ABD eski Savunma Bakanları’ndan Trump'a uyarı

banner37

ABD eski Savunma Bakanları’ndan Trump'a uyarı
banner90
banner8

ABD'li 10 eski savunma bakanı, seçim sonucunu değiştirme girişiminde bulunmak için ordunun kullanılmasına karşı uyarıda bulundu. Bakanlar, böyle bir adımın Amerika'yı "tehlike, hukuksuzluk ve anayasa ihlalinin hakim olacağı bir alana sürükleyeceğini" kaydetti.

Aralarında hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Partililer'in bulunduğu 10 eski Savunma Bakanı, ortak kaleme aldıkları ve Washington Post gazetesinde yayınlanan yazıda, 3 Kasım başkanlık seçimleri, bazı eyaletlerde oyların yeniden sayımı ve başarısızlıkla sonuçlanan hukuk mücadeleleri sonrasında artık seçimin sonucunun net olduğunu belirtti. Yazıda, seçime hile karıştırıldığı yolundaki iddiaları hala gündemde tutan Başkan Donald Trump'ın adı açık olarak belirtilmedi.

Bakanlar, yazıda, "Sonuçları sorgulama zamanı geçti, Anayasa ve hukuki sürecin belirlediği şartlar uyarınca Seçiciler Kurulu oylarının resmi sayım zamanı geldi" ifadelerine yer verdi.

Yazıda şu ifadeler yer aldı: "Amerikan silahlı kuvvetlerini seçimlerle ilgili anlaşmazlıkların çözümüne dahil etme çabaları bizi tehlikenin, hukuksuzluğun ve anayasa ihlalinin hakim olduğu bir ortama sürükler. Bu gibi adımları yönlendiren ya da gerçekleştiren sivil ve askeri yetkililer, cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmak dahil, atacakları adımların ülkemiz üzerinde etkili olacağı ciddi sonuçlardan sorumlu tutulur."

banner134

Trump’tan Georgialı Yetkiliye ‘Sonucu Değiştir’ Baskısı

Genelkurmay Başkanı General Mark Milley dahil ABD ordusunun önde gelen yüksek rütbeli subayları, son haftalarda kamuoyu önünde yaptıkları açıklamalarda, ordunun Amerikan seçimlerinin sonucunu belirlemede hiçbir rol oynamadığını, ordunun bir kişi ya da partiye değil, anayasaya sadık olduğunu vurguladı.

10 eski Savunma Bakanı, Washington Post gazetesinde kaleme aldıkları yazıda ayrıca iktidarın seçimlerin galibi Joe Biden'a devredilmesinin bir parçası olarak yemin töreninin düzenleneceği 20 Ocak'tan önce Savunma Bakanlığı idaresinin de tam ve pürüzsüz olarak el değiştirmesinin engellenmesinin doğuracağı tehlikelere karşı uyarıda bulundu. Biden, Trump tarafından atanan Savunma Bakanlığı yetkililerinin geçiş sürecini engelleme girişimlerinde bulunmasından şikayet etmişti.

Eski Savunma Bakanları, net bir örnek vermeden, ABD'de iktidarın el değiştirdiği zamanın "çoğunlukla Amerika'nın ulusal güvenlik politikasına ve tutumuna ilişkin uluslararası belirsizliklerin hakim olduğu dönemlere denk geldiğini" kaydetti, "İktidar değişimi süreci, Amerika'nın bu durumdan yararlanmak isteyen düşmanlarının hamlelerine karşı savunmasız olduğu döneme rastlayabilir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75