banner6

AKPM'de futbol konuşuldu

banner37

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Eğitim, Bilim, Kültür ve Medya Komitesi  toplantılarına CTP Milletvekili Mehmet Çağlar ile UBP Milletvekili Erdal Özcenk de katıldı.

AKPM'de futbol konuşuldu
banner151 banner143

Cumhuriyet Meclisi Basın ve Dışilişkiler Bölümü’nden yapılan açıklamaya göre, dün Paris’te başlayan toplantıda, “futbolun daha iyi yönetimi ile uluslararası sporun daha iyi yönetilme ihtiyacı” konuları görüşüldü. 

Toplantıya, FİFA, UEFA, EPFL, FIFPRO, ECA, OECD, UNESCO ve SIGA yetkilileri davetli konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda; futbol ve sporun daha iyi yönetilmesi, ekonomik olarak kontrol edilmesi, futbolcu ve sporcuların hakları, ırkçılık ve ayrımcılığın önlenmesi, spor ve futbolun insan haklarını geliştirmesi ve değerlerinin yükseltmesi konularında konuşmalar yapıldı.

Toplantının, dün sabah gerçekleşen oturumunda Sosyalist Grup üyesi Alman Milletvekili Schennech, halklar arasında sorun yaşanan ülkelerde bazı halkların uluslararası sportif temas yapamadığını söyledi.

Buna örnek olarak Kuzey Kıbrıs’ta futbol takımlarının hiçbir uluslararası temas yapamamasını gösteren Schennech, bu gibi sorunların olduğu ülkelerde sporun geleceğinin ne olacağını sorguladı.

Çağlar: Dostluk maçı bile yapamıyoruz

Bunun üzerine komitede söz alan Mehmet Çağar, Kıbrıs'taki fiili durumu, 1950'li yıllardan itibaren Kıbrıs'ta Futbol Federasyonlarının tarihçesi, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun uluslararası girişimleri, her şeye rağmen hala daha değil uluslararası müsabakalara katılma hiç bir ülke futbol takımı ile dostluk maçı bile yapamamayı anlattı.

Çağlar, Kıbrıs Rum ve Türk takımlarının karşılıklı maçlar yapabilmelerinin güzel olduğu ancak Kıbrıs Türk takımlarının bu imkanlara sahip olamamasının hem futbol hem de genel sporun ruhuna ters düştüğünü kaydetti.

Bu soruna çözüm yaratılması gerektiğini ifade eden Çağlar, sporun halklar arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı yapacağı ve Kıbrıs Türk futbol ve sporunun dünyadan izole edilmesine artık bir son verilmesinin gerektiğini vurguladı.

Sorunun kabul edilemez olduğunu belirten AKPM milletvekilleri ise, buna anlam veremedikleri ve  konuyu tekrar ele alacaklarını dile getirdi.

Toplantının bugünkü gündeminde ise göçmenlerin entegrasyonunda yaşanan sorunlar, karşılaşılan baskı ve yaşanan deneyimler yanında kültürel mirasların uluslararası kaçakçılığı ve önlenmesi konuları ele alınacak.

Toplantının ardından Paris’ten ayrılıp İstanbul’a geçecek olan Çağlar ve Özcenk ülkeye yarın gelecek.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 14:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104