Soğuk havaların sıcak içeceği 'Salep'

Kış aylarının sıcak içeceği salep, hem yabani orkidelerin yumrularına verilen ad hem de bu yumrulardan elde edilen tozdur. Salep alınan orkideler ormanlık alanlar ve kireçli toprakları sever.

Böylece yumruları da büyük olur. Çimenlik gibi daha yumuşak topraklı alanlarda yetişen orkidelerin yumruları ise zayıf ve küçüktür.

Orkidelerin çiçek açma dönemlerinde, toprak altında iki yavrusu olur. Bunlardan biri ana yumrudur ve o yılın gövdesini verir.

Diğeri ise gelecek yılın ürününü vermesi için bırakılır. O yılın yumruları köklerden toplanır. Bunlar krem rengine yakın sarı beyaz arası, çok düzgün biçimli olmayan genellikle uzun köklü dişlere benzeyen yumrulardır.

Toplandıktan sonra iyice yıkanırlar. Temizlendikten sonra keçi sütü ile kaynatılır. Bazı üretimlerde yağı alınmış yayık ayranı ya da su ile veya ayran, süt karışımıyla kaynatılsa da salebin salep olabilmesi için keçi sütüyle kaynatılması gerekiyor.

Kaynatma 10-15 dakika kadar sürüyor. Bu sırada salep o mis kokulu aromasına da kavuşuyor. Daha sonra kurutma işlemi geliyor.

Güneşte de kurutulan salebin rengi, dolgunluğu ve kıvamı için en doğru kurutma ortamı gölge alanlar. Kuruyan salepler önce elde taşla eziliyor, sonra da su değirmeninde öğütülüyor.

Özellikle su değirmeni, çünkü bu salebin lezzetinde önemli bir faktördür. Türkiye dünyadaki en önemli salep üreticilerinden biridir.

Anadolu'da dört bölgeden salep elde edilebiliyor. Salep sadece insanın içini ısıtan bir içecek değil, besleyici ve çeşitli rahatsızlıkları hafifletici özelliklerinden dolayı çok eski çağlardan beri tedavide ve özel beslenme rejimlerinde kullanılıyor.

Küçücük boyutlardaki yumruların besleyici bir öz içermesi nedeniyle yelkenli gemiler döneminde uzun seferlere çıkan her teknede bir miktar salep yumrusu bulundurulurdu.

Yiyecekler iyice azaldığında her gemiciye içip enerji toplaması için veriliyordu. Bu gün ev dışında içmek istediğimizde ancak pastanelerde bulabileceğimiz salep, eskiden mangal kömürüyle ısıtılan özel güğümler içinde sokak satıcıları tarafından satılıyordu.

Sadece Türklerde değil,18. yüzyıla dek henüz evlerde çay ve kahve içme adedi böylesine yaygınlaşmamışken, İngiltere’de meydanlarda ve kalabalıkların toplandığı caddelerde salepçilerin sabaha kadar dolaştıkları ve salebin büyük rağbet gördüğü biliniyor.

Salebin bir başka özelliği belki de dünyanın en iyi dondurması olan Maraş dondurmasına o nefis kıvamını ve aromasını kazandırmasıdır. Kışın gelmesiyle nezle ve grip de arttı.

İşte bu mevsimde soğuk algınlığına şifa gibi gelen, içimizi ısıtan bir fincan tarçınlı salebin yerini başka hiçbir şey tutamaz. Bu soğuklarda size de tavsiye ederim.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104