Sosyal medya o kadar da masum değildir

Sosyal medya tabii ki hayatımızı değiştirdi. Sosyal medyanın tabii ki faydaları vardır... Sosyal medya doğduktan sonra geleneksel medya eskisi kadar haberleri saklayamadı. Sosyal medya sayesinde neredeyse herkes, kendince bir tür “gazetecilik” yapıyor.

Çok önemsiz şeyler paylaşıldığı gibi, kimi zaman geleneksel medya için de çok önemli ihbarlar, haberler yer alıyor sosyal medyada. Sosyal medyanın haberleşme araçları hayatımızı kolaylaştırdı, artık çok çeşitli haberleşme araçlarımız var…

Tüm dünyada ve ülkemizde tabii ki sosyal medya faydadan çok neredeyse zarara dönüşmüş durumda. İnsanları oyalayan, değerli zamanlarını çalan, kişisel iletişimlerini körelten, güvenlik açığı nedeniyle insanları birçok tehditle karşı karşıya bırakan sosyal medyanın zararları pek görülemiyor.

Sosyal medyanın yığınla zararı var insanlar için… Bu zararları görmeyen insanlar, sosyal medyayı bir gösteriş arenasına dönüştürmüş durumda. Yaratılan sanal bir dünyada, herkes bir şekilde burada paylaştıklarıyla yaşamaya alıştırmış kendisini. Sürekli paylaşmak ve beğenilmek isteği üzerinden giden bir çılgınlık…

Birçok kişi attığı adımı sosyal medyada paylaşıyor, hayat sanki sosyal medyadan ibaretmiş gibi davranıyor. Sosyal medya merakı nedeniyle kazaya uğrayıp ölenler bile var. Trafikte sosyal medyaya girme veya cep telefonunda konuşma merakı tüm dünyada çok sayıda trafik kazasına, ölümlere neden oldu. Selfie çekip, paylaşacak diye birçok insan yüksek yerlerden düşüp yaşamını yitirdi. Kişisel bilgilerini paylaşan birçok kişi, hırsızların, dolandırıcıların gazabına uğradı. Yani sosyal medyanın zararları saymakla bitmez.

Ülkemizde durumun ciddiyeti pek anlaşılamadı ama birçok ülke sosyal medyaya savaş açmış durumda, zararlarını engellemek için yasalar yapılıyor.

Gazetemizde okudunuz herhalde, İngiltere Parlamentosu Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi'nin dezenformasyon ve sahte haber ile ilgili hazırladığı raporda, dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, gizlilik ve rekabet kurallarını kasıtlı olarak çiğnemekle suçlandı. Raporda Facebook için “Dijital gangster gibi davranıyor” denildi.

108 sayfalık raporda Facebook'un kullanıcıların verilerini kâr amaçlı sattığı, sosyal medya platformunun çok daha katı bir düzenlemeye tabi tutulması gerektiği vurgulandı. Komitenin bir yıldan uzun süren çalışması sonucu ortaya çıkan raporda, şirkete ağır eleştiriler getirildi.  “Facebook, kârı veri güvenliğine tercih etmeyi sürdürüyor. Kullanıcı bilgilerinden kazanç elde etmek için risk alıyor. Bizce çok açık ki Facebook sadece ciddi güvenlik açıkları kamuoyunda duyulunca önlem alıyor” denildi.

Facebook'un sahte ve manipülatif haberlerin platformda yayılmasını engellemek için acil eyleme geçmesi gerektiği belirtilen raporda, “Yabancı güçlerin yaydığı gerçek dışı hikayeler İngiltere demokrasisini riske atıyor” ifadesi kullanıldı.

İngiltere İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tom Watson da “Parlamenter demokrasimiz çok az kişi tarafından, Zuckerberg'in yaptığı şekilde hakir görülmüştür. Ülkemizin geçtiği şu zor dönemde tüm renkten siyasilerin aynı fikirde olduğu bir konu varsa o da Zuckerberg'i ve Facebook'u hizaya getirmektir” dedi.

Gördüğünüz gibi sosyal medya o kadar da masum değil. Hele de ülkemizde çok fazla kullanılan facebook’un çok sayıda zararı var... Vatandaşlar tabii ki faydalanmalı ama kendisini sosyal medyaya kaptırmamalı, güvenlik açığını görebilmeli ve kendisini koruyabilmeli. Ülkeyi yönetenler ise vatandaşlarını koruyacak tedbirler almalı.

Anlaşılan geçmişte yapılan ama bir türlü sonuçlanıp yürürlüğe giremeyen “Bilişim Yasası”nın taslağı yeniden ele alınmalı. Teknoloji durmuyor, gelişmeler her gün yeni tedbirleri gerektiriyor. Bilişim Yasası’nı, yeni tehditleri de dikkate alarak revize etmeliyiz. Dünya bu işlere kafa yoruyorsa, ciddi gerekçeleri var. Biz de bunları görmezden gelmemeliyiz.

 

YORUM EKLE