Şiddet olayları ve çeşitliliği arttı

Bazı kaynaklarda “şiddet”, “güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan bireysel veya toplu hareketlerin tümüdür” diye tanımlanır...

Türk Dil Kurumu’nun “şiddet”le ilgili tanımlarından biri kısaca “kaba güç”tür.

Kaba güç kullanmak veya şiddetin her türlüsü, hukuk devletlerinde yasaklanmıştır ve suçtur...

Kimse, bir sorun ya da sıkıntısını çözmek için “kaba güce”, yani şiddete başvuramaz...

Son zamanlarda ülkemizde “şiddet” olaylarında ciddi artış olduğu gözlemlenmektedir.

Aile içi şiddetin arttığı, çocuklara cinsel şiddet suçlarının yükseldiği hatta hayvanlara şiddet uygulandığı yönündeki haberler her gün gazetemizde yer almaktadır...

Ancak, bunlara ek olarak, sokak çeteleri ve birçok kişi, kriminal aktivitelerinde de şiddet yoluna başvurmaktadır...

İnsan kaçakçılığı ile bağlantılı olduğu belirtilen bir olay sonrası gazetelere de yansıyan şiddet olayı, tüylerimizi ürpertmiştir.

Toplum gerçekten ciddi anlamda huzursuzdur.

Ve toplum, etkili tedbirler alınmasının kaçınılmaz olduğuna inanmaktadır.

Bu konuda, sınır güvenliğinin, kıyı güvenliğinin veya sahil güvenliğinin artırılması, hava ve deniz sınır kapılarındaki tedbirlerin çoğaltılması veya etkili hale getirilmesi çok ciddi beklentiler arasındadır.

Son zamanlarda çeşitli ülkelerden gelen kişilerin oluşturduğu çok farklı suç örgütlerinin varlığı da gözle görülür hale gelmiştir.

Emniyet güçlerimizin, farklı kültürlerden gelen ve ülkemizde suç örgütü oluşturanlarla ilgili tedbir alma şansı daha zordur...

Çünkü, bu tür kriminal grupların çok farklı davranışları ve suç kültürleri söz konusudur.

Haliyle farklı kültürlerin suç örgütleri ve suç anlayışları ile mücadele etme yöntemleri geliştirilmeli, gerekirse ilgili ülkelerin güvenlik birimleri ile temas kurmanın, onlardan bilgi almanın ayrıntıları araştırılmalıdır.

Daha önce bu tür olayların başımıza gelmemiş olması, gelecekte bu tür suçların artışı halinde daha da çaresiz duruma düşmemize sebep olabilir. Bu nedenle çok etkili çaba harcanmalıdır...

Örnek vermek gerekirse, çok farklı toplumlardan, uluslardan suç gruplarının bulunduğu İngiltere’de; ayrıca farklı kültürlerin en iyi şekilde analiz edilebilmesi için, o kültürlerden önemli kişilerle temas kurulmakta, bazı suçların araştırma ve soruşturma aşamasında faydalanılmaktadır.

Artık, bizde de farklı kültürlere ait suç çeşitleri çoğalmaktadır.

Türkiye ile bu konuda var olan bir kültürel yakınlık yanında, işbirliği de söz konusudur.

Başka ülkelerle de geliştirilmelidir.

Kısacası güvenlik makamlarımız ve hükümetimiz, artan şiddet olayları ve çeşitliliği ile ilgili çok daha aktif hale sokulmalıdır.

Şiddet olayları ile en etkili şekilde mücadele edebilmek adına, her şey yapılmalıdır.

Tekrar ediyoruz, toplum huzursuzdur.

Huzursuz toplum, sağlıklı bir şey değildir.

 

YORUM EKLE