Spor ambargosu kırılır (*)

   Bu aralar spor konusu da konuşuluyor, spor ambargosu da. 15 yıl önce bugün yazdığım “Spor ambargosu kırılır” yazısını paylaşıyorum…

***

   “Togay Bayatlı, Türkiye Cumhuriyet tarihinde sporda uluslar arası platformda en etkili konuma gelmiş 3-4 isimden biridir.

   Şu anki görevi Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı.

   Yıllardır TMOK’de aktif görevler yürütüyor.

   Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanlığı’ndaki görev yılları uluslar arası ilişkiler bakımından altı hep çizilen yıllardır.

   Dünya Spor Yazarları Birliği’nin on iki yıl başkanlığını yürüttü.

   Sporda uluslar arası pek çok kuruluşta önemli görevleri var.

   Togay Bayatlı, bir Türk.

   Türkiye’nin çıkarlarını her platformda savunmayı görev bilir. Ancak bu görevini yaparken kılavuzu politikacıların ürettikleri değil, sporun evrensel değerleridir.

   Yaklaşık yirmi yıldır Togay Bayatlı ile dostluk diye tanımlanabilecek bir yakınlığımız var.

   Sporla ilgili Togay Bayatlı’dan çok şey öğrendiğimi gururla söylerim.

   Genel dünya görüşüm ile sporun evrensel değerleri çok örtüşür.

   Spordan öğrendiklerim siyasi yorumlarıma, yaklaşımlarıma da katkı koydu.

   KTSYD Başkanı olduğum dönemde de Togay Bayatlı buralara geldi. KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la yaptığı görüşmelere ve söylediklerine canlı tanığım.

   Dün de Togay Bayatlı, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından kabul edildi.

   Görüşmede KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasan Ali Bıçak ve Cumhurbaşkanlığı Koordinatörü Hasan Sarıca da vardı.

   Bayatlı’nın dile getireceği görüşleri dikkatle dinledim.

   Cumhurbaşkanlığı’ndaki değişimin yaklaşımlarına ne denli etkili olacağını merak ediyordum.

   Aslında merakım yersizdi. Çünkü Bayatlı’nın yıllardır spor ambargosuna karşı mücadelede bize önerdikleri Kuzey Kıbrıs’taki değişimde siyasi anlamda özlenenlerle çatışmıyordu.

   Olimpizm ideallerinden, insan haklarından yola çıkarak yaptığı önerilerini dile getirip gitmedi hiçbir zaman. “Gelin birlikte çalışalım” dedi.

   Bayatlı’nın, dünya spor ailesinde sayısız tanıdıkları, dostları var. Ve hepimiz çok iyi biliyoruz ki dostluklar pek çok kapıyı aralar.

   Bizler bunu spor yazarlarının uluslar arası ilişkilerinde yaşayarak gördük.

   Bayatlı ile adım adım mesafeler aldık.

   Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, Kıbrıs Türk sporcusunun yanında durup bu duruşunu her ortamda savunurken dile getirdikleri spora gönül veren kimsenin asla karşı çıkamayacağı yaklaşımlardır.

   Dün Cumhurbaşkanı Talat’la yapılan görüşmede ortaya koydukları her zamanki gibi somuttu.

   KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasan Ali Bıçak’la Bayatlı’nın çok verimli bir çalışma içerisinde olacaklarını inanıyorum.

   Cumhurbaşkanı Talat’ı sporla ilgili görüşlerini dile getirirken ilk kez dinledim. Sporda izolasyonlara karşı nelerin yapılması gerektiğini kısa sürede çok iyi anladığı ortada.

   Genel yaklaşımlar yerine somut yaklaşımlar dile getiriyor.

   Kısa sürede sporla ilgili dış sorunlar da çalışma masasından geçti.

   Talat’ın en önemli avantajı spor ambargosuna karşı verilecek mücadeleyi hangi dille ileri taşıyacağını bilmesi. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, spor ambargosu üzerinden siyaset yapma peşinde değil. Amacı sporda ambargonun kalkması ve gençlerimizin dünyanın öteki ülke gençleriyle spor alanlarında buluşması. Tüm yaklaşımları Kıbrıs’ın somut gerçekleriyle, sporun evrensel doğrularının kesiştiği alandan.

***

   Dün Cumhurbaşkanlığı’nda yaklaşık bir saat süren, nezaket ziyareti önde olan bir görüşme gerçekleşti. Ancak o bir saatlik görüşmeden sporumuzun uluslar arası sorunlarına çözüm bakımından ciddi anlamda umutlandım. Spor ambargosu kırılır. Buna hep inandım. Yeter ki doğru yoldan doğru yaklaşımlarla ilerleyelim bir de doğru insanlar yanımızda olsun...” (6 Ekim 2005*)

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75