Sosyoekonomik durumun kötülüğünün kişilere etkisi

Sosyoekonomik durumun iyi olmaması, ülke insanına fazlasıyla olumsuz yansıyor.

Ekonomik sıkıntılar, vatandaşlarımızın yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Türk Lirası’nın döviz karşısında sürekli değer kaybetmesi nedeniyle çalışanların aldığı maaş her ay azalıyor.

Üstelik arka arkaya gelen elektrik ve akaryakıt zammıyla da ev ekonomisi çıkmaza giriyor.

Zaten dövizin yükselmesinden dolayı, piyasadaki birçok ürünün fiyatı sürekli yükseliyor.

Böyle bir ortamda, halkın büyük çoğunluğu yapmak istediği şeyleri yapamıyor, birçok gereksinimini yerine getiremiyor, sürekli bir şeylerden kesmek zorunda kalıyor.

Bu sıkıntılı durum tabii ki insanları mutsuz ediyor.

Çocuğunun, çoluğunun, ailesinin gereksinimlerini sağlayamayan ya da sağlamakta zorlanan kişilerin içinde bulunduğu durum, psikolojisini de bozuyor.

Sosyoekonomik durumun kötüye gitmesi ve kişilerin bazı yükümlülüklerini yerine getirememesi, kişilerde bazı sağlık sorunlarına da neden oluyor.

Kişiler parayı yetiştirebilmek için daha fazla çalışıyor, uykusundan, sosyal yaşamından keserek, birden fazla işte görev yapıyor, tabii ki sağlığını ihmal ediyor.

Geçtiğimiz günlerde bir gazeteye konuşan Lefkoşa Devlet Hastanesi Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz, sosyoekonomik durumun kötüye gitmesinin kalp krizlerine yol açtığını söyledi.

Durum oldukça vahim…

2018 yılının ilk yarısında 20 kişi kalp krizinden hayatını kaybetmiş.

2018 Temmuz ayına kadar, hayatını kaybeden 20 kişiden 3’ü kadın 17’si erkekmiş…

Son 6 ayda yaşanan 20 vakanın hepsinde de kişiler, hastaneye ulaşamadan hayatını kaybetmiş.

1990’lı yıllarda bir yılda 80 kişi kalp krizi geçirirken, bugün yılda 300- 400 kişi kalp krizi geçiriyormuş…

Dr. Gülgün Vaiz, sosyoekonomik durum ile kalp krizlerinin ilgisini şöyle anlatıyor:

“Sosyal yönden imkansızlıkları olan insanlar var. Ülkemizde fakirlik de arttı, sosyoekonomik durum kötüleşti. Kalp ve damar hastalıkları sosyoekonomik durumla paralel gider. Az gelişmiş ülkelerde sosyoekonomik durum kötüye gittiğinde kalp krizi vakaları daha fazla görülür. Sosyoekonomik durum geliştikçe insanlar daha iyi eğitim, daha bilinçli ortam, daha iyi beslenme gibi seçenekleri var. Ancak parası olmayan kişiler ne bulursa ve ne ucuzsa onu yiyecektir. Dolayısıyla sosyoekonomik durumun da kötü olması bizim açımızdan sıkıntılı. Dövizin fiyatları artırması, alım gücünün düşmesi insanların sağlığının hep kötü yönde gitmesine neden oluyor. Baktığımız zaman ada ülkeleri, yavaş hareket eden, siesta yapan ve rahat toplumlardır. Bizim de 15-20 yıl önceki toplumumuz böyleydi. İnsanlar 13.00 ile 16.00 saatleri arasında uyur, istirahat eder, dükkanları kapatır, çocukları içeri alır, gölgede tutardı. Ama şimdi baktığımızda, daha çok çalış, daha çok tüket…”

Gülgün Vaiz, durumu çok iyi özetledi…

Geçmiş hükümetlere de bugünkülere de sürekli olarak “hayatı ucuzlatması” yönünde yaptığımız çağrılar bu nedenledir.

Hayatın bu kadar pahalı olduğu, büyük sıkıntıların yaşandığı, sorunlarla boğuşulan bir ortamda mutlu ve sağlıklı vatandaşlara sahip olmak imkansızdır.

Sağlıklı ve mutlu bir toplum yaratmak için sorunları çözmek gerekiyor. Sosyoekonomik durumun kötülüğü zannedilenden de fazla halkı olumsuz etkiliyor.

YORUM EKLE