12 müzenin prestiji!

banner37

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun 1955-56 sezonu ile başlattığı futbolumuzda lig kupası kadar önem taşıyan Kıbrıs Kupası kulüplerin müzelerine koymak istedikleri önemli bir değerlerden birisi. İlk lig şampiyonu Doğan Türk Birliği’ni o sezonda yenen Çetinkaya, kupayı ilk kazanan takım oldu

12 müzenin prestiji!
banner99

2012’den günümüze kadar ise Kıbrıs Kupası ismi ile oynanan organizasyonun son şampiyonu ise Yenicami oldu. Çetinkaya lig ile birlikte kupayı da en çok kazanan takım (17) unvanını elinde bulundururken ilk 11 kupanın 9’unu müzesine taşıyarak ulaşılması çok zor bir başarıya imza attı.

10 Haziran 1956: Çetinkaya TSK (Çetinkaya TSK - Doğan TB: 3-2)

19 Mayıs 1957: Çetinkaya TSK (Çetinkaya TSK - Doğan TB: 4-3)

18 Mayıs 1958: Çetinkaya TSK (Çetinkaya TSK – Yenicami AK: 2-1)

31 Mayıs 1959: Çetinkaya TSK (Çetinkaya TSK - Gençlik Gücü 6-0)

29 Mayıs 1960: Çetinkaya TSK (Çetinkaya TSK - Gençlik Gücü: 2-0)

04 Haziran 1961: Mağusa Türk Gücü (Mağusa Türk Gücü – Yenicami AK: 2-1)

03 Haziran 1962: Yenicami AK (Yenicami AK - Baf Ülkü Yurdu: 5-2)

02 Haziran 1963: Çetinkaya TSK (Çetinkaya TSK - K.Kaymaklı TSK: 3-0)

15 Haziran 1969: Çetinkaya TSK (Çetinkaya TSK – Yenicami AK: 3-1)

31 Mayıs 1970: Çetinkaya TSK (Çetinkaya TSK – Yenicami AK: 2-0)

16 Mayıs 1971: Gönyeli SK (Gönyeli SK - Gençlik Gücü: 2-0)

28 Mayıs 1972: Lefke TSK (Lefke TSK – Baf Ülkü Yurdu: 4-0)

26 Mayıs 1973: Yenicami AK (Yenicami AK – Gönyeli SK: 4-1)

02 Haziran 1974: Yenicami AK (Yenicami AK - Gönyeli SK: 1-0)

19 Haziran 1976: Çetinkaya TSK (Çetinkaya TSK – Baf Ülkü Yurdu: 3-1)

01 Haziran 1977: Mağusa Türk Gücü (Mağusa Türk Gücü – Gönyeli SK: 3-0)

14 Mayıs 1978: Doğan TB (Doğan Türk Birliği – Yenicami AK: 3-0 hükmen)

09 Haziran 1979: Mağusa Türk Gücü (Mağusa Türk Gücü – Gönyeli SK: 2-0)

28 Mayıs 1980: K.Kaymaklı TSK (K.Kaymaklı TSK – Mağusa Türk Gücü: 1-0)

06-14 Haziran 1981: Gençlik Gücü SK (Yenicami AK – Gençlik Gücü SK: 1-4, 0-1)

30 Mayıs-06 Haziran 1982: Türk Ocağı Limasol (TOL - K.Kaymaklı TSK:1-0, 1-2)

11-18 Haziran 1983: Mağusa Türk Gücü (MTG – Gönyeli SK: 3-0, 1-2)

19-26 Mayıs 1984: Türk Ocağı Limasol (TOL – Gönyeli SK: 0-0, 2-0)

01-08 Haziran 1985: Gönyeli SK (Gönyeli SK - Doğan Türk Birliği: 1-2, 2-0)

31 Mayıs-7 Haziran 1986: K.Kaymaklı TSK (MTG - K.Kaymaklı TSK: 1-1, 0-1)

02-09 Mayıs 1987: Mağusa Türk Gücü (Mağusa Türk Gücü – Yalova SK: 3-3, 2-0)

18-25 Haziran 1988: K.Kaymaklı TSK (K.Kaymaklı TSK - DTB: 2-0, 1-2)

Federasyon Kupası

21-27 Mayıs 1989: Yenicami (Yenicami – Doğan Türk Birliği: 0-0, 3-2)

10 Ekim 1990: Türk Ocağı (Doğan Türk Birliği - Türk Ocağı: 0-1)

15 Haziran 1991: Çetinkaya (Çetinkaya - K.Kaymaklı: 2-0)

10 Mayıs 1992: Çetinkaya (Çetinkaya – Binatlı: 4-1)

08 Mayıs 1993: Çetinkaya  (Çetinkaya - Gençlik Gücü: 3-2)

16 Nisan 1994: Yalova (Yalova – Gaziveren: 1-0)

16 Nisan 1995: Gönyeli (Gönyeli - Girne Halk Evi: 6-0)

13 Nisan 1996: Çetinkaya (Çetinkaya – Akıncılar: 4-0)

17 Mayıs 1997: K.Kaymaklı (K.Kaymaklı – Gönyeli: 3-0)

02 Mayıs 1998: Gönyeli (Gönyeli – Çetinkaya: 3-1)

22 Mayıs 1999: Çetinkaya (Çetinkaya– Gönyeli: 4-2)

29 Nisan 2000: Gönyeli (Gönyeli – Esentepe: 5-2)

28 Nisan 2001: Çetinkaya (Çetinkaya - K.Kaymaklı: 4-1)

25 Mayıs 2002: K.Kaymaklı (K.Kaymaklı – Gönyeli: 3-2)

18 Mayıs 2003: Yenicami (Yenicami – Mağusa Türk Gücü: 2-1)

29 Mayıs 2004: K.Kaymaklı (K.Kaymaklı – Yenicami: 2-1)

01 Ekim 2005: Binatlı (Binatlı – Gönyeli: 2-1)

10 Haziran 2006: Çetinkaya (Çetinkaya – Ozanköy: 4-0)

09 Mayıs 2007: Türk Ocağı Limasol (Türk Ocağı – Tatlısu: 4-0)

26 Mart 2008: Gönyeli SK (Gönyeli – Esentepe: 5-1)

17 Mayıs 2009: Gönyeli SK (Gönyeli - K.Kaymaklı: 3-0)

14 Nisan 2010: Gönyeli SK (Gönyeli -B.Bağcıl: 3-1)

20 Nisan 2011: Çetinkaya (Hükmen) (Çetinkaya -Lefke: 3-0)

KIBRIS KUPASI adıyla oynanmaya başlanan dönem

27 Nisan 2012: Doğan Türk Birliği (Doğan Türk Birliği-Küçük Kaymaklı: 6-4)

3 Mayıs 2013: Yenicami (Yenicami -Mağusa Türk Gücü: 2-0)

25 Nisan 2014: Lefke (Yenicami AK-Lefke TSK: 1-3)

03 Mayıs 2015: Yenicami (Yenicami AK-Mormenekşe GB: 4-2)

07 Mayıs 2016: Küçük Kaymaklı (Küçük Kaymaklı TSK-Yenicami AK: 6-5)

12 Mayıs 2017: Türk Ocağı Limasol (Türk Ocağı Limasol-Yalova SK: 1-0)

11 Mayıs 2018: Cihangir (Cihangir GSK-Mağusa Türk Gücü: 3-1)

18 Mayıs 2019: Mağusa Türk Gücü (Mağusa Türk Gücü-Yenicami AK:2-1)

07 Ağustos 2020: Yenicami (Mağusa Türk Gücü-Yenicami AK:1-3)

Kupayı Kazanan Takımlar:

1) Çetinkaya Türk Spor Kulübü: 17 kez

2) Gönyeli Spor Kulübü: 8 kez

3) Yenicami Ağdelen Kulübü: 8 kez

4) Küçük Kaymaklı Türk Spor Kulübü: 7 kez

5) Mağusa Türk Gücü: 6 kez

6) Türk Ocağı Limasol Spor Kulübü: 5 kez

7) Lefke Türk Spor Kulübü: 2 kez

8) Doğan Türk Birliği: 2 kez

9) Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü: 1 kez

10) Yalova Spor Kulübü: 1 kez

11) Binatlı Yılmaz Spor Kulübü: 1 kez

12) Cihangir Gençlik Spor Kulübü: 1 kez

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75