24 saatin yıldızı Kahveciler-Uzun ikilisi

banner37

Geçtiğimiz hafta sonu 24 saat Offroad yarışı yapıldı. İlk kez 2015 yılında yapılan ve bu yıl dördüncüsü hayata geçirilen yarış, her yıl olduğu gibi yarışmacılara zor anlar yaşattı

24 saatin yıldızı Kahveciler-Uzun ikilisi
banner99

Çağın ÖZILGAZ

Kyrenia Offroad Derneği tarafından bu sene dördüncüsü organize edilen ve ana sponsorluğunu Gepaz Yapı Market’in üstlendiği 24 saat offroad yarışı geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. Sıcak hava, zorlu doğa koşulları ve gece/gündüz yarışma şartlarının ekipleri zorladığı yarış, zorluğu kadar keyifli de geçti. “24hr. Offroad Challenge” bu yıl eklenen macera kategorisiyle birlikte 3 kategoride yapıldı. Tüm kategorilerde ekipler araç takip cihazlarıyla anlık takip edilirken hız sınırlaması da güvenlik açısından katı cezalarla uygulandı. Rallide ekipler art arda verilen koordinat noktalarına ulaşıp 4 etap şeklinde hazırlanan yarışı en kısa sürede, yani en az hata yaparak, süreyi uzatmadan bitirme mantığıyla yapıldı. Raid kategorisinde ise ekipler süre kısıtlaması ile değil de yine en az hata yaparak, en kısa kilometreyi kat ederek finişe ulaşma mantığıyla yapıldı. Yeni kategori olan macerada ise ekipler önceden dijital harita üzerinde çizilerek yarışmacılara verilen güzergâhı istenilen hız ortalamasına en yakın gitmeye çalışma mantığıyla yapıldı. Her kategori kendi içinde büyük çekişmeye sahne olurken ralli kategorisinde Halim Kahveciler-Ramadan Uzun ikilisi, raid kategorisinde Levent Sönmez-Yakup Yücel ikilisi ve macera kategorisinde Edim Macila-Eser Harper ikilisi zafere ulaşan ekipler oldular.


İddialı ekiplerden Niyazi Bedel-Hasan Güney ikilisi ikinci olurken, ülkemiz ralli sporunun efsane isimlerinden Cem Aytaç, yarışın en genç yarışmacısı olan Cevdet Alptürk co-pilotluğunda üçüncü olmayı başaran ekip oldular. Raid kategorisinde güzergâh hataları sıralamayı belirledi. Yakın dereceler yapan yarışmacılar aldıkları cezalar ile geriye düşerken, cezasız yarışan Sönmez-Yücel ikilisi birinci oldu. Güzergâh hatası yapmayan Sander Kahveciler-Eser Sulo ikilisi ise ikinci oldu. Adil Aroğlu-Aral Tahir Aziz ikilisi son etap yaptıkları güzergâh hatasına rağmen üçüncü olurken, Muzaffer-Mustafa Yemen ikilisi podyumu kaçıran ekip oldu. İzleyenlere keyif veren UTV araçlarıyla macera kategorisi yarışmacıları Edim Macila-Eser Harper ve Göksel Macila-Birkan Karaderi ekipleri sıkı bir mücadele sonunda sırasıyla ilk iki sırayı alan ekipler oldular. ATV ile yarışan Vural Tabak ise podyumu tamamlayan isimdi.

 

Neler oldu?

Formula 1’de sezonun dokuzuncu yarışı geçtiğimiz hafta sonu Avusturya’nın Red Bull Ring Pisti’nde yapıldı. Red Bull takımının sahip olduğu pistte zafere ulaşan Red Bull pilotu Max Verstappen, bu sezon ilk zaferini elde etmeyi başardı.

 

MotoGP’de sezonun sekizinci yarışı Hollanda’nın Assen Pisti’nde yapıldı. Sıralamanın sürekli değiştiği, altı farklı ismin yarışa liderlik ettiği yarışı Honda’dan Marc Marquez kazandı.

 

Ajanda

7-8 Temmuz TOSFED Ege Rallisi

7-8 Temmuz İskele Rallisi

8 Temmuz Formula 1 Britanya GP

15 Temmuz MotoGP Almanya GP

20-22 Temmuz ERC İtalya Rallisi

22 Temmuz Formula 1 Almanya

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108