Sigara ve gebelik karşı karşıya

Sevgili Ayla Ablacığım. 27 yaşında, 4 buçuk aylık hamileyim. Ben maalesef sigara kullanıyorum ve ne yaptımsa bırakamadım. 14 yaşımdan beridir, sigara kullanıyorum. Günde iki pakete yakın içerdim, hamile olduğumu öğrendiğimden beri, azaltmaya çalışırım. Ama en az içtiğim gün bile 15’i bulurum.
   Bir kere psikoloğa gittim ama maddi nedenden dolayı tekrar gidemedim.
   Lütfen bana sigarayı bırakabileceğim bir yol önerin. Bırakmayı gerçekten çok istiyorum ama bir taraftan da içmeyi çok istiyorum.
   Rumuz: ANNE OLACAĞIM

 

Aslında, duygusal açıdan, sigaradan ayrılmaya hazır görünüyorsunuz.
   Sigarayı bırakma konusunda en etkili yol, istemektir. İsteyen ama gerçekten isteyen kişi, bırakmayı başarabilir. Tıbbi veya psikolojik bütün yolların başarıya ulaşma şansını; kişinin bu bağımlılıktan kurtulmaya yönelik arzusu, motivasyonu belirler.
   Yani biraz taktik ve kendinize güven ile bu sıkıntıyı atlatabilirsiniz.
   Öncelikle, sigaranın size verdiği zararları düşünün. Hatta bir kâğıda yazın. Bu kâğıdı görebileceğiniz bir yere asın. Hamilesiniz. Sigaranın size ve çocuğunuza verdiği ve vereceği zararları da listeye ekleyin.
   İkinci adımda, bu zararlıdan kurtulmanın ödüllerinin neler olabileceğini düşünün. Sağlıklı, fit bir beden, temiz ciğerler, güzel kokan bir genç kadın, yiyeceklerin gerçek tadı ile tanışma fırsatının yanında, hastalıktan ölme riskinde azalma ve ekonomik gelirde iyileşme.
   Ayrıca, doğacak çocuğunuza, sigara içmeyen bir anne armağan etme fırsatı.
   Ödüller çok fazla aslında. Sigarayı bırakan kişiler, kendilerini sınıf atlamış gibi hissettiklerini söylerler, sıklıkla. Enerjilerindeki artış, iş, sosyal ve aile hayatlarına ekstra mutluluk olarak geliyor.
   Esasında, önemli nokta da budur. Eski dostunuz sigara, sizi öldürüyor. Mesele, o sizi bırakmadan önce, sizin onu bırakmanızdır. Bu öldürücü dostun yerine, yaşamınızı sağlıklı, mutlu kılan yeni dostlar oluşturmalısınız. Bu basit hesabın sizi sigaradan kurtarabilecek kadar güçlü olduğunu bilin.
   Sigaradan ayrılmanız gerek. Listenizi, bırakmanız gereken nedenler ile doldurdunuz ve her an görebileceğiniz bir yere astınız. Eliniz artık sigaraya dokunmamalı. Peki bunun yerine ne koymalı?
   Sağlıklı atıştırmalıklar, gebelik sürecine uygun yürüyüşler, annelik becerilerine yönelik okuma ve eğitimler, sigara içmeyen dostlar ve sigaradan uzak sohbetler.
   Bir süre yanınızda kimse sigara içmemeli ve kendinize yeni ilgi alanları bulmalısınız. Özellikle, uykudan uyanacak olan tat ve koku alıcılarınızın seveceği yenilikler ve annelik rolünüzü güçlendirecek yenilikler.
   Unutmadan, sigaraya verdiğiniz parayı, doğacak çocuğunuza, kendinize, keyfinize harcamayı da unutmayın.
   Bu arada, sigara içmenizi artıran faktörleri tek tek belirleyin. Arkadaş ortamı mı, stres mi, sıkıntı mı? Bunları değiştirin, en azından kontrolünüze alın.
   Evde sigara bulundurmayın. Bu size zor gelirse, alıştığınız markaya en uzak, en sevmediğiniz sigarayı bulundurun. Sigara krizinizi yendiğiniz her an, kendinizi güzel bir tatla ödüllendirin. Yani, canınız çok istediğinde içmemeyi başarmak, çok önemli bir adımdır. Bu anları çoğaltın.
   Siz bu önlemleri almaya başlayın ve devamı için bana tekrar yazın.

*

Oğlumun uyuşturucu kullanmasından korkuyorum
 

Ayla Hanım, benim bir takıntım var ve önüne geçemiyorum. Ben, yaklaşık bir yıldır, her an oğlumun başına kötü bir şey geleceğini düşünerek yaşıyorum. En büyük kâbusum da uyuşturucuya alışmasıdır.
   Aslında, 16 yaşındaki oğlum, akıllı, çalışkan bir çocuktur. Arkadaşları da temiz çocuklardır. Ancak, ben her gün oğlumu didik didik eder, sorgular ve nasihat ederim.
   Kocam da oğlum da bana kızmaya başladılar ama ben kendimi durduramıyorum.
   Okul, özel ders, dershane arasında çok yorulur. Eve gelince odasından çıkmak istemez ve ben gider kapıyı dinlerim. Telefonunu kurcalamamak için kendimle savaş ederim. 
   Oğlum dün akşam çok kızdı. “Gidip uyuşturucu bulacağım ve içeceğim, böylece rahat edersin” diyerek, sofrayı terk etti. Odasına kapandı.
   Eşim doktora gitmem gerektiğini söyler.
   Ben önce size yazmak istedim.
   Ayla Hanım, tek bir çocuğum var ve gerçekten ona bir şey olacak diye çok korkarım. Gazetelerde her gün yeni bir haber var ve ben bunları okudukça çok fena oluyorum.
   Ama yanlış yaptığımın da farkındayım.
   Lütfen bana yardım edin. Bu korkumla nasıl başa çıkacağım?
   Rumuz: KALP AĞRISI

 

Bu korkutucu düşüncelere durup dururken mi kapıldınız yoksa bunu tetikleyen bir yaşantınız oldu mu?
   Her halükârda, öncelikle bir psikiyatrist veya bir psikolog ile görüşün. Takıntılı düşüncelerinizin kaynağının anlaşılması ve rahatlamanızın sağlanması gerekiyor.
   Doktor ile görüştükten sonra psikoterapiye başlamanız gerekebilir.
   Bunu ihmal etmeyin. Tez zamanda toparlanmanız için hemen harekete geçin.

YORUM EKLE