Servis sektörümüz ve Cratos Cage China Rouge

“Yiğidi öldür hakkını ver” demiş atalarımız. Ne kadar da güzel söylemişler. Bazen bilmeden de olsa kullanılan iki güzel kelime paha biçilmez bir değerde olabiliyor. Ben çok ender de olsa bu sütunlardan yazıyorum. Neyi mi? Adamızın taşını, toprağını, doğasını, denizini, tarihi ve kültürel varlıklarını, insanını, gastronomisini, otellerini, restoranlarına hizmet eden kişileri. Geçen hafta bazı mezun öğrencilerimin açtıkları eğlence yerleri, club, cafe vs gibi yerlerini yazmak için kafa yoracağımı düşünürken kendimi bir anda Cratos Otel’in Çin restoranında buldum.

“Burası neresi diye şaşırıyor insan”

Otelin sahibi Sevgili Murat Bozok ile çok uzun zamandır sözleşiyorduk ama bir türlü nasip olmuyordu, bir araya gelemiyorduk açıkçası. Kendisinin yoğun yurt dışı seyahatleri, benim yoğun iş tempom derken belki de Mart akşamlarının bu kadar müstesna olduğu bir ortamı Kuzey Kıbrıs’ta çok nadir yaşama fırsatını o gece yakaladım. Harika bir yakamoz vardı. Murat Bozok yıllardır Kuzey Kıbrıs’ı vatan bilmiş, çok ciddi yatırımların altına imza atan ve Cratos Otel gibi en az iki dev tesis daha yapmak için kollarını sıvayan bir işadamı. Sürekli kendi vizyonunu daha da üst seviyelere taşımak adına, yeni trendleri yakalamak için, İngiltere, Fransa, Amerika, İtalya, Macau, Monaco vs seyahat ediyor. Orada elit iş adamları ile görüşürken, kendi yatırımlarına da o ülkelerdeki güzellikleri Kuzey Kıbrıs’a taşımak için çalışıyor. Bu işler öyle sanıldığı gibi kolay değil, düşünün bir kere, bir İtalyan restoranında iş yemeği yerken; oradaki menünün lezzetli yemeklerinin yanında; içtiği şarabın kalitesini de ölçebilecek kadar da sommalier bir kişiliğe de ayrıca sahip. Gittiği şarap tadım kursları var.

Özellikle çok önemli bir şarap koleksiyonu olduğunu da ben biliyorum şahsen. Yine bir atasözü “Hani yalnız çok okuyan değil, çok gezen de bilir” demiş ya atalarımız, tam da bu söz onun için söylenmiş gibi. Bakıyorsunuz moda defilelerinden çıkmış gibi spor ve rahat giyinen bir tarzı var, ancak çok şık. Geçen yaz Dolce & Gabbana CEO’su tatilinin bir kısmını Cratos’da yapmış, Monaco hanedanının bazı üyeleri de otelde konaklarken “Kıbrıs’a gidiyoruz Murat’ın otelinde kalacağız” derken Kuzey Kıbrıs’ın adını da yurt dışında duyuruyor ve ülke tanıtımına büyük bir katkıda bulunuyorlar.

Bu satırları okuyanlar bilir, ülkemizin taşına toprağına küçücük bir çakıltaşı katkısı olanları takdir etmişimdir. Neden? Bu bir ülke ve bir dava meselesi.

Cage Markası ile Cratos Premium China Rouge Restorant

Şüphesiz, işimin bir parçası olmasına rağmen üstlendiğimiz görev icabı hassas duruşum vesilesiyle yurt dışından misafirim olmadıkça adamızın bu marka değerlerini çok ziyaret edemiyorum. Etmiyorum yanlış algı oluşmasın diye. Az olsun ama öz olsun. Ancak bu irili ufaklı yaratılan turizm ürünlerinin hepsi de ülkemizin tanıtımına, en önemlisi de turizm ekonomisine büyük bir katkı ve hizmet sunuyor. Esas görülmesi ve ulaşılması gereken nokta burası. Bugün eğer ki Güneyli komşularımızın gençleri ve hatta orada yaşayan yabancılar bile Cage denen bu eğlence adasında gündüz farklı animasyon, gündüz ve gece en az beş, altı farklı ülkenin restoran mutfaklarındaki yemekleri tadıp, geceleri müziğin eşliğinde zirvenin doruğuna çıkıyor ise herkes bu güzellikler karşısında şapka çıkarmalı .. Dikkat edin bizim gençlerimiz artık Güney’in eğlence mekanları yerine biraz önce yazdığım yerleri tercih ediyorlar.. Hatta çok yakinen biliyorum orada yaşayan iş insanları; görüşmelerini hafta sonu özellikle Cratos Cage gibi yerlerde ağırlıyorlar. Bu gelinen nokta fevkalade önemli. Bu açılımlar bizlerin ülke olarak turizm sektöründe nereye doğru gittiğimizin bir parçası. Sadece gazinolar vs diye bakmamak lazım.

Bu kıymetler en sonunda bu güzel ülkenin değerleri. Turizmin olduğu yerde dinamizm vardır, enerji vardır kısacası hayat vardır. Ülkemiz sakin, bir o kadar da enerjisi çok yüksek bir ülke.. Sırf sakin bir ülkeyiz diye adamızın Kuzeyini de Türkiye’deki Büyükada, Burgazada ile karıştırmayalım lütfen. Kimse ucuz siyaset ve popülizm yapmasın, yok bu ülkeye gazinoların ne faydası var ( robotlar, robotlara hizmet ediyor, yeme

içme yok, robotlar ya ihtiyaç yok, UFO tarzı araçlar ile otellere ışınlanıyorlar, yirmi dört saat deniz, plaj, görmeden sadece gazinolara kapanıp sonra da ışınlanıp tekrardan ülkelerine dönüyorlar sanırsınız). Güneyli komşular ise bu kafalara inat; Güney’de çok büyük bir gazino açma telaşında. Neden? Güney’den Kuzey’e akan potansiyeli durdurma hedefindeler de ondan. Sürekli bu kıskanılan yatırımları eleştirenler otellerimizde ne kadar zaman geçiriyor ayrıca merak ediyorum doğrusu.. Hiç bu otellerimizde çalıştılar mı, iş yaptılar mı, bir vesile ile en az üç gün geçirdiler mi? Ortamı gördüler mi? Konuya bu bakış açısından bakmak gerekli bence.

China Rouge

Cage bu yaz yepyeni fasiliteler yaratmanın heyecanı ile otelin eğlence adasındaki bana göre restoranların amiral gemisine China Rouge Restaurant oturdu. Rouge Fransızca’da kırmızı demek (bayanların rujuna adını veren) Cage’in tüm noktalarını seyredebileceğimiz bir yere konumlandırılmış. Kırmızı ağırlıklı dekorasyonu ve ortamın müstesnalığı kendisini belli ediyor. Açıkara; servis kalitesi ve menüdeki farklı tadları ile inanılmaz bir lezzet diyarında kendinizi buluyorsunuz.. Sevgili Murat diyor ki “Gerçek Çin restoranı ancak gerçek Çinli ve işinin ehli aşçılar tarafından hayat bulur. “Bu vesile ile çok önemli Çin restoranlarında uzun yıllar çalışmış büyük otellerin markalaşmasına yardımcı olmuş kişileri bulup getirmiş. Restorandaki herkes itina ile hizmet ediyorlar. Şarabın karafa boşaltılması ve servis edilen tatların sunumu ayrı bir lezzetin kapılarını bize açmaya yetti de arttı bile. Servis elemanlarının kıyafetlerinden, servis kültüründen tutun, yemeklerin ayrı ayrı bilgi verilerek sunumuna kadar her şey bir ustalık eseri. “Çoğu ürünümüzü yapmak için malzemelerini yurt dışından getiriyoruz her şey orijinal” dedi Murat . “Aradaki fark burada” diye de ekliyor.Aslında fark nerede mi? Bence en önemlisi Sevgili Murat’ın o felsefe ve vizyonunda gizli.. Herkese bu yansıyor anlayacağınız. İşin ciddiyetini buradan da ölçebilirsiniz. Restoranın kadrosundaki kişilere bir göz atalım ..

Sn: Erol Karaduman Port F&B müdürü, Sn: Murat Konak Port Servis Müdürü, Sn: Aslı Gençgüven China

Rouge Supervisor, Sn: Atilla Demir China Rouge Waiter, Sn: Murat Erel, China Rouge Waiter, Sn: Abdülkadir Telli Executice Chef, Sn: Şakir Türk Executive Sous Chef, Sn: Hali Youg Liu Chef de Cousine, Sn: Jiangbo Han Sous Chef, Sn: Armando Oberd Sushi Chef... Kadro muhteşem, yemekler özellikle suşiler ve ördek eşsiz, ambians fark yaratan, mekan ise gerçekten çok güzel ve özel.. Bu güzellikler nerede? Benim memleketimde. Hayranlık derecesinde bu yerlerimiz çoğalıyor ve buraları tüm dünya bilmeli.. Basit bir saptama, reklam, PR değil bu söylediklerim.. Yazın nasıl ki Bali’yi adamıza getirmiş Sevgili Murat; yaklaşık iki aydır da Çin’i getirmiş..

Peşi sıra yatırımlarını çoğaltacak diye de ekliyor.. Adamızın otelleri çok önemli markalar haline dönüştü ve korkunç bir ekonomik çarklar ve bunun sonucunda ekmek yiyen insanlar var. Okullarımızda okuyan turizm ve gastronomi öğrencilerimiz buralarda tecrübe edinmek ve çalışmak işin şartlarını zorlamalı.. Ben öğrenci olsam sırf işi öğrenmek adına bu ustaların yanından ayrılmazdım mesela. Kapıdan kovsalar bacadan girerdim. Hele ki böylesine dünyalı bir vizyona sahip bir otel sahibi olduktan sonra seve seve tüm koşullar da ayrıca seferber edilir. Yeter ki disiplin ve profesyonelliğin verdiği ciddiyet olsun. Teşekkürler Murat Bozok ve tüm ekibi. Durmadan tam yol ileri..

Turizm dolu günler bizler bizi bekliyor...

YORUM EKLE

banner75