banner6

3 hakem, 3 yabancı

banner37

Basketbol Federasyonu Başkanı Ertuğ Nasıroğlu ve Asbaşkan Ahmet Sütçü, tamamlanmak üzere olan sezonu değerlendirdi ve yeni hedeflerini açıkladı

3 hakem, 3 yabancı
banner99

Şükrü BURAĞAN

Büyük erkekler liginin noktalanmasının ardından tamamlanmak üzere olan sezonu değerlendiren Basketbol Federasyonu Başkanı Ertuğ Nasıroğlu ve Asbaşkan Ahmet Sütçü, basketbolu ileriye taşıyacak adımlar atmayı sürdüreceklerini ifade ettiler.

SORU: Basketbol Federasyonu’nun bu sezonki performansı nasıldı?

NASIROĞLU: Bir önceki yıldan en büyük eksiğimiz tüzüktü. Kulüplerimizle birlikte tüzüğü güncelledik. Sonrasında liglerin organizasyonu üzerinde durduk. Bunu yaparken, maddi kaynağa ihtiyacımız vardı. Spor Dairesi ve Başbakan Hüseyin Özgürgün sayesinde Kıbrıs Vakıflar Bankası bizlere sponsor oldu. 3’üncü dönemimizi tamamladık. Her yıl üstüne koyarak geliyoruz. Çok çetin ve çekişmeli bir lig bekliyorduk. Takımlarımızın oluşturduğu bütçeler, sporcuların oyuna katkıları ve organizeler bizi daha da ciddi şekilde lige hazırlanmaya itti. Ayak uydurmak mecburiyetindeydik. Paylaşımı yaptık, lige girdik. Bazı pürüzler mutlaka olacaktı, oldu da. Ama biz başarılı olduğumuza inanıyoruz.

 

“Bazen yönetimde yalnız kaldık”

SÜTÇÜ:  3 yıl önce göreve gelirken, aldığımız eleştiri, ‘Dinlemeyen, kendi bildiğini okuyan’ şeklindeydi. 3 yıl sonunda herkese söz hakkı tanıyan, kulüpleri dinleyen, kararlarda konsensus sağlamaya çalışan insanlar olarak tanımlandık. Bu bizim sevindiğimiz yön. Özeleştiri yapacak olursak, bazen yönetimde yalnız kaldık. Bu yüzden de yeni dönemde yönetim kadrosunu genişletmek için çalışacağız. Av. Özlem Bendaşan ile yaptığımız tüzüğe uyan çağdaş yönetmelikler hazırlayıp, Eylül ayındaki genel kurula hazırlanmak niyetindeyiz.

banner134

 

SORU: Sezon sonunda hakemler konusunda sıkıntı yaşandı. Bu çözüldü mü? Türkiye’den hakem getirilmesi de konuşuluyor.

NASIROĞLU: Biz kesinlikle MHK’nin işine karışmayız. Sadece yeri geldiğinde sorgulamasını yaparız. Tabi polis isteme olaylarında hep Ülviye Beşe hakemimizin ismi öne çıktı. 3 kez ertelenme durumu olan maçta da onun oluşu şanssızlıktı.  Son maçlarda görev almaması konusunda MHK’ye sordum, bana ‘Kendini iyi hissetmiyor, o yüzden görev almadı’ dediler.  Biz bu konuda ligin tamamlanmasının ardından hareket etmeyi tercih ettik, bu yüzden de tüm hakemlerin katılımı ile bir motivasyon gecesi düzenleyip kırgınlıkları giderme yoluna gideceğiz. Türkiye’den hakem getirilmesi konusunda bize 1-2 kulüp başvurdu. Ben de konuyu MHK’ye götürdüm. Hatta final serisinde 1 Türkiye’den 2 de bizden hakem olsun, 3 hakemli yönetim sağlayalım dedim. Bana ‘biz altından kalkabiliriz’ dediler. MHK ile yeni dönemde erkekler ligi için 3’lü hakem konusunda uzlaştık. 3’lü mekanik eğitimden sonra bu yönde adım atabiliriz.

 

İlk kez uygulanan 3 devreli lig size göre nasıl sonuç verdi?

NASIROĞLU: 3 devreli ligi zaten kulüpler istedi. Yabancı sporcuların daha çok gelebilmeleri konusunda hemfikir olduk. Hakikaten çok güzel oldu. Çevreden aldığımız duyumlar da, bu üç devreli ligin bize çok iyi geldiğini, tekrar bu şekilde yapabilirsek çok iyi olacağını söylediler. Bu durumdan memnunuz. Play-off’lar konusunda bu yıl eleştiri yaptık. Play-off’larda final için 4’ü bulan, yarı final için 3’ü bulan planlamamız var.

 

3 yabancının aynı anda oynaması ile ilgili beklenti içinde olanlar var. Siz nasıl bakıyorsunuz?

SÜTÇÜ: Bu konuda dünyadaki örneklerine bakmak yararlıdır. Ben baktım, gelişim gösteren tüm liglerde, yabancı sayı kısıtlamaları, gelişim oranına göre kaldırılır. Bizim buna cevap vermemizin zamanının gelip gelmediği henüz erken bir sorudur. Ancak yine de konuyu kapatmaz. Bunu camia ile konuşup tartışabiliriz.

 

Kıbrıs Rum Basketbol Federasyonu ile ilişkiler ne noktada?

NASIROĞLU: İki yıl önce kendileri ile bir görüşmemiz oldu. Bize gelen teklif 2017 yılında Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’na katılacaklarını, Kıbrıslı Türk oyunculardan da faydalanmak istediklerini, 4 ve 5 numara pozisyonunda oyuncu aradıklarını belirttiler. Önereceğimiz oyuncuların da kendilerine bireysel başvurmalarını talep ettiler. Biz de kendilerine kupa maçları olacağını, gelip görmelerini, kendilerine yardımcı olacaklarını söyledik. Sonrasında adım atmadılar ve irtibat kesildi. Birbirimizden haber alamadık. Rum kesimindekiler bu topraklara gelip maç yapma veya maç izleme konusunda sıkıntılıdır.

 

Türkiye Basketbol Federasyonu ile durumumuz ne noktada?

SÜTÇÜ: Eskiden beri federasyonlar arası ilişki gayet iyi düzeyde. Destek sağlıyorlar. Öyle ki birçok federasyonun başaramadığı, uluslar arası geçerliliği olan antrenör lisans belgeleri vermemizi sağlıyorlar. O kadar ki, Türkiye’nin elit antrenörlerinin katıldığı ulusal ve uluslar arası seminerlerde bize önemli kontenjan sağlarlarken, Türk hakemlerin aldığı eğitimleri bizimkilere sunmakta hiçbir tereddüt göstermiyorlar.

 

Salon sıkıntısı halen yaşanıyor mu, yeni salon konusunda gelişme var mı?

NASIROĞLU: Sadece bize kalsa yeterli. Ama diğer federasyonların kullanımı yanında, milli günler, parti kurultayları, aşure günleri için de kullanılıyor. O yüzden sıkıntı yaşıyoruz. Necati Taşkın’daki salonun durumun iyi olmadığı ortada, oraya vermemeye çalışıyoruz. Ancak kategoriler fazla, o yüzden mecbur kalıyoruz. 3-5 kez dile getirdik toplantı yaptık. SD bizi dinledi. Fakat bunun bir tek ayrı bir salon yapımından geçtiği söylendi. Bu yıl için ayrı bir salon yapmak istediklerini söylediler. Çok rahatlatır bizleri.

 

Bütçede gelişim söz konusu mu? Rakam verebilir misiniz?

NASIROĞLU: İlk yılımızda 160 bin TL devlet katkısı almıştık. İkinci yılda bu 123 bin TL olmuştu. Bu genel kurulda yıl sunum yaparken, daralma değil, artıştan bahsedeceğiz. Çünkü katkı 200 bin TL’yi bulmuştur. Buna Kıbrıs Vakıflar Bankası ve Kolan British Hospital’den alınacak sponsorluk katkısını da eklersek, mali yönden daha iyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim.

 

Tüzük ve yönetmelik konusunda federasyon iyi yol aldı. İşin sırrı nedir?

SÜTÇÜ: Biz daha verimli bir çalışma ve daha anlaşılır bir yönetim mekanizması için kolları sıvayarak hareket ettik. Bu konuda kulüplerimizin önerilerini almak yanında, onları ilerlediğimiz yol konusunda da bilgilendirdik. Bu anlamda memnunuz.

 

Koopspor ile zaman zaman sorun yaşıyorsunuz?

NASIROĞLU: Öncelikle şunu söyleyeyim. Bizim kimseyi kötülemek veya karalamak amacımız hiç olmadı. Sonuçta bu insanlar basketbola yatırım yapıyorlar. Bazen kurallar çerçevesinde, bazen kurallar dışında bir şeyler istiyorlar. Warner’ın transfer isteği kural dışı istek konusunda bir örnektir. Bizim tüzüklerimizde olmadığı kararına varmıştık. Koopspor bu işin üzerine gitti, olaylar büyüdü. Beden Eğitimi yasasına göre biz haklı bulunduk zaten.

 

“Basının son 2 yıldaki katkısı basketbolun gelişimini sağladı”

Bizim kimseyle husumetimiz yok. Her kulübe aynı şekilde davranıyoruz. YDÜ’ye yakın olduğumuz, orada ofis açmamız gerektiği dahi söylendi, artık alıştık. Bunlara cevap vermiyoruz artık. Basketbola zarar vermemek adına dikkatli davranıyoruz. Ne kadar iyi hizmet veririz ona bakıyoruz. Herkes zamanından ayırarak bu işi yapıyor. Bu sezon basketbola zarar vermemek için hiç polemiğe girmedik. Bizim kimseyle derdimiz yok. Basketbolu yücelten değerlere önem veriyoruz. Basın ayağı bu anlamda çok önemlidir. 2 yıldır basının katkısı sayesinde basketbolun gelişimi arttı.

 

Final serisi son maçında seyircilerin içeri girememe isyanı oldu. Yorumunuz nedir?

NASIROĞLU: İnsanları dışarıda görünce ben çok üzüldüm. Kulüplere büyük görevler düşüyor. Evci takım sağlık, güvenlik ve seyirci konusunda tek sorumludur. Yüzde 10 yer verme hakkı vardır. Ama tabii salon basketbol izlemeye gelen kişilerin kapıda kalması üzücü olurdu. Neyse ki sorun çözüldü. Gönyeli Kadın Basketbol Takımı da kapıdan geçememiş. Son maçlarda tartıştılar diye aralarında sorun olmuş. Ama o gün çoğu geldi girdi. Bizi arayanları içeri aldırttık. Kapasitesi belli bir salon, 1000 kişiden fazla insan vardı diye böyle olmuş olabilir.

 

Kadınlar Ligi yeniden başladı. Ne söylemek gerek?

SÜTÇÜ: 5-6 yıldır yapılmayan kadınlar ligini başlattık. Hedef kaliteyi arttırmaktır. Liglere katılan kulüplere teşekkür ediyoruz. Geçiş süresinden sonra normal lig statüsüne gireceğiz. Yabancı kontenjanı kapsamında 1 veya 2 yabancı olacaktır. Kulüplerin taleplerini de dikkate alacağız.

 

Gelecek sezon lige yeni kulüp katılımı olacak mı?

SÜTÇÜ: Açıkçası bunu heyecanla bekliyoruz. 1-2 kulübün oluşturulacağına dair duyumumuz var. Heyecanla bekliyoruz. Umarım gerçek olur da takım sayımız artar. Bizler bunun yanında daha iyi istatistik tutulması için bazı çalışmalar yapıyoruz. Maç saatlerinin daha uygun olması yönünde eleştiri alıyoruz, ancak profesyonel bir basketboldan bahsedemeyiz. İnsanlar işinden çıkıp salona gelecek ve mücadele edecek. Erkene alırsak işinden izin alamayacak sporcular söz konusudur. Bu yüzden saat 6 ve saat 8’de maçlar koyuyoruz.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2017, 14:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104