36 yılda 4 başkan

banner37

Kıbrıs Türk Futbol Antrenörler Derneği’nde görev alan başkanları mercek altına aldık

36 yılda 4 başkan
banner90
banner99

Ahmet OGAN

   Kurucu heyet olarak Özer Esenyel, Nurettin Tüzel, Ali Rıza Altay, Tözün Tunalı ve Hasan Zabitoğlu tarafından tüzük tasarısı 13 Şubat 1984 yılında yapılan genel kurulda Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Birliği’nin kurulmasıyla sonuçlandı. Resmiyet kazanan Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Birliği 36 yıldır faaliyetlerini aktif ve etkin bir şekilde kesintisiz sürdürmeye devam ediyor.

   Kıbrıs Türk futbolunda örgütlü olarak faaliyette olan Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği’nde 36 yılda 4 başkan görev yaptı. Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Birliği ilk genel kurulu 15 Mart 1984 yılında yapılarak başkanlığa getirilen geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Özer Esenyel ilk başkan olurken, son başkan olarak 16 Eylül 1998 yılında göreve getirilen Süleyman Göktaş halen görevine devam ediyor. Kurucu başkan Özer Esenyel üç yılla en az süre ile başkanlık yapan, Süleyman Göktaş 22 yıllık başkanlık dönemi ile birlikte en uzun süreli başkanlık yapan isim olarak dikkat çekiyor. 24 Eylül 1993 yılında olağanüstü yapılan genel kurulda birlik tüzüğü tadil edilerek Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Birliği ismi, Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği olarak değiştirildi. Kıbrıs Türk Futbol Antrenörler Derneği’nde görev yapan ilk başkan Özer Esenyel, ikinci başkan Ali Çetin Amcaoğlu, üçüncü başkan Mahmut Özçınar, dördüncü ve son başkan Süleyman Göktaş olmak üzere 4 başkanın görev yapmış oldukları tarihsel süreçleri mercek altına aldık.

Özer Esenyel (13 Şubat 1984-25 Temmuz 1987)

   13 Şubat 1984 yılında Kıbrıs Türk Futbol Antrenörler Birliği’nin ilk başkanı Özer Esenyel Kıbrıs’taki görev yapan tüm futbol antrenörlerimizi bir çatı altında toplamak ve sporumuza daha iyi bir hizmet verebilmesi, faaliyetlerin sürdürebilinmesi için “Birliği” kurarak bir çatı altında mücadele verildi. Birlik başkanı Özer Esenyel başkanlığındaki yönetim kurulu Gazimağusa, Girne, Güzelyurt olmak üzere 3 bölgede temsilcilik kurarak tüm antrenörler ile temas halinde olunması sağlandı. 6 Haziran 1987 yılında Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanlığı görevine başlayan Özer Esenyel görevinden ayrıldı. Kıbrıs Türk Futbol Antrenörler Birliği ilk başkanı Özer Esenyel, 3 yıl başkanlık görevinde bulunarak en kısa süreli görevde kalan başkan olarak Kıbrıs Türk Antrenörler Birliği tarihinde yerini aldı.

Ali Çetin Amcaoğlu (25 Temmuz 1987-23 Ekim 1992)

   Birlik başkanı Özer Esenyel’in Kıbrıs Türk Futbol Federasyon başkanlığına seçilmesinden sonra olağanüstü genel kurulda aday olan Ali Çetin Amcaoğlu başkanlığa seçildi. Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Birliği başkanlığı görevine 25 Temmuz 1987 yılında başlayan Ali Çetin Amcaoğlu, aralıksız olarak 5 yıl görevde kaldı. Ali Çetin Amcaoğlu döneminde 1992 yılında statü değişikliği yapılarak C lisans antrenörlük kaldırılarak en üst düzeydeki antrenörlere teknik direktör ünvanı verildi. Amcaoğlu, Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği ikinci başkanı olarak 5 yıl boyunca görev yaptı.

 

banner134
Mahmut Özçınar (23 Ekim 1992-16 Eylül 1998)

   Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği başkanlık görevine 23 Ekim 1992 yılında başlayan Mahmut Özçınar aralıksız olarak 6 yıl görevde kaldı. Mahmut Özçınar döneminde 24 Eylül 1993 yılında olağan ve olağanüstü olarak yapılan genel kurulda birlik tüzüğünde değişiklik yapılarak Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Birliği ismi, Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği olarak değiştirildi. Avrupa Futbol Antrenörler Birliği ile başlatılan çalışmalar neticesinde ilk kez 16-20 Kasım 1993 yılında Kuşadası’nda yapılan U.E.F.T Sempozyumu’na katılım gerçekleştirildi. 1994 yılında Teknik Çalıştırıcı ve Yönetici Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 17 Eylül 1994 yılında şampiyon takımların teknik adamlarına ilk kez ödül verilmeye başlandı. 24 Ocak 1997 yılında Atatürk Stadı kompleksi içerisinde yer alan lokaline kavuşan Antrenörler Derneği üyelerine daha iyi hizmet vermeye başladı. 21-24 Ekim 1997 yılında İsrail’de yapılan II. Uluslararası Antrenör Eğitimi Kongresi’ne katılarak üyelik başvurusu yapılmış ve bu kuruluşa üyeliği kabul edilmiş, en önemlisi bu kuruluşun kurucu üye konumuna dernek damgası konmuştur. 14 Ocak 1998 yılında ilk kez 2 adayın yarıştığı seçimli genel kurulda İbrahim Şahinler’e karşı kazanan Mahmut Özçınar, bölge temsilcileri Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Akdoğan olmak üzere 5 bölgeye yayılarak tüm üyelere daha kolay ulaşım sağlandı. Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği üçüncü başkanı olarak 6 yıl boyunca görev yaparak en uzun süreli başkanlık yapan ikinci isim olan Mahmut Özçınar, Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği tarihinde yerini aldı.

Süleyman Göktaş (16 Eylül 1998-Göreve Devam Ediyor)

   Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Dernek başkanlık görevine 16 Eylül 1998 yılında başlayan Süleyman Göktaş 22 yıldır görevine devam ediyor. Süleyman Göktaş döneminde her yıl Avrupa’nın farklı ülkelerinde düzenlenen AEFCA (Avrupa Antrenörler Birliği) (Alliance Of European Futbool Coaching Association) seminerlerine ilk kez 2006 yılında davet edilerek, ülkemizden yönetim kurulu ile birlikte her yıl başarılı olan teknik adamlar katılıyor. 16 Eylül 1998 yılında ikinci kez 2 adayın yarıştığı seçimli genel kurulda Ali Volkan adaylıktan çekilince tek aday Süleyman Göktaş başkanlığa seçildi. 20 Eylül 2000 yılında üçüncü kez 2 adayın yarıştığı ve en çok katılımla (138 üye) yapılan seçimli genel kurulda Ali Volkan’a karşı kazanan Süleyman Göktaş bir kez daha başkanlığa seçildi. Hayatta olmayan teknik direktörlerini unutmayan dernek yönetimi onların anısına seminerler düzenledi. 12-13 Ocak 2001 “Oğuz Karayel”anısına futbol antrenör gelişim semineri, 23-24 Ağustos 2002 yılında “Erdem Sururi” anısına futbol antrenör gelişim semineri, 30-31 Temmuz 2004 “Alpay Volkan”anısına futbol antrenör gelişim semineri düzenlendi. 5 Mart 2009 yılında merhum antrenörler salon futbol turnuvaları Oğuz Karayel, Mustafa Defteralı, Alpay Volkan, Erdem Sururi, İzzet Uçaner, Kemal Nalbant, Mustafa Aytaç, Ali Adanur adlarına başlatıldı. 27 Ocak 2014 yılında yönetim kurulu, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt olmak üzere 4 bölgede bölgesel toplantılar yapmaya başladı. 30 Mart 2018 yılında AEFCA (Avrupa Antrenörler Birliği) Başkanı Walter Gagg’ın katıldığı Kıbrıs Türk futbolu ve Antrenörler Derneği tanıtım konferansı gerçekleştirildi. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile uyum içerisinde çalışan dernek, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği’nin (TÜFAD) yaptığı futbol gelişim seminerlerine sürekli katılım gösteriyor. Üyelerle de tam bir dayanışma içerisinde olan Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği, toplantılarına katıldığı ve izlediği Avrupa Futbol Antrenörleri Birliği’ne (UEFT) üye olmak için 2018 yılında Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği’nin (TÜFAD) aracılığı ile mücadele veriliyor.

661 teknik adam

   Kıbrıs Türk Futbol Antrenörler Derneği’nde (KTFAD) 98 teknik direktör, 77 A lisans antrenör, 163 B lisans antrenör, 286 C lisans antrenör, 37 kaleci antrenörü, toplam 661 teknik adam Kıbrıs futboluna hizmet etmeye devam ediyor.

13 Şubat 1984 yılında kurulan Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği’nde 36 yıllık süreçte başkan olarak görev yapan isimler:

1.Özer Esenyel (Merhum)

2.Ali Çetin Amcaoğlu

3.Mahmut Özçınar

4.Süleyman Göktaş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75