Sosyal medya dünyada tartışılırken, bizdeki durum

Sosyal medya, yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Hayatımıza bazı kolaylıklar getirdiği gerçek ama bizden aldıkları da var. Hatta çoğu bilinçsiz kişilerden sosyal medyanın aldıkları verdiklerinden daha fazla…

Uzmanlar sıkça “kişilere”, “ailelere” hatta güvenlik sıkıntısı yarattığından, “ülkeler” için sakıncalarından söz ediyor.  Dünyanın her tarafında neredeyse hemen her gün sosyal medyanın zararları anlatılıyor.

Öte yandan, aslında kişilerin de sosyal medyadaki haberler ve bilgilerin çelişkileri konusunda kafası karışık. İnsanlar, sosyal medyadaki haberlere, inanıp, inanmamakta tereddütlü, kişiler neye inanıp neye inanamayacağı konusunda şaşırmış durumda.

Uzmanlar, sosyal medyanın insanları yalnızlaştırdığını, adının “sosyal” olduğuna bakmayın sosyallikten uzaklaştırdığını da vurguluyor. Facebook’ta beğeni alamayan gençlerin nasıl bunalıma girdiği, sosyal medyada insanların nasıl göstermelik bir dünya kurduğu da sürekli olarak vurgulanıyor.

Öte yandan kişilerin çoğu vazgeçemediği sosyal medyadan şikayet de etmeye başladı. Örneğin Britanya’da yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medyaya güven rekor seviyede düştü. Britanyalıların yüzde 25’i sosyal medyaya güvenmiyormuş... Araştırma, Britanyalı sosyal medya kullanıcılarının Facebook ve Twitter gibi şirketlere olan inançlarını kaybettiğini ortaya koymuş…

Sosyal ağlar önemlerini korumaya devam ediyor olsa da, Facebook ve Twitter gibi platformlardaki “tartışma seviyesinin hayal kırıklığına uğrattığı” kullanıcıların haber almak için mesajlaşma uygulamalarına yönelmelerinin yaygınlaştığı belirtiliyor.

Sosyal medyadaki “yükselen aşağılayıcı” tavır, siber zorbalıklar ve platformların yasadışı işler için kullanılması büyük tepki topluyor. Yapılan araştırmada, ana akım medyaya ya da geleneksel medyaya da güven geçmiş yıllara oranla düşük. Ancak geleneksel medyaya, gerçekleri kurmacadan ayırma noktasında sosyal medyadan iki kat daha fazla güveniliyor.

Sosyal medyadaki yalan haberlerin, geleneksel medya tarafından iyi değerlendirilmesi ve lehine çevrilmesi gerektiği belirtiliyor. Kaliteye ağırlık verirse, geleneksel medyanın değerini yeniden tesis etmek için iyi bir fırsat yakalamış olacağı vurgulanıyor.

Yapılan araştırmalara göre ABD'liler ve İngilizler, geleneksel medyaya, sosyal medyadan daha fazla güveniyor. Bu iki ülkenin gazete okurlarının, “yalan haberleri ayıklama “konusunda geleneksel medyaya en çok güvenenler olduğu ortaya çıktı. Sosyal medyanın “kontrol edilebilir” olması halinde yararlı olacağına inanılıyor.

Görüldüğü gibi dünya sosyal medyayı fazlasıyla tartışıyor. Ülkemizde de sosyal medyayla ilgili çok sayıda sorun var. Dünyanın yaşadığın sorunların benzerlerini biz de yaşıyoruz.

Sosyal medyada “hakaret”, “kişilik haklarına saldırı”, “yalan”, “kışkırtma”, “ırkçılık” çok fazla, üstelik “hırsızlık” da var. Başkalarına ait olanı izni olmadan kullanma, yayınlama da en büyük sorunlardan birisi.

Ancak dünya bu kadar tartışırken biz bir “Bilişim Yasası”nı bile geçiremedik. Ülkeyi yönetenlerin “Bilişim Yasası”nı neden geçirmek istemediğini anlamak güç…

Yeni görev alacak hükümetin ilk yapması gereken işler listesinde ‘Bilişim Yasası’nı ele almak ve geçirmek de olmalıdır.

YORUM EKLE