banner6

Altyapılarda gelişim sıkıntısı

banner37

Ülkemizde faal olan Futbol Akademi Koordinatör ve Antrenörleri duran futbolumuzla ilgili değerlendirmede bulundular

Altyapılarda gelişim sıkıntısı
banner150 banner151 banner143

Ahmet ÖZYAŞAR


Tüm dünyayı saran pandemi dolayısıyla mart ayından beridir ülkemizde altyapı liglerine verilen ara yanında bu sezonun da oynanıp oynanmayacağı konusundaki belirsizlik sürüyor. Bu süreç öncelikle A takımlar seviyesinde dillendirilse de 11 Mart tarihinden itibaren müsabaka yapmayan altyapıdaki genç sporcular üzerinde ciddi negatif yansımalar yaratıyor. Bu konu ile ilgili ülkemizdeki altyapı koordinatörleri ve antrenörleri ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü öğretim görevlisi Jeffrey Chauchat’dan görüş aldık.

Salih Işık: Motivasyon kayıpları üst düzeydedir


Çetinkaya Urcan Vangöl Akademi Koordinatörü Salih Işık, futbola verilen ara neticesinde doğal olarak alt yapıda yer alan oyuncularının olumsuz etkilendiklerini, bir sporcunun hayatının belli bir disiplin ve devamlılık isteyen bir süreç olduğunu, özellikle antrenman yapamayan sporcularda fiziksel kayıpların yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu ve bu olumsuz sonuçların da direk performansa yansıyacağını belirtti. Bu yaştaki futbolcularda motivasyon kaybının üst seviyede olacağını, özellikle rakip takımlarla maç yapamamak, bunun yanında oluşan belirsizliğin sporcularda büyük bir moral bozukluğunu beraberinde getirdiğini belirten Salih Işık, sporcuların en büyük isteğinin emek verdikleri faaliyetin olumlu neticelerinin kendilerine yansıması olduğunu söyledi. Pandemi dolayısıyla şu anda bunları gerçekleştirme şanslarının olmadığını vurgulayan Işık, doğal olarak da moral ve motivasyonlarının çok aşağılarda olduğunu söyledi.

Ulun Cam: Futboldan uzaklaşıp, sanal dünyaya bağlanıyorlar


Binatlı Altyapı Koordinatörü Ulun Cam ise uzun süre aranın altyapılarda eğitim alan çocuklarda her türlü gerilemenin yaşanmasına sebep olduğunun altını çizdi. Bu gerilemelerin en başta koordinasyon zayıflığı, kas gerilemesi, motivasyon kaybı ve buna bağlı zaman içerisinde futboldan kopmalar olduğunu söyleyen Cam, çocukların evde kaldıkça futboldan uzaklaşıp sanal dünyaya daha çok bağlandıklarını ve bu durumun da çocuklar üzerinde ciddi bir sıkıntı oluşturduğunu belirtti. Belirsizliğin sürmesinin aileler üzerinde de negatif etkiler yarattığına dikkat çeken Ulun Cam, birçok ailenin bu belirsiz ortamından dolayı çocuklarını antrenmanlara göndermek istemediğini belirtti.

Mehmet Yeşilleme: Kilo sıkıntıları artmaya başladı


Türk Ocağı Akademi Antrenörü Mehmet Yeşilleme futbola verilen aranın devam ettiği her günün çocuklardaki kopukluğu daha da körüklediğini ve buna bağlı olarak da antrenman yapamayan sporcularda ciddi kilo artışının gözlemlendiğini belirtti. Zaman uzadıkça çocuklarda koordinasyon eksikliği, kas yapısının yeteri kadar çalışmadığı için gerileme olduğunun altını çizen Yeşilleme, bununla beraber motivasyonları kaybolan sporcuların sahalardan uzaklaştıkça kendilerini başta sanal dünya olmak üzere başka noktalara taşıdıklarını ve bu durumun da genç sporcuların kulüplerine karşı aidiyet duygusunu azalttığını söyledi.

Kemal Okta: Çocuklarda birçok gerilemeler yaşanıyor


Mağusa Türk Gücü Akademi Antrenörü Kemal Okta, çocukluk çağında yapılan spor faaliyetlerinin sadece fiziksel açıdan değil, sosyal, duygusal, dil ve zihinsel gelişimlerine etki etmekte olduğunu belirtti. Çocuklar spor yaptıklarında iletişim becerileri, kendini ve başkalarını tanıma, organize olma, sorunlara çözüm bulma ve kişilik gelişimlerinin gelişmekte olduğunu vurgulayan Okta, uzun süre spor yapan ve bir gruba ait olan çocuklar spordan uzak kaldığında önce psikolojik çöküş daha sonra spordan uzaklaşma gözlendiğini söyledi. Kemal Okta, spordan uzaklaşan çocukların özellikle ergenlik dönemi yaş aralığındaysa psikolojik olarak çöküntü yaşadıktan sonra farklı gruplar ve ortamlara girip kendini kötü alışkanlıkların içinde bulabildiğini belirtti. “Fiziksel aktivite sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazdır” diyen Okta, fiziksel olarak aktivite yapmamak çocukların vücut sağlığını bozmakla birlikte ruh sağlığını da olumsuz yönde etkilemekte olduğunun altını çizdi. Düzenli olarak spor yapan çocuklarda bir anda uzun aralar vermek çocukların kas, iskelet, kalp sağlığı, diyabet, aşırı kilo alımı gibi sağlık sıkıntıları ile karşı karşıya kalma risklerinin yüzdeliklerinin kesinlikle artacağına vurgu yapan Kemal Okta, araştırmaların da spora uzun aralar verildiğinde motivasyon kayıplarını beraberinde getirdiğinin görüldüğünü söyledi. Spora verilen süre daha da uzarsa çocukların belirli hedeflere ulaşmalarının da uzayacağını belirten Okta, bu gecikmelerin gün geçtikçe motivasyon kayıplarını artıracağını ve çocukların spora geri dönüşlerde zorluklar çekeceğini vurguladı.

Jeffry Chauchat: Gelişim hiyerarşik bir düzendir


Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Jeffry Chauchat konuyla ilgili “Gelişim belirli bir sıra izleyen, aşamalı ve birikimli bir süreç olduğu bilinmektedir. Yani gelişimin aşamaları hiyerarşik olarak gerçekleşir. Başka bir değişle, belli bir yaşta çocuğun kendisinden beklenen gelişim görevlerini yerine getirebilmesi için daha önce kendisinden beklenen gelişim görevlerini yerine getirmesi gereklidir. Çocukların sürat, dayanıklılık (özellikle aerobik kapasite gelişimi), kuvvet, denge ve koordinasyon gibi biomotor yetilerinin ve spora özgü becerilerinin en fazla gelişim göstereceği dönemlerde spordan uzun bir süre uzak kalmaları geri dönüşü olmayan kayıplara yol açabilir. Gelişim boyutlarının (psikomotor, bilişsel, duygusal ve toplumsal) birbirleriyle etkileşim içerisinde olduğu bilinmektedir. Çocuklar spor sayesinde kazandıkları her yeni motor beceri ile aslında kendi dünyalarının genişlemesini sağlamış olurlar. İlgilendiği sporda başarılı olan çocuğun duygusal gelişimi de bundan olumlu etkilenir. Çocuğun kendine olan güveni artar ve kendini yeterli hisseder. Ayrıca yapılan oyunlar esnasında psikomotor gelişim gösteren çocuk bunu gerçekleştirebilmek için problem çözme ve akıl yürütme gibi yöntemleri deneyimleyip bilişsel gelişim de göstermektedir. Oyun sayesinde akranlarıyla iletişime girerek onların benliklerine saygı duymayı, kaybedeni tebrik ederek kaybetmeyi kabul etmeyi, kazanmayı abartmayarak arkadaşlarını rencide etmemeyi, toplum içerisinde yaşamayı öğreneceği için toplumsal gelişim de göstermiş olur. Motor becerilerde yaşanan gerilikler, saldırganlık ve kendine güvensizlik gibi duygusal bozuklukların ortaya çıkmasına, bilişsel geriliğe ve sosyal uyumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenlerle çocukların spordan uzun süre ayrı kalmaları öteki gelişim boyutlarını da olumsuz etkileyecektir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110