banner6

Arıklı kararlı

banner37

Spordan da sorumlu Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, gündemdeki konular yanında sporun geneliyle ilgili çok önemli açıklamalar yaptı

Arıklı kararlı
banner150 banner151 banner143

Şükrü BURAĞAN

Spordan da sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, ülke sporunun durumu, spordaki yönetim anlayışları ve plan projeleriyle ilgili Kıbrıs Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.


Son günlerde ülke sporunda tartışılan güncel meseleler konusundaki sorulara da yanıt veren Bakan Arıklı, özellikle spor tesislerinin elektrik borçları, futbola ve diğer federasyonlara yapılan katkı payları konusunda dikkat çeken ifadeler kullandı. Röportaj esnasında Bakan Arıklı’ya Spor Dairesi Dış İlişkiler Amiri, Cumhurbaşkanlığı Spor Üst Komitesi Başkanı Sertaç Bozatlı ve Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu Üyesi Mete Topçu eşlik etti.

Önce Türkiye’deki federasyonlarla ortak etkinlikler, sonra Türki Cumhuriyetlere açılım


Bakan Arıklı futbol ve basketbolda KKTC Milli Takımlarının Kırgızistan Milli Takımlarıyla resmi maç yapmasına imkan sağladığını, Kırgızistan Spor Bakanının FIFA ve FIBA’ya yaptığı savunmanın hazırlayıcılarından birisinin de kendisi olduğunu vurguladı. Bu girişimin devamında K.Kaymaklı’nın Kırgızistan’a gidişi ve oranın şampiyonu ile maç yapmasında öncü olduğunu söyleyen Bakan Arıklı, bunun devamı gelmediğini ifade etti.


Bakan Arıklı, “O dönem ülkemizde uygulanan spor ambargolarının çeşitli şekillerde delinebileceğini görmüştük, Şu anda da spordan sorumlu bakan olarak geçmiş tecrübe ettiğim kapılardan geçerek spor ambargolarını delme arzusundayım. Önümüzdeki günlerde spor federasyonları ile bir toplantı yapacağım ve spor federasyonlarının Türkiye’deki muadili federasyonlarla ortak etkinlikler yapmasını ardından da Türki cumhuriyetlerine açılmasını sağlayacağım, hedefim budur” dedi.

Spor ambargosunu delmek ve gençlerimizin önünü açmak arzusundayız bazılarını direk, bazılarını en direk,

Türkiye BAL’a giden futbolcular konusunda resmi protokol çalışması


Bireysel sporcuların Türkiye’deki federasyonlarının çatısı altında yarışması durumunu Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu ile görüşmesinde gündeme getireceğini ifade eden Bakan Arıklı, aşılması gereken bazı sorunlar olduğunu, özellikle Türkiye BAL’a giden futbolcuların herhangi bir bedel ödenmeden takımlarından kopmaları konusundaki durumla ilgili ön görüşmeler yapıldığını söyledi.


Bakan Arıklı, bu konuda resmi bir protokol yapılması için çalıştıklarını, burada amacın kulüplerin bu gidişlerden para kazanabilmesi olduğunu, gençlerin önünü açalım derken bu oyuncuları yetiştiren ve bonservisleri elinde olan kulüplerin bu işten ciddi gelir elde etmesi ve kendi ayakları üzerinde durabilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

4.dilimin ödenmesi için talimat verildi


Bakan Arıklı, spor federasyonlarının ödenmeyen 4.dilimin ödenmesi için talimat verdiğini ifade ederken, bunun ardından spor federasyonlarıyla 2021’in planlaması için bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi.


Yeni dönemdeki devlet katkı payları konusuna da değinen Bakan Erhan Arıklı, Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’nun oluşumunu tamamladığını, onların yapacağı çalışmaya göre hareket edeceklerini dile getirdi.


Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’nun katkı paylarının belirlenmesi konusunda kendisine gerek kalmadan ciddi bir çalışma yapmasını beklediğini ifade eden Bakan Arıklı, herhangi bir federasyona veya kişiye iltimas geçilmeden katkı paylarını gerekirse yeniden organize edebileceğini belirtti.

“Bana bağlı olan Spor Dairesi’ne bir iltimas geçmem söz konusu değildir”


Atatürk Spor Kompleksi’ndeki ödenmeyen elektrik borçları nedeniyle kesintiye gidileceğinin açıklanması hususunda sorulan soruya yanıt veren Bakan Arıklı, KIB-TEK’in kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan ve zararına elektrik satan bir noktada olduğunu aktardı. Bakan Arıklı, KIB-TEK’in devletten 120 milyon TL alacağı olup bu ay için 180 milyon TL acil ödeme yapması gerektiğini aktararak şu sözlere yer verdi:


“Bu kurum elektrik tahsilatını yapmadığı takdirde bankadan yüksek faiz ile borçlanacak, bankaya ödediği faizi de tekrar elektrik fiyatı olarak tüketicinin maliyetine yansıtacak, bu haksızlıktır. O yüzden benim KIB-TEK’e talimatım her kim olursa, hangi kurum olursa olsun alacağını tahsil etmesidir. Spor Dairesi’nden alacağı varsa daire de bir şekilde bu parayı ödemelidir. Onun için bana bağlı olan Spor Dairesi’ne bir iltimas geçmem söz konusu değildir. Bu sadece Atatürk Spor Kompleksi için değil tümü içindir.

“Kompleks içindeki federasyonların elektrik paralarını ödemek Spor Dairesi’nin görevi değildir”


“Ödenecek, başka çaresi yok. İki açıdan sıkıntı var, KIB-TEK alacağını tahsil etmek zorunda, Spor Dairesi’ne bağlı federasyonların bir kısmı spor kompleksinde, stadın altında, hiçbir ücret ödemiyorlar, bunu Spor Dairesi ödüyor. Dışarıda olan federasyonlar ise elektrik paralarını çatır çatır ödüyorlar. Bu adil bir çözüm değil. Onun için kompleks içindeki federasyonlar da ayrı sayaç takarak kendi elektriklerini ödemeliler. Oradaki federasyonların elektrik paralarını ödemek Spor Dairesi’nin görevi değil, biz zaten onlara katkı yapıyoruz. Buna bir formül bulmak zorundalar. O yüzden Spor Dairesi’ne tüm federasyonların sayaçlarını ayırma için talimat verdim. Kimin ne kadar elektrik yaktığını bilmek lazım, ona göre katkı payından da kesebiliriz.


Yüzme Havuzu konusunda da konuşan Bakan Arıklı, KIB-TEK in kimseye iltimas geçemeyeceğini, devletse devletin, daireyse dairenin elektriğini ödemesi gerektiğine işaret ederek, “Herkes yaktığını ödeyecek, geçmiş geçmişte kaldı, onu ayrı konuşuruz ama şu anda bundan sonrası için düzenleme yapmamız lazım, yapmak istediğimiz düzenleme budur. Birkaç gün içerisinde KIB-TEK yönetimi ile Spor Dairesi yönetimi bir araya gelerek bu konuları formülize edecektir.” dedi.

“Stat altındaki lokallerin amaç dışı kullanılanların üzerine gidilmesi gerekiyor”


Atatürk Stadı altındaki bazı dernek ve lokallerin sportif amaçlı kullanılmadığı konusunu da açıklamalarında yer veren Bakan Arıklı, bu konunun Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu tarafından ele alınması gerektiğini belirtti.


“Oradaki dernek ve federasyonlara o yerler sportif amaçlı tahsis edildi, amaç dışı kullananların üzerine gitmesi gerekiyor, Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’nun ele alması gereken konulardan birisi de budur. Restoran yapmak istiyorsan gider başka yerde yaparsın, hem elektrik kullanacaksın, hem orada yer tutacaksın hem de para kazanacaksın, bu doğru değil. Dışarıda kira ödeyen birçok dernek lokal federasyon var.”

“KTFF’yi CONIFA kararından dolayı tebrik ediyorum”


KTFF’nin CONIFA organizasyonuna pandemi, maddi külfet ve siyasi bazı durumlar nedeniyle katılmayacağını açıklamasını nasıl değerlendirdiğini sorduğumuz Bakan Arıklı, “oldukça olumlu” nitelemesini yaptı.


“KTFF’yi tebrik ediyorum kararından dolayı. KKTC sıradan bir ülke değildir. Tanınmamış da olsa her yönüyle devlettir. Devlet olmanın gereğini yapacaktır. Sözde, uyduruk devletlerle aynı seviyede olması kabul edilemez. Spordan Sorumlu Bakan olarak ben ülkeme böyle bir şeyi layık göremem. Geçmişte yaptığım icraatları daha ileriye götürmek gibi bir görevim var. Pandemi sonrası başta futbol olmak üzere birçok dalda başka ülkelerle direkt veya endirekt yollardan müsabakalar yaptığımızı göreceksiniz.

“Futbolda Kosova’nın izlediği yolu örnek almalıyız”


Kosova’nın izlediği yola vurgu yapan, futbolda bu yönü örnek aldıklarını dile getiren Bakan Arıklı, Kosova’nın bir devlet olarak önce Sırbistan’dan ayrı olarak aralarında FIFA olan dünyadaki birçok kurumdan özel maçlar yapma hakkı elde etti. Arkasından da birkaç yıl içerisinde bu federasyonlara resmi üye oldu. Kosova bazı ülkeler tarafından tanınıyor, bazıları tarafından tanınmıyor. İşte bizim de uygulamamız gereken formül budur, direkt veya endirekt şekilde özel müsabakalar yapmayı başarabilir, arkasından da resmi maçlar yapmayı başarabiliriz. Uzun bir yoldur ama Kosova bizim için iyi bir örnektir”

“Futbolu özledik, bir an evvel başlaması için üzerimize düşeni yapmak görevimizdir”


Futboldaki uzun aranın Ağustos ayında sona ereceği konusunda da görüşlerini ortaya koyan Bakan Arıklı, futbolu özlediklerini, futbolun ülkedeki en yaygın ve en sevilen spor dalı olduğunu söyledi.


Bakan Arıklı sözlerine şu şekilde devam etti: “KTFF en kısa süre içerisinde futbolun yeniden oynanabilmesi için Sağlık Üst Kurulu ile bir araya gelmelidir. Futbolun bir an evvel başlayabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Bizim de üzerimize ne düşerse yapmak görevimizdir”

“Basketbolun önünün açılması önemli bir gelişmedir”


Basketbol Federasyonu’nun başlattığı girişim ve nihayetinde Bakanlar Kurulu tarafından spor için antrenman izninin verilmesi konusundaki görüşlerine de başvurduğumuz Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı olumlu yaklaşım sergiledi. Bakan Arıklı, basketbolun önünün açılmasının önemli bir gelişme olduğu vurgusunda bulunarak, bunun ileriye taşınmasının en büyük arzuları olduğunu aktardı.

“Umarım Cumhurbaşkanı bu gibi konularda bizimle istişareyi eksik etmez”


Cumhurbaşkanlığı Spor Üst Komitesi’nin yapmış olduğu çalışmalar konusunu değerlendirmesi istenen Bakan Arıklı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın iyi niyetini ve samimiyetini saygıyla karşıladığını ancak bu konuyla ilgili bir bakanlık olduğunu dile getirdi.  

“Çalışmaların koordineli bir şekilde yapılması ve bizim sorumluluğunuzda olması devletin işleyişi açısından oldukça önemlidir. Umarım Sayın Cumhurbaşkanı bu gibi konularda bizimle istişareyi eksik etmez.” diyerek dikkat çekici bir mesaj verdi.

“MOK’a üye olmayan hiçbir federasyona bizim tolerans göstermemiz doğru olmaz”


KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nin (KKTC MOK) bir takım sıkıntıları olduğunu, kendileri ile görüşüp bu sıkıntıları dinlediklerini, bunları kısa süre içinde çözmek istediklerini belirten Bakan Arıklı, KKTC MOK’a üye olmayan hiçbir federasyona bizim tolerans göstermemiz doğru olmaz, yasa zaten bunu emrediyor, herkes yasaya uygun hareket etmelidir. İdeolojik saplantılarla sporu birbirinden ayırmak gerekiyor. Bu konuda tüzük tadilat çalışması da devam etmektedir.” Bakan Arıklı, sözlerini her alanda olduğu gibi sporda da iç barışı sağlamak istediklerini söyleyerek tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021, 11:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110