Aidiyet duygusu

banner37

Dünyada birilerine, bir yerlere ait olmaya; birileri tarafından kabul edilmeye, sevilmeye, korunmaya, şefkat görmeye ihtiyaç duyarız

Aidiyet duygusu
banner8

Psikolog Ayla KAHRAMAN

banner134


Böylece kendimizi güvende ve değerli hissederiz.

Ana kucağından, memleket toprağına; yaşadığımız mahalleden dünyanın her bucağına kadar yayılmasını ve kabul görmesini istediğimiz bir duygudur, bu. Bir yere, birilerine ait olduğumuzun, değerli ve güvende oluşumuzun ruhumuza kattığı özgüven ile rahatça yerleşmek isteriz dünya sahnesine.

Ben sadece ben olduğum için değerliyim, önemliyim, sevilenim, sevenim. Dünya benim evim, sevgilim benim çatım, dostlarım pencerem..

İlişkiye, vatana-millete, dünyaya ait olmak isteriz.

İnanca, gruba, ideale, insana bağlanmaya yöneliriz.

Böylece kendimizi “ait” hissederiz.

Aidiyet duygusunun gücünün kaynağı insani ihtiyaçlardır.
Olduğun gibi kabul görmek,  “ben” olmanın biricikliğini fütursuzca ötekilerle paylaşmak. Yargılanmamak, dışlanmamak.

Her zaman ve her yerde misafir değil, ev sahibi olmak. Dışarıdan değil, içerden olmak. Başkası değil, bizden olmak.

 Ana şefkati, baba güveni çocuğa doğru yerde ve değerli olduğunu hissettirir. Çocuğun doğduğu yuva ben sevilen, değerli bir varlığım, ben gerekliyim duygusunun da mimarıdır.

Daha bebeklikte, anne ile başlayan aidiyet duygusu; dünyayı algılama, anlamlandırma sürecimizde gelişir. Suya atılan taşın halkaları gibi büyür ve içine hem başkaları ile hem de toplum ve doğa ile olan ilişkilerimizi alır. Duygusal olgunluğumuza paralel olarak bizi yetişkin dünyaya hazırlar.

Bir türlü ait olamayanlar sevdiğine, eşine, çocuğuna, ailesine hatta ülkesine ne verebilir? Onlardan ne alabilir? Bir yere, bir insana ait hissetmemek, yaşamın kıyısında sırasını beklemek gibidir. Arkadaşınız, yalnızlığınızdır. Kalabalıklar içinde yaşasanız da evde, işte yalnızlığınızla baş başa kalırsınız.

İlişkilerinde aidiyet duygusunu yaşamayanlara yakından baktığınızda, çiftler için olmazsa olmaz denilenlerin; onlar için geçerli olmadığını görebilirsiniz. Aynı yatağı paylaşan yabancılar gibidirler. Komşularıyla bile yaptıkları paylaşımı, dayanışmayı birbirlerine göstermezler. Birbirlerine özel değildirler. Aralarında arkadaşlık, sırdaşlık, duygusal destek, romantik aşk yoktur. Ya bunların romantik saçmalıklar olduğuna kanaat getirmişlerdir veya durumu sadece kabullenmişlerdir. Yani çıkmaz sokak yolcuları gibidirler. İleriye gidemezler ama geri dönmek de istemezler. Karanlıklarına biraz ışık tuttuğunuzda, geçmiş yaşamlarındaki ilişkilerinin bu günlerine yansıdığını görebilirsiniz. Sanki çocukluklarının, gençliklerinin başarısız ve mutsuz ilişkileri, devam ediyor gibidir.

 Kötü olduğu için sevilmeyi hak etmediğini düşünen masum çocuk; yaşadıklarını bir şekilde yetişkin yaşamına uyarlamaktadır.

Aidiyet hissi, “dünyanın kıyısına iliştim/azıcık/sıram gelince gideceğim”  kâbusunun yarattığı yalnızlığın ilacıdır. Aidiyet duygusunun aşkta, işte, ailede, ülkede, dünyada vaat ettiği de budur: Yalnız değilim.

Bu bedende, duyguda ve ruhta sağlığın teminatıdır.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88