Sosyal medyanın aileye zararları -2

Çağımızın en önemli buluşlarından biri olan internet, günümüzde sayısı küçümsenemeyecek kadar çok insanın hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Bu konuyu geçtiğimiz hafta irdeledik. Bugün ise genel hatlarıyla sosyal medya kullanımının aile içi iletişime verdiği zararları maddeler halinde sıralayalım.

 

1-Aileden çalınan zaman

Zaman, geri dönüşü olmayan ve telafi edilemeyen en önemli kaynak. Har vurup, harman savurduğumuz ve bir türlü zaman yönetimini öğrenemediğimiz sürece zaman, ilerleyen yaşlarda bize en çok “ah keşke” dedirtecek kaybımız olacak. “Ah keşke çocuklarım şimdi yanımda olsaydı da onlarla doya doya zaman geçirseydim” veya “Ah keşke zamanı geri döndürebilsem de, kaçırdığım fırsatları şimdi değerlendirebilsem” şeklinde yakınmalara pek çoğumuz şahit olmuşuzdur. Aile, bir insanın hayatında yer edebilecek en büyük zenginliktir. Onlarla geçirilecek zaman dilimlerinin her saniyesi pek kıymetlidir. Bu nedenle ilerde “AH” dememek için, sosyal medyada geçirilen zaman sınırlandırılmalı ve aileye daha çok zaman ayrılmalıdır.


 

2-Yalan

Aslında şunu itiraf etmek gerekiyor ki, bu sosyal medya platformlarının bir suçu değil. İnsanların bir kısmı, sosyal medya hesaplarında, olduklarından çok daha farklı bir kimlik ile görünüyorlar. Bu hem kendilerine, hem ailelerine, hem de iletişim halinde oldukları diğer insanlara ciddi zararlar verebiliyor. Sosyal medya aracılığı ile tanışarak evlenen insanların ciddi bir bölümü karşısındakilere maalesef, olduklarından çok daha farklı bir izlenim vererek onları aldatıyorlar. Bu da ileride kavgalara, tartışmalara, geçimsizliklere ve nihayetinde boşanmalara neden oluyor. Hele bir de ortada çocuklar varsa, dram üstüne dram olarak toplumsal bir yaraya dönüşüveriyor. Eşinizden boşanabilirsiniz. Peki ya çocuklarınızdan?


 

3-İletişim problemleri

Sosyal medyada geçirilen uzun zamanlar, ailelerin konuşma ve sohbet etme, birbirleri ile paylaşımlarda bulunma kültürlerini de yok ediyor. Hal böyle olunca iletişim problemleri ortaya çıkıyor ve birbirlerini dinlemeyen, birbirlerini anlamayan bireylerden oluşan ailelerde mutsuzluk ve huzursuzluk gün geçtikçe artıyor.

 

4-Aldatma

Sosyal medya aracılığı ile tanıştığı kimselerle, eşini aldatan insanların sayısı da maalesef az değil. Bu durum aile kurumunun dibine dinamit döşüyor. Bu durum içinde bazen birkaç aileyi de barındıran büyük yıkımlara neden olabiliyor. Evli bir adamla, evli bir kadının sosyal medya aracılığı ile tanışarak eşlerini aldatmaları, iki ailenin de mahvına neden oluyor. Aldatmak isteyen sosyal medya olmadan da aldatabilir diye düşünebilirsiniz. Evet öyledir fakat sosyal medya insanların kimliklerini gizlemeleri için daha kolay bir mecra olduğu için, bu tip girişimler sosyal medyada çok daha fazla görülüyor.


 

5-Çocuklar üzerindeki etkileri

Sosyal medya bağımlısı haline gelen çocuklarının, akademik performanslarının düşmesi ve ders başarılarının aşağıya doğru bir ivme çizmesi ile kimi aileler panik halinde evde interneti iptal etme girişiminde bulunurlar. Artık içinde bulunduğumuz yüzyılda bu çok geçerli bir yöntem değildir. Çünkü internet artık ceplerimizde. Yeni nesil çocukların internete erişmesi de çok kolay. Yasaklar, her zaman insanlara cezb edici gelir ve genellikle aksi bir tepkiye neden olur. Her konuda olduğu gibi bu konuda da, ailelerin bilinç kazanması ve bu bilinci çocuklarına aşılaması pek çok problemin çözümü adına yapılabilecek en güzel ve en sağlıklı yöntemdir. Aile, sosyal medya ve internet kullanımı ile çocuklarına iyi bir örnek olmalı ve sonrasında ise, sosyal medyanın kullanımı, sosyal medyadan gelebilecek zararlar hakkında çocuklarını bilgilendirmelidir. Aksi halde düşük ders başarısı, evde her gün internet kullanımı yüzünden çıkan kavgalar ve istenmeyen arkadaşlıklar kronik bir hale dönüşecektir. Bu durum, evde huzur bulamayan ve özgürlüğünün kısıtlanmış olduğunu düşünen çocukların, özellikle ergenlik döneminde ailelerinden uzaklaşmasına bile neden olabilir. Öncelikle aileler sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlenmeli ve çocuklarını bilinçlendirmelidir. Sosyal medya aracılığı ile karşılaşabilecekleri cinsel istismardan ve siber zorbalıklardan çocuklarınızı korumayı da asla ihmal etmemelisiniz.


 

6-Maddi kayıplar

Kimi sosyal medya sitelerinde oynanan paralı oyunların bağımlısı haline gelen kimselerin yaşayacağı maddi kayıplar, aile içinde büyük bir huzursuzluk sebebidir. Bu yüzden sanal alemde çok dikkatli olunmalı ve asla kendinizi sanal alemin o cezb edici tuzaklarına kaptırmamalısınız. Aile ekonomisine zarar verecek bu tip durumlardan kesinlikle sakınmalısınız.
 

7-Görgüsüzlük

Sosyal medya siteleri, bugün görgüsüzlüğün merkezi haline gelmiş, herkesin birbirine caka sattığı platformlara dönüşmüş halde. Sosyal medya, özenti hareketler sebebi ile insanların hem kimliklerini kaybetmelerine, hem de “onda var bende niye yok” düşüncesi ile kendilerini ekonomik sıkıntılara sokmalarına sebep oluyor.

Tatil yerlerinde, lüks bir restorantta, pahalı bir alış-veriş merkezinde çekilen resimlerin görgüsüzce paylaşılması, insanlar arasında saçma bir rekabet duygusuna sebep olabiliyor. “Bak onlar bu yaz dördüncü defa tatile çıkıyorlar, ama biz bir kere gittik” şeklindeki tartışmalar, evde gereksiz huzursuzluklara neden olabiliyor. Elinizdeki imkânlarla mutlu olmayı bilin ve sevgili eşler, birbirinizi gereksiz sıkıntılara sokup, kendinize de ailenize de yazık etmeyin.

 

8-Mahremiyet

Bazen, ailelerin mahremiyetini zedeleyici paylaşımlarda bulunduğu, sosyal medyada sıkça karşılaşılan bir durum. Aile mahremiyetinin pervasızca ve bilinçsizce ortaya saçılması, hem itikadı, hem de ailevi problemlere yol açabiliyor. İnternet de, sosyal medya da doğru bir biçimde ve gerektiği kadar kullanıldığı takdirde elbette çok büyük yararlar sağlıyor. Merak ettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz konularda, çok hızlı bir şekilde bilgiler elde etmenize imkan tanıyor. Fakat yine de yukarıda sıraladığımız problemler dikkate alınmalı ve sosyal medya bilinçli bir biçimde kullanılmalıdır. Mutlu bir aile ortamı ve huzur dolu yuvalar için, her aile ferdi üzerine düşeni yapmalıdır.

Kaynak: Aileye yönelik yayınlanmış kaynaklardan yararlanılmıştır.

 

YORUM EKLE

banner75