Siz, bu halkı, ne sanıyorsunuz?

22 Ağustos 2022, Pazartesi, başyazımızın başlığı, “Haberiniz var mı?... Birileri bizi, gözetliyor”du. Konu da KIB-TEK Yakıt ihalesiydi.

   Aradan sadece dört gün geçti. Ancak izninizle pazartesi günkü yazımızın bir bölümünü yine sizlerle paylaşalım. Belki okuma fırsatı bulmayanlar vardır.

   “…KIB-TEK, 11 Ağustos 2022’de 200 bin metric ton, akaryakıt temin ve taşıma ihalesine çıktı.

   Aradan 11 gün geçti. İhale sonuçları açıklanamıyor. Neden açıklanamadığını en iyi Merkezi İhale Komisyonu ( MİK) Başkan ve üyeleri bilir. Tabii bir de KIB-TEK’in tepesinde oturanlar ve onları oraya oturtup, iplerini ellerinde tutanlar. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, rahatsızlık hissederek biliyor.

   KKTC bir hukuk devleti mi? En başta, ülkeyi yönetenler öyle olduğunu söylüyor.

   Hukuk devleti demek, hayatın her alanında, bir silsile içinde bir birine bağlı olan Anayasaya, yasalara, tüzüklere, yönetmeliklere, genelgelere, eksiksiz, saygı duyup uymak demektir. Eğer uyulmuyorsa, hukuk devletinin h’si yok demektir.

   MİK, KIB-TEK’in akaryakıt ihalesini, 11 gündür açıklayamıyor. Çünkü, elinde MİK’e baskı yapma gücü olduğuna inananlar, “Boş verin teklifi, meklifi, ihale şu firmaya verilecek” diyorlar. Yol da gösteriyorlar MİK’e…

   İhaleyi sonuçlandırmayıp, 10 gün süreyle erteleyin. Sonra bir yolunu bulup, açık teklifle ihaleyi isteğimize uygun sonuçlandırın.”

   Aynı gün sürmanşetten verdiğimiz haber de KIB-TEK yakıt ihalesiyle ilgiliydi. Başlığı, “KIB-TEK yakıt ihalesine, yine çomak”tı. Öne çıkardığımız iki vurgu şu iki paragraftaydı:

   “Merkezi İhale Komisyonu’na (MİK) yakın kaynaklar, MİK’in kurallara uygun ihaleyi sonuçlandırmada sorunu olmadığı, ancak Başbakanlıktan gelen, kararı etkiyebilecek telkinler nedeniyle karar verilemiyor.

   … KIB-TEK ve kamuoyunun yararına ihalenin adil olarak sonuçlanması gerekiyor. İhale İçkale’ye verilmezse, ihalenin iptal edileceği iddia ediliyor. Kurallara aykırı bir ihale kararı alınırsa, konu yargıya taşınacak. Bu arada şaibeli doğrudan alımlar devam edecek.”

   Bu kadar kısa sürede hem başyazıdan hem de haberden alıntı yapma nedenimiz, her şeyin, önceden duyulmuş olmasına rağmen korkusuzca yapıldığını göstermek içindir. “Bizim yazdıklarımız, doğru çıktı” değil, “Bizim öğrendiklerimiz doğru çıktıdır” işaret ettiğimiz. Duyarlılığımızı koruyoruz…

   MİK Başkanının dün yaptığı açıklamaları, objektif gazetecilik ilkesiyle, okurlarımızın bilgisine manşetten aktardık, bugün. Manşet, başyazımızla okunursa, yaşananlar çok daha iyi anlaşılır.

   … Ve tabii, sorarız… “Siz, bu halkı, ne sanıyorsunuz?”

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110