Sosyal medyanın ardından bilgisayar oyunları da kara listede

Sosyal medyanın zararları konusunda tüm dünyada tedbirler alınmaya çalışıldığını geçtiğimiz günlerde haber olarak gazetemizde konu etmiş, bu köşede de görüşlerimizi de aktarmıştık.

Başta Facebook olmak üzere sosyal medyanın insanların, özellikle de gençlerin ruh sağlığını bozduğu belirtilmişti.

Dünya çapındaki akademik araştırmaların, sosyal medyayı kullananlarda, özellikle de gençlerde “depresyon”, “özgüven eksikliği” ve “yalnızlık duygusu” oluştuğunu gösterdiğini aktarmıştık.

Dünya genelinde faaliyet gösteren ruh sağlığıyla ilgili sivil toplum örgütleri, sosyal medya şirketlerini sanal ortamdaki zorbalıklara karşı uyararak, toplum sağlığını bozmamaları için çaba göstermeye çağırdığını anımsatmıştık... İngiltere’nin “terörist örgütlerin soysal medyayı kullanmasını engellemek” ve diğer birçok suçlar ile sağlığa zararları nedeniyle sosyal medya için yasa hazırlığı içinde olduğunu yazmıştık.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) gelen bir haber ise benzeri bir soruna dikkat çekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, en son 1990 yılında güncellenen Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması (The International Classification of Diseases) Teşhis Kılavuzu’nun 2018 yılında yenileneceğini ve bilgisayar oyunu bağımlılığının da kılavuzda “akıl hastalığı” başlığı altında yer alacağını vurguladı.

Bu bilgiyi, New Scientist dergisi yazdı. Bilgisayar oyunu bağımlılığının, hastalık kapsamında bir isme sahip olmasa da WHO’nun 2018 yılında 11’incisini yayınlayacağı kılavuzda bağımlılığın akıl hastalığı başlığı altında yer alacak olması tüm dünyada ses getirdi.

WHO Akıl Sağlığı Departmanı’ndan Vladimir Poznyak, “bilgisayar oyunu bağımlılığının önemli bir konu olarak tanındığına” dikkat çekerek, bu durumu “kritik” olarak nitelendirdi.

Poznyak, sağlık uzmanlarının, bilgisayar oyunu bağımlılığının ciddi sonuçları olabileceğini fark etmelerini istedi.

“Her alkol içen insanın alkolik olmadığı gibi bilgisayar oyunu oynayan herkeste de akıl hastalığı bulunmuyor” diyen Poznyak, ancak belirli durumlarda aşırı bilgisayar oyunu bağımlılığının olumsuz etkiler yaratabileceğine dikkat çekti.

Bu arada ilginç bir araştırma sonucuna dikkat çekecek olursak, birçok kişi bilgisayar oyunu oynamanın akıl sağlığını bozabilecek bir eylem olmadığını düşünse de ESET güvenlik şirketi uzmanları, 500 bilgisayar oyuncusuyla yapılan bir araştırmada, katılımcıların yüzde 10’unun bilgisayar başında 12 ile 24 saat vakit geçirdiğini açıklamıştı.

Daha önde de söylediğimiz gibi, dünyada birçok ülke bu tür sorunlarla uğraşırken bizim bunlara kayıtsız kalmamamız gerekiyor.

Sosyal medya aracılığıyla işlenen suçlar konusunda yasal yetersizliklerimiz giderilmelidir.

Hem sosyal medyayla hem de bilgisayar oyunlarıyla ilgili bazı tedbirler alınmalıdır.

Her iki konuda da küçük yaşlardan eğitim verilmesi gerekmektedir.

Özellikle çocuklar ve gençlerin oyun bağımlılığı konusunda ailelerine büyük görevler düşmektedir.

Bağımlılığın her türlüsü zararlıdır.

Ebeveynler ve eğitimciler, sosyal medya ve bilgisayar oyunları meselesini ciddiye almalıdır.

Tabii hükümet edenler de “bilinçlendirme” ve “kişileri zararlılardan koruma” konularında vatandaşlarına yardımcı olmalıdır.

YORUM EKLE