Siyasi hareketlilik beklentisi

Meclis'in yeni yasama dönemine başlamasıyla birlikte önümüzdeki günlerde iç siyasetin hareketleneceği anlaşılıyor.

Bu arada, siyasetin hareketlenmesiyle birlikte, çeşitli kaynaklar, Meclis'te temsil edilen partilerin dördünde de "iç sıkıntı" yaşandığına parmak basıyor.

Parti içi tartışmalar hatta çekişme ve kavgalar, demokrasinin olmazsa olmazıdır.

Önemli olan, demokrasinin kabul edilebilir sınırları çerçevesinde bu kavgaların veya çekişmelerin yaşanması ama topluma sıkıntı olarak yansıtılmamasıdır.

Toplumcu Demokrasi Partisi'nde (TDP), Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri "zafer" olarak değerlendirildi. Ancak parti, örgütlenip toparlanıyor görüntüsü vermekle birlikte, iç çekişmeyle karşı karşıya kaldı.

Önce Güzelyurt bölgesinden bir kaç kişi, olağan kurultay sonrası istifa etti... Ardından, olağan kurultayda başkan adayı olan Mustafa Emiroğluları krizi çıktı... Özel konular dahi gündeme taşındı... Gruplar arasında kalan Genel Başkan Cemal Özyiğit sıkıntı yaşamaya başlarken, dün Lefkoşa Milletvekili ve eski genel başkan Mehmet Çakıcı basın toplantısı düzenledi ve parti yönetimine esti yağdı... TDP'yi çok huzurlu günler beklemiyor.

Gelelim Cumhuriyetçi Türk Partisi'ne (CTP)...

CTP'de, Gazimağusa İlçe Başkanlığı için iki adayın ismi öne çıktı. Genel Merkez, bu konuda uzlaşı aradı. Ancak, uzlaşı sağlanamadı. Adaylardan biri çekildi. Buna rağmen, iki grup arasındaki husumetin bitmediği, bitmeyeceği öne sürüldü.

Benzer sıkıntıların Girne'de de yaşanacağı iddia edilirken, tek aday olarak kurultaya girmesi beklenen Tufan Erhürman'ı, ciddi sıkıntılar bekliyor.

Koalisyon ortağı Demokrat Parti (DP) de sıkıntılı... Bazı partililerin SDP' ye, bazılarının ise yeni kurulan YDP'ye kaymış olması; bunlardan önce Ahmet Kâşif, Zorlu Töre, Hakan Dinçyürek, Hasan Taçoy, Menteş Gündüz, Hamit Bakırcı gibi milletvekillerinin istifası DP'de küçülme sinyalleri veriyor... Partinin en son gerçekleştirilen kuruluş balosuna katılımın düşük olması, bunun en canlı örneği olarak kabul ediliyor.

Ulusal Birlik Partisi (UBP), yukarıda bahsettiğimiz üç siyasi partiye oranla daha rahat gibi görünse de, özellikle olası bir erken seçimde, başkent Lefkoşa'da milletvekili adaylarının sıralamasının nasıl olacağı konusunda bile ciddi sıkıntıların olacağı konuşuluyor. Bazı bakanların birbirleriyle konuşmadığı dahi konuşuluyor. Bu arada UBP’de bakanlık bekleyip de dışarıda kalan bazı milletvekillerinin çok sert eleştirileri de devam ediyor.

Demokrasilerde, parti içi çekişmelerin çok doğal olduğunu yukarıda da belirttik.

İngiltere gibi çok köklü bir demokraside, ana muhalefet İşçi Partisi ve hatta iktidardaki Muhafazakar Parti, benzer çekişmeleri çok ciddi şekilde yaşadı. Seçimler yapıldı, kazanan kazandı, herkes parti liderliğine saygıyı sürdürdü. Sürdürmek istemeyen ise ayrıldı. İşçi Partisi'nden kopacak bir grubun yeni bir siyasi parti kuracağı dahi söylendi.

Bizde de ayrılıp parti kuranlar, başka partilere gidenler çok oldu. Ancak değiştirilen yasalarla, vatandaşın siyasete güvenini sarsan milletvekili transferleri engellendi.

Siyasi partiler, ülkede siyasete güvensizliğin en önemli sebepleridir.

Tümünün, topluma, seçmenlere, üyelere saygı konusunda daha demokratik olmaları, en büyük beklentimizdir.

Kişisel çıkarlar değil, toplumsal çıkarlar öne taşınmalıdır.

Şu andaki görüntü, kişisel çıkarların öne çıktığını gösteriyor. Bu görüntünün değişmesi için tüm siyasi partilerimizi göreve davet ediyoruz.

YORUM EKLE