Afet Özcafer

banner37

Voleybolda elde ettiği şampiyonluklar yanında basketbol ve atletizm branşlarında da yarışan, spor hayatı sonrası siyasi alanda halen aktif olan bir isim

Afet Özcafer
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Ülkemiz voleybolunda başarılarıyla adından söz ettiren Afet Özcafer, 11 Mayıs 1959 tarihinde Larnaka’da doğdu. Halen Demokrat Parti Genel Sekreterlik görevini yürüten Özcafer’in başta voleybol olmak üzere spor geçmişinde başarıları bulunuyor. Küçük yaşlarında ailesiyle birlikte Mağusa’ya göç etmelerine rağmen özellikle yaz aylarında Larnaka’da yaşayan akrabalarının yanına sürekli ziyarete gittiği için uzun yıllar Larnaka’dan kopamamış ve yaz aylarında buralarda yapılan etkinliklerde spor ile tanışması başlamış. Özellikle denizi çok sevdiği için sürekli buralarda yapılan spor etkinliklerine katılan Afet Özcafer bununla beraber ilk öğrenimine Mağusa’da Gazi İlkokulu’nda başladı. Gerek fiziği gerekse sporu çok sevmesinden dolayı Özcafer, beden öğretmenleri tarafından keşfedildi.

Öğretmenlerinin dikkatini çekti


İlkokul sonrası Namık Kemal Lisesi’nde ortaokula başlayan Afet Özcafer, gerek Namık Kemal Lisesi’nin spor kültürünün yüksek olmasından gerekse kendisinin spora olan yatkınlığından dolayı dönemin beden öğretmenlerinin dikkatini çekmiş. Özellikle dönemin beden eğitimi öğretmeni Neriman İsmet (Ünder) tarafından voleybol takımına seçilen Özcafer, daha sonra basketbol takımına da alınınca artık kendini sporun içerisinde bulur. Sporculuğunun ilk yıllarında voleybol branşında yarı finallere kadar yükselen takımda başarılı maçlar çıkaran Afet Özcafer artık daha çok çalışarak hedef büyütür. Liseye geçtikten sonra kendisinden yaş olarak büyük ve oldukça başarılı voleybolcular olan Meral Fenercioğlu ve Mualla Ozankaya gibi sporcularla çalışmaya başlayınca bir anda başarılı bir takımın içinde bulunmuş olur vebu şampiyonluklar kazanan takımın başarılı bir oyuncusu olur.

Güçlü bir arkadaşlığımız vardı


Voleybol oynadığı zamanlar hiçbir sportif alan ve malzeme bulunmadığının altını çizen Özcafer, takım içerisinde arkadaşlık ve takımdaşlığın çok güçlü olduğunu ve bunların sayesinde taş toprak içerisinde antrenmanlar yapmalarına rağmen hiç gocunmadıklarını ve yılmadıklarını söyleyerek o dönemki başarılarının formülünün bu olduğunu belirtti.

Antakya büyük tecrübe oldu


banner134
Lise 1. sınıfta liselerarası okul şampiyonluğunu elde ettikten sonra Antakya’ya maçlar yapmaya gittiklerini anlatan Afet Özcafer, bu süreçte Antrenör Osman Maraşlı’nın katkılarına değindi. Merhum Osman Maraşlı’nın hayatı boyunca kendine voleybola adadığı için gönüllü olarak kendilerini Türkiye’deki maçlara hazırladığını, fakat oralarda oynanan voleybol kalitesini iyi bilen Maraşlı’nın “bu takımın daha çok çalıştırılması gerekir” sözlerinin ne kadar doğru olduğunu Antakya’da yaptıkları maçlarda çok iyi anladığını belirten Özcafer, Antakya’ya gittikleri zaman hayatlarında ilk kez kapalı spor salonu gördüklerini, bu salonda nasıl davranacaklarını ve nasıl oynayacaklarını bilmeden maçlar yaptıklarını söyledi. Antakya dönüşü oralarda gördüklerinin kendilerine çok iyi bir tecrübe olduğunu söyleyen başarılı voleybolcu, Osman Maraşlı’nın gönüllü olarak ortaya koyduğu büyük katkılar ile neredeyse her gün saatlerce antrenmanlar yaptıklarını ve bu antrenmanlar boyunca yeni teknikler öğrendiklerini, bu disiplinli çalışmalarının sonucu olarak da lise hayatı boyunca hep şampiyonluklar yaşadıklarını belirtti.

Basketbol oynayıp atletizmde de yarıştı


Ortaokulda basketbolda oynadığını söyleyen Afet Özcafer, atletizmde de başarılı olduğunu belirterek, dönemin Beden Eğitimi Öğretmeni Dinçer Raif’in bir gün kendilerine uzun atlama ve disk atma sporcularının sakatlıklarından dolayı yarışmalara katılamayacağını ve bundan dolayı kendisinin ve takım arkadaşı Filiz’in bu yarışmalara katılacağını söylediğini ve kendilerinin iki hafta gibi kısa sürede hazırlandıklarını ve her iki branşta da üçüncülük kazandıklarını söyledi.

Okulda hep ilgi odağı idik


Namık Kemal Lisesi’nde spor hayatı boyunca başarılarından dolayı okul içerisinde gerek öğretmenlerinin gerekse okul arkadaşları arasında hep ilgi odağı olduklarını belirten Özcafer, kendisine herkesin hep 10 numara olarak çağırdığını hatta bu durumun okul hayatından sonrada devam ettiğini söyledi.

Ailem hep yanımda oldu


Spor hayatı boyunca ailesinin özelliklede babasının kendini çok desteklediğini belirten Afet Özcafer, o yıllarda kız çocuklarının bu gibi faaliyetlerde bulunması toplum tarafından pek hoş karşılanmazken babasının kendisine hep destek verdiğini ve spor yapması için hep yüreklendirdiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75