“Aksaklıklar yaşadık”

banner37

Triatlon Federasyonu Organizasyon Komitesi Başkanı Sertaç Bozatlı, Koronavirüs salgını nedeniyle antrenmanlar ve müsabaka programlarında düzensizlik yaşamak zorunda kaldıklarını kaydetti

“Aksaklıklar yaşadık”
banner8

Erol KANLIADA

Triatlon Federasyonu Organizasyon Komitesi Başkanı Sertaç Bozatlı, içinde bulunduğumuz Koronavirüs salgını döneminde yaşadıkları en önemli sıkıntıların açılımlar yapılana kadar yaşanan antrenman ve müsabaka programlarındaki düzensizlikler olduğunu söyledi.


Bozatlı, Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan kapanma-açılma süreçleri ile ilgili birkaç sefer planlamaların aksama yaşadığını belirterek bazı planlamaların ileri tarihe alındığını kaydetti.

“Sporcular büyük çaba gösterdi”


Triatlon Federasyonu Organizasyon Komitesi Başkanı Sertaç Bozatlı, Koronavirüs döneminde yaşadıkları süreci KIBRIS’a aktardı.


Koronavirüs salgını sürecinde sporcuların önemli anlayışı, büyük çabası olduğunu ve spor yapma isteği ile zor günleri atlattıklarını ifade eden Bozatlı, “Dileğim spor alanında tekrar uzun süreli kapanmaların olmamasıdır, çünkü performans sporcularımız geriye dönüşlerde antrenman planlamalarında büyük belirsizlik ve sıkıntılar yaşamaktadır” dedi.


2020 yılında Koronavirüs’ten kaynaklanan spor alanındaki kapanmaların kalkmasının ardından 2021 yılının Nisan ayından itibaren sporculara yasaklı maddeler konusunda Bağımsız Dopingle Mücadele Kurulu’nun semineri ile faaliyetlere başladıklarını anlatan Sertaç Bozatlı, daha sonra Lefke, Gazimağusa ve İskele bölgelerinde 4 büyük organizasyona imza attıklarını vurguladı.

banner134


Bozatlı, 4 müsabakanın da çok çekişmeli geçtiğini belirterek, kaliteli faaliyetlere imza atıldığından bahsetti.

Bozatlı, arada yaşanan spor alanındaki tekrar kapanma döneminde ise Kaplıca ve Girne’de yapmayı planladıkları organizasyonları yapamadıklarından yakındı.

“Sporcular belirsizlikten olumsuz etkilendi”


Triatlon sporcularının Koronavirüs salgını döneminde müsabaka öncesi hazırlık, müsabaka dönemi ve sonrasında antrenman, dinlenme süreleri ve beslenme konularında belirsizliklerden kaynaklanan sorunlar yaşadığını belirten Sertaç Bozatlı, bu durumun her türlü spor branşında yaşanabilecek sorunlar olduğuna dikkat çekti.


Bozatlı, bu sorunların müsabaka programlarının açıklanmasıyla birlikte asgariye indiğini ve sporcuların koydukları hedefler doğrultusunda çalışabildiklerini iletti. Triatlon Federasyonu olarak 2020 yılında spor organizasyonu yapma kapasitesi konusunda çok verimli bir yıl geçirdiklerinin altını çizen Bozatlı sözlerini şöyle sürdürdü, “Koyulan hedefler için 3 kulübümüz Aspava, Ares ve Tüfekçi Spor Kulüpleri organizasyon temsilcileri Ahmet Özsoy, Berkay Ramiz ve Murat Çiftçi ile kaliteli organizasyonlar yaptık. Federasyonun artık sürdürülebilir bir yapı ile sene sonu 2020’de planladığı ancak pandemi koşullarında gerçekleştiremediği idare sistemini oluşturması hedeflerimizin başındadır. Bu kulüp temsilcilerinin bunu yapabilme tecrübe, bilgi ve isteği mevcuttur.”

“Triatlon sporunu yaymak istiyoruz”


Kulüp temsilcileri ile kurulan teknik komite olarak, ulusal alandaki hedeflerinin başında Triatlon sporunu ülke geneline yaymak istediklerini ifade eden Sertaç Bozatlı, sporcu ve hakem sayısını artırmak, organizasyon yapma kapasitesini geliştirmenin de hedefleri arasında olduğunu belirtti.

Türkiye Triatlon Federasyonu ile çok yakın ilişkiler kurulduğunu ve destek istenildiği zaman her alanda yardım edildiğini vurgulayan Bozatlı, “Ben ayrıca Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya ve ekibine de arkadaşlarım adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.


Koronavirüs salgını nedeniyle Uluslararası arenaya fazla katılım sağlanamadığını belirten Bozatlı, bu anlamda uluslararası organizasyonlara bir takım oluşturarak katılma isteklerinin önde gelen hedefleri arasında olduğunu söyledi. Bozatlı sözlerini şöyle sürdürdü, “Koşulların düzelmesi durumunda bunu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca ülkemizde uluslararası bir organizasyon yapma hazırlığımız şartların izin vermesi durumunda olacaktır.

Ülkemizde başarılı sporcu programları geliştirilir, desteklenir, teşvik edilir, ödül planlamaları takip planları ile desteklenir ise spor alanındaki başarı grafiğinin yükseleceğini düşünüyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88