maç bu kadar zorlanmayı bekledikleri bir maç değildi. Nasıl olsa bir kazaya uğramayız, rahat kazanır önümüze bakarız dedikleri maçta ilk 20 dakika oyuna hiç ağırlıklarını koyamadılar. Özellikle maçın ilk yarısı boyunca pas oyununu değil de uzun toplarla oynamayı tercih etmeleri onları üçüncü bölgede etkili kılmaktan oldukça uzak tuttu. Bununla beraber yakalayabildikleri pozisyonlardaki kötü son vuruşları onları skor bulmaktan uzak tuttu. Maçın ikinci devresinde ilk yarıdaki oyun anlayışlarını değiştirmeye oyunu pas oyunu ile kanatlara yaymaya çalıştılar. Bu düşüncelerinde başarılı oldukları zaman rakip kalede tehlike yarattılar ve maçtaki tek gol de bu şekilde geldi. Fakat buldukları golden sonra oyunu tamamen kontrol altına alıp bir de ikinci golü bulup rahatlamak yerine telaşlı bir oyun anlayışına girdiler. Bu telaş onları özellikle maçın sonlarında oyunu kendi sahalarında oynamaya itti. Telaştan kurtuldukları zaman ise her ne kadar da oyun kontrolü onlarda olsa da özellikle forvet hatlarının etkisiz oyunu onları gol bulmaktan hep uzak tuttu.  Yine de böyle oynadıkları bir maçtan galibiyet çıkararak kötü günü güzel tamamladılar.

Gençler Birliği yeni Teknik Direktörü Mehmet Bolkan ve yeni bir heyecan ile maça başladı. Doğan Türk Birliği kümede kalma yarışında rakipleri olmasa bile bu gibi güçlü rakiplerden alacakları puan veya puanlar onlara hem sıralamada daha iyi bir yer hem de müthiş bir özgüven kazandıracaktı. Maçın ilk devresinde rakiplerinin çok etkili olmaması onların işine geldi. Özellikle rakibin havadan oynamalarında defans oyuncuları Sinan ve Mustafa Tekpınar’ın başarılı müdahaleleri onları oyunda tuttu. Kalelerinde verdikleri gol pozisyonlarında rakiplerinin beceriksizlikleri onların şansı, kendilerinin yakaladıkları net pozisyonlarında kendi becerisizlikleri ise şansızlıkları oldu. Yine de maç boyunca hiç mücadeleyi bırakmadılar ve hiç maçtan düşmediler. Özellikle maçın son anlarında oyunu tamamen rakiplerinin üzerlerine yıktılar. Fakat bu mücadelelerinin sonucu olarak skor bulamamaları bu zorlu maçtan puansız ayrılmalarını sağladı. Mücadeleci oyunları bu maçtan elde ettikleri en büyük kazanım olarak hanelerine yazıldı ve gelecek maçlar için onlara umut verdi.

 

YORUM EKLE