Afrodisia’da zirve şampiyonların

banner37

7 yıldır aralıksız olarak yapılan ülkemizin en zor yarışlarından biri olan “Afrodisia”nın 2020 versiyonu geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. Pandeminin etkilediği, her sezon olduğu kadar uzun yapılamayan yarışta 21 ekip zorlu mücadele verdi

Afrodisia’da zirve şampiyonların
banner90
banner8

İlk kez 2014 yılında yapılan ve beğenilen formatı nedeniyle her yıl düzenli bir şekilde hayata geçirilen Afrodisia Cyprus Offroad Rally-Raid’in 2020 versiyonu geçtiğimiz hafta sonu, Soydan Grup sponsorluğunda yapıldı. Pandemi nedeniyle ilk kez 200 kilometre civarında organize edilen yarışta 21 ekip, Ralli ve Raid kategorilerinde mücadele etti. Kyrenia Offroad Derneği’nin organize ettiği yarış ayrıca 2020 Offroad Ralli-Raid Şampiyonası’nın da ikinci yarışı olarak yapıldı. Cuma günü Girne’de bulunan Soydan Petrol önünden verilen startla başlayan yarışta ekipler ilk gün Yayla-Akdeniz arasında 47 kilometrelik Pudra Etabı’nı, ardından da Sadrazamköy’de 38 kilometrelik Gece Kuşu Etabı’nı geçip ilk günü Lapta Gençlik Kampı’nda noktaladılar. 8 Ralli ve 13 Raid kategorisinden olmak üzere toplam 21 ekibin start aldığı organizasyonun ikinci gününde ekipler Akdeniz ormanı içerisinde 2 kapalı etabı hem düz, hem de ters olmak üzere yaklaşık 100 kilometre daha mücadele ettiler. Oldukça zorlu zemin şartlarında dayanıklılık üzerine büyük bir sınav verildi ve kazanan şampiyonlar oldu. 2019 Ralli şampiyonu ekip, Musa Ersoy-Ramadan Kıral ikilisi, bu yarış sonunda ralli kategorisinin kazananı oldu. Raid kategorisinde ise, 2019 Raid pilotlar ikincisi Hüseyin Uğur Dinçler ve co-pilot 2019 Raid co-pilotlar şampiyonu Yakup Yücel zirvede yer alan ekip oldu. İki ekip de yarışa Hüdan Racing Team adına katıldı ve zirvede yer almayı başardı. Yarışa iyi başlayan fakat ilk gün sonunda kaybedilen zamanla geriye düşen Baştaşlar Racing Team’den Argun Çağıl-Ahmet Buzlukcuoğlu ikilisi ikinci gün yaptıkları atakla ikinci olurken, Adil Aroğlu-Aral Tahir Aziz ikilisi üçüncü olarak podyuma çıkmayı başaran ekip oldu. Raid kategorisinde ikinci Akkılıç Garaj ekibi Mehmet Akkılıç-Rıdvan Bayraktaroğlu ikilisi oldu. Üçüncü olan ekip ise Doğacı Offroad Team’den Devrim Dedeoğlu-Yücel Güneş ikilisi oldu. Yaklaşık 3 haftalık hazırlık süreci sonunda Kyrenia Offroad Derneği ile Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulübü işbirliği bir kez daha meyvesini verirken ödül töreninde finişe ulaşan ve dereceye giren ekiplerin gözlerinde haklı bir gurur vardı. Ralli-Raid şampiyonası, Kasım ayı sonunda yapılacak Baja North Cyprus yarışı ile tamamlanacak.

Neler oldu?

Formula 1’de sezonun 12’nci yarışı geçtiğimiz hafta sonu Portekiz’de yapıldı. İlk kez bir yarışa ev sahipliği yapan Portimao Pisti’nde heyecan verici yarışı Mercedes pilotu Lewis Hamilton kazandı ve tarihin en çok yarış kazanan pilotu unvanını Michael Schumacher’den aldı.

MotoGP Dünya Şampiyonası’nda sezonun 11’inci yarışı geçtiğimiz hafta sonu İspanya’nın Aragon Pisti’nde art arda ikinci kez yapıldı. Yarışı, Petronas Yamaha SRT pilotu Franco Morbidelli kazanırken, yarışa ilk cepten başlayan LCR Honda pilotu Takaaki Nakagami kaza yapıp düştü.

Ajanda

31 Ekim                  KKTOK Tırmanma

1 Kasım                 Formula 1 İtalya

6-8 Kasım              ERC Macaristan

7 Kasım                 KKTOK Ralli

8 Kasım                 MotoGP Valencia

15 Kasım               Formula 1 Türkiye

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75