"Sistemin tek sorunu çarşaf liste değil"

   Mevcut şartlarda, istikrar ve devamlılık mümkün değil.
   Yaşanan siyasi gelişmelere göre bir erken seçim kaçınılmaz.
   Önümüzdeki dönem, özellikle küçük partileri zor günler bekliyor.
   Maceraya ve zorlamaya gerek yok, UBP-HP hükümetinin devamı, bugünkü ortamda en iyi seçenek.
   Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanı olmasıyla, bir Milletvekilliği için 2021 Haziran ayında ara seçim yapılması gerek.
   UBP ile HP hükümete devam eder, önümüzdeki haziran ayında yapılması muhtemel ara seçim, bir erken genel seçim olarak yapılır ve parlamento yeni şartlara göre ortaya çıkar. 
   Bu süreç pek çok konuda zaman kazandırır.
   Orhan Arsal, genç bir avukat, gündeme dair, zaman zaman sohbetlerimiz olur.
   Seçim sistemi, Başkanlık sistemi, istikrar konularında konuştuk.
   Önemli soru, Başkanlık sistemi, istikrarsızlığa çözüm olur mu?
   Konu ile ilgili olarak, Avukat Orhan Arsal;
   “Yüksek Mahkeme başkanımızın yapmış olduğu ve seçim sistemimizi konu almış olan açıklamalar önemlidir. Yargının en başından gelen sese mutlaka kulak vermeliyiz. 
   Seçim ve Halk Oylamaları Yasası ile uygulamakta olduğumuz, D’Hont seçim sistemi üzerine geçtiğimiz yıllarda, yapılan yasa değişikliği ile eklenmiş olan çarşaf liste sonucunda genel seçimlerde oy sayım işleminin saatler yerine, günlere yayılmış olduğu ve daha da istikrarsız hükümetler doğurduğu ortadadır.
   Yaklaşık 400 bin nüfuslu ülkemizde bu kabul edilebilir bir durum değildir ve seçim sistemimizde ciddi sorunlar olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
   Ülkemizdeki seçim sistemi ivedilikle elden geçirilmelidir. Seçim sistemimizin tek sorunu çarşaf liste de değildir, seçim sistemimizin kendisi de ciddi yapısal sorunlara sahiptir. 
   Nitekim ülkemizde seçimler çok sık olmaktadır ve bu seçimler bizlere istikrarlı hükümetler yerine, sıklıkla istikrarsız koalisyonlar vermektedir. 
   Bu durumun tek sorumlusu ise uygulamakta olduğumuz D’Hont seçim sistemidir. Bizim sistemimizde alınan oylar bir takım matematiksel işlemlere tabi tutularak milletvekili sayımız ortaya çıkarılmaktadır. 
   Bir kesim, istikrarsızlığın sebebini parlamenter sistem sanmakta ve başkanlık sistemi önermektedir. 
   Fakat D’Hont sistemi terk edilmeden, başkanlık sistemine geçilirse sonuç yine hüsran olacaktır. 
   Buna karşın dar bölge çoğunluk sistemi ile birlikte parlamenter sistem uygulayan İngiltere’de hükümetler kolaylıkla değişmemekte, koalisyonlar ise çok nadir durumlarda söz konusu olmaktadır. 
   Ülkede seçim bölgeleri de küçük ve sayıca fazla olduğundan dolayı da insanlar kişileri oylamasına rağmen seçim sonuçlarının çıkması ise, 60 milyon nüfusu olan İngiltere’de, saatler içerisinde mümkün olabilmektedir. 
   Dolayısı ile çözüm, hukuk sistemimizi almış olduğumuz İngiltere’nin dar bölge seçim sisteminde yatmaktadır. Bu sistemi örnek alarak bizler de 50 vekilimiz olduğu için, ülkemizi 50 seçim bölgesine ayırır ve dar bölge çoğunluk sistemine geçersek yani İngiltere gibi bir seçim sistemi uygularsak istikrarlı hükümetlere sahip olacağız.
   Çarşaf liste getirilirken insanların kişilere oy verebilmesi amaçlanmıştı.
   Fakat mühür ortadan kalkmadığı için, çarşaf liste çözüm yerine daha büyük karmaşa getirdi.”
   Seçim ve seçim sistemini yakın zamanda çokça tartışacağız.
   En erken zamanda, çözüm şart.
  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öz
Öz - 4 hafta Önce

Çarşaf liste tamamen antidemokratik bir uygulamadır. Mevcut sistem ise Lefkoşa, Mağusa ve Girne,lçelerinin, İskele,Güzelyurt ve Lefke ilçelerine tahakkümü demektir. Her ilçenin onay verdiği başkan ve her ilçenin eşit olarak katıldığı meclis ile gerçek demokrasi geçekleşebilir.Başkanlık sisteminde esas olan nüfus değil topraktır.

banner75