Sevgili kayınvalidemiz

Ayla Hanım, bizim size danışmak istediğimiz konu, kayınvalidem ile ilgilidir. Kendisi çok iyi niyetli biridir fakat bazı konular var ki beni ve eltimi rahatsız ediyor.

Kayınvalidem sürekli oğullarını, torunlarını ve gelinleri kapsayan planlar yapar. Bizlere danışmaz. Planlarına uyamazsak, çok üzülür. Mesela bize sormadan yemek yapar ve bizi beklediğini bildirir. Bir yere gidecekse bizi de götürmek ister. Misafirimiz gelse, “keşke bana da haber verseydiniz, gelirdim” diye sitem eder. Bize sormadan, sıklıkla çat kapı gelir. Aslında çok iyidir, çok cömerttir ama sanki kendi özel hayatı, eşi, dostu yok ve sırtını bize dayamış gibi görünür. Doğrusu ben de eltim de bu durumdan pek hoşnut değiliz ama o kadar iyi bir insan ki, gücendirmemek için uyar gibi davranıyoruz. Onu kırmadan, bu durumu düzeltmenin sizce bir yolu var mı? Bize yardımcı olursanız çok memnun oluruz.

Rumuz: SEVGİLİ KAYINVALİDEMİZSizleri daha az yemeğe çağırsa, evinize daha seyrek gelse, arkadaş gruplarınıza girmeye çalışmasa ortada bir sorun kalmaz, değil mi? Ondan şikâyetiniz, pek çok iyi davranışını sıklıkla ve sormadan yapması. Onu seviyor ve kırmak istemiyorsunuz. Bu nedenle, kırmadan konuşmanız ve davranmanız gerekmektedir.

Öncelikle, onun cömertliği için müteşekkir olduğunuzu söyleyin ve gösterin. Onu çok yorduğunuzu ve bazı konularda sorumluluk almanız gerektiğini düşündüğünüzü belirtin. Örneğin, bazı akşamlar akşam yemeğine onu davet etmek istediğinizi, bunun için fırsat vermesini isteyiniz. Bazı gezmelere onu da katın elbette ama bazılarına yalnız gitmenizin uyun olacağını kibarca belirtin. Yapmanız gereken onun kalbini kırmadan, iyi niyetli girişimlerini azaltabilmenizdir. Konuşmanız da iyi bir çözüm. Ancak konuşurken, hassas davranmalı ve kırılmamasını sağlamalısınız. Bazı akşamlar ailecek baş başa kalmaya ihtiyacınız olduğunu belirtirken; onunla beraberken de iyi vakit geçirdiğinizi ve aralıklarla bunu yapmak istediğinizi ona anlatın.

Annenizin sosyal hayatı yok sanırım. Aslında kendi akran ilişkileri olsa çok mutlu olacak ve üzerinize bu kadar düşmeyecek. Ona bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Size odaklanmış bir yaşamı var ve bunu elinden alırsanız, boşluğa düşebilir. Bu nedenle, anneniz ile ilişkilerinizi düzenlerken, onun kendi akranları ile olan ilişkilerini de çoğaltmasına yardımcı olmalısınız.

*

Sevgilim eski sevgilisi ile yazışıyor
 


Sevgili Ayla ablacığım, ben 16 yaşındayım ve bir sevgilim var. İlişkimiz başlayalı üç ayı geçiyor. Sevgilimin sosyal hesaplarının şifrelerini bilirim, o da benimkileri bilir. Ben sevgilimin gizli bir hesabı olduğunu fark ettim ve ona hiç çaktırmadan, şifresini çözdüm ve eski sevgilisi ile yazıştığını gördüm. Normal yazışıyorlar ama çok gücüme gitti. Ona bunu açıkladığımda, aralarında bir şey olmadığını, arkadaşça yazıştıklarını, ben üzülmeyim diye ayrı hesap açtığını söyledi. İnanmak isterim ama inanmam sanırım. Bu kızla ilişkileri neredeyse bir yıl boyunca sürmüş ve benim sevgilim istediği için ayrılmışlar. Bu nedenle, kızın onu kandıracağından çok korkarım. Ben yazışmalarını istemediğimi sevgilime söyledim. Ama ya gizli gizli yazışmaya devam ediyorlarsa diye çok endişelenirim. Sizce bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Rumuz: YOK

 


Sevgilin eski kız arkadaşına yazıyor ve aralarında bir şey olmadığını söylüyor. Burada bir çelişki vardır. Ya iki kızı bir arada idare etmek ister ya da eski sevgilisini unutmamış olabilir. Nedeni ne olursa olsun, iki kıza da yanlış yapıyor. İlişkisine saygısı olsa, seni üzeceğini bile bile eski sevgilisiyle yazışmaz. Üstelik, gizli bir hesap kullanarak.

Sana önerim, kendini daha fazla üzme ve bu gencin oyununu boz. Ondan ayrıl. İkili oynayan adamlardan fayda gelmez.

 

**

Eşim çocuk istemiyor

Ayla Hanım, 3 yıllık evliyiz fakat kocam henüz çocuk istemediğini, bunun için hazır olmadığını söylüyor. Ben 29 yaşındayım, eşim ise 33 yaşındadır. Doktoruma göre doğurmak için mükemmel bir yaştayım. Bu konuda eşimi ikna edemiyorum. Ne yapmalıyım, lütfen bana yardım edin.

Rumuz: YOK


Senin değil, eşinin yapması gerekenler var. Sen, bebek için hazır olduğunu, yaşının da uygun olduğunu dile getiriyorsun zaten. Maddi açıdan da hazırsanız, gerisi eşine kalmış.

Acaba, neden hazır değil? Kendi çocukluğu ile ilgili sarsıcı bir deneyime sahip olabilir mi? Babalığı çok ciddiye aldığından dolayı mı hazır hissetmiyor? Yoksa rahatını bozmak mı istemiyor?

Eşinin, neden çocuk istemediği konusuna açıklama getirmesi gerek. Evlilik ilişkiniz bu yanıtı almanı gerekli kılar. Önünüzdeki on yılda, hazır olamazsa ne olacak veya senin doğurganlığın sona erdiğinde, “ben hazırım” mı diyecek?

Her halükârda, çiftin bir eşi bebek sahibi olmak istemiyorsa bu konuyu bir psikolog ile görüşmelerini öneririm. O istiyor ve sen istemiyor olsaydın da durum değişmezdi.

Küçük bir ayrıntı, pek çok çift, bebeklerini kucaklarına alana kadar, anne babalığa hazır hissetmezler.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110