Son bir hafta!

Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya çalışan liderler, cumartesi günü yeniden İsviçre’ye gidiyor... Bu gidiş, çok büyük bir olasılıkla plana, yani yeni bir çözüm planına gidişi beraberinde getirecek.

Kıbrıs Türk tarafında moraller kötü görünmüyor. Evet, hala üzerinde uzlaşılamayan konular ya da başlıklar olduğu dile getiriliyor ama çok aşırı negatif bir duruş yok.

Kıbrıs Türk tarafında, koalisyondaki ortağı DP ile birlikte, BM parametreleri altında federal bir çözüme uzak duruş sergilediğini söyleyebileceğimiz Başbakan Hüseyin Özgürgün dahil olmak üzere, herkeste geçmişe göre çok farklı pozitif görüntü hakim...

Başbakan, dün cumhurbaşkanının Meclis’te temsil edilen partilerin liderleri ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafında, Kıbrıs’ta, Kıbrıslı Türklerle eşit bir ortaklık temelinde antlaşma niyetinin bulunup bulunmadığı konusunda şüpheleri bulunduğunu söyledi...

Haklıdır... Rum tarafında hala Kıbrıs Adası üzerinde, Kıbrıslı Türkleri eşit görmeyi alışamamış, özümseyememiş önemli bir kesim var.

Ancak, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in o noktada olmadığı açık.

Bir kere Anastasiadis, eğer Türk tarafının geçtiğimiz hafta Cenevre’de yaptığı öne sürülen önerileri veya yeni açılımı beğenmemiş olsaydı, anında orada reddeder, sonra da halkına ve Dünya’ya bin bir türlü mazeret uydurabilirdi.

Ancak biz inanıyoruz ki, Anastasiadis Cenevre’deki Türk açılımını olumsuz bulmadı.

Olumsuz bulabilecek çevreleri ve destek alabileceği kesimleri son bir kez görmek istedi.

Son olarak, ABD Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri Bakanı, Devlet Bakanı ve hatta MHP Genel Başkanı’nın açıklamalarında, “açık çözüm arzusu” dikkat çekti.

Türkiye’nin, taaa MHP’ye kadar, “biz hazırız” mesajını vermesi, iki açıdan çok önemlidir.

Birincisi, “evet biz artık Rum tarafının net yanıtı ile birlikte kalıcı barışı görmek istiyoruz” pozisyonudur.

İkincisi ise Sayın Akıncı’nın da son iki üç gün içerisinde sıklıkla dile getirdiği, “... bu defa da olmazsa, KKTC ile devam” görüşüdür.

Yani Türk tarafı çözüme de hazırdır, çözümsüzlüğe de...

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi’nin, bugün Sayın Akıncı ile görüşecek olması da şaşırtıcıdır. Ancak şaşırtıcı olduğu kadar, çok ciddi bir gelişmedir.

Obama’nın Yunanistan ziyareti sırasında söylediği, “Kıbrıs sorunu çözülme noktasına geldi, yakında çözülebilir” sözleri de önemlidir.

Bu saydıklarımız ve daha birçok mesaj gösteriyor ki; bir sona yaklaşılmıştır.

“Yüzdük yüzdük sonuna geldik” görüntüsü nettir...

Eğer Türkiye, Yunanistan, İngiltere, ABD, AB ve Kıbrıs Türk tarafının “çok yakınlaştığı” bir plan tasarısı söz konusuysa ve Rum tarafı da buna yaklaşırsa, BM parametreleri diye bahsedilen kapsamda bir çözüm planı mutlaka çok yakında önümüzde olacaktır.

Yok eğer Rum tarafı, alışık olduğumuz “hava çok rutubetli, yerim de dar, oynayamıyorum” havasına girerse, “birleşme” hayal; “bölünme” kalıcı olur.

Kimse de bir daha müzakere adını duymak istemez.

Evet, pazar ve pazartesi iki gün daha müzakere yapılacak.

Haftaya pazartesi akşamı, bilemediniz salı sabahı, gideceğimiz yolu seçebilir hale gelmiş olacağız...

YORUM EKLE