Arkın Köseoğlu

banner37

Hayatını voleybola adayan, başarılı oyunculuk yıllarının ardından camiaya hakem ve yönetici olarak da hizmet eden, çok yönlü bir spor adamı;

Arkın Köseoğlu
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Ömrünü Kıbrıs Türk voleybolunu adayan Arkın Köseoğlu 16 Mayıs 1968 yılında Limasol’da dünyaya gelir. Özellikle eğitim hayatı boyunca faal voleybol oynayan ve birçok başarılar elde eden Köseoğlu, voleybolu hayatını etkileyen en önemli basamak olarak tarif ediyor.


1977 yılında Şehit Zeki Salih İlkokulu’nda dönemin beden eğitimi öğretmeni Mustafa Ceylan’ın teşvikleri ile voleybola başlayan Arkın Köseoğlu, özellikle fiziksel olarak boyunun uzun olmasının voleybola başlamasındaki en büyük etken olduğunu vurgular. İlkokulda voleybol oynarken maçların hep bölgesel yapıldığını ve o dönemler hep Mağusa şampiyonu olduklarının altını çizer.


Ortaokula başladığı ve orta ikinci sınıfa geldiği zaman boyunun uzun olmasından dolayı beden eğitimi öğretmeni Aytaç Hoca’nın dikkatini çeken Köseoğlu hemen okulun voleybol takımına alınır. Ortaokul eğitim hayatı boyunca genelde voleybol oynadığını söyleyen Arkın Köseoğlu, ortaokulun son yıllında basketbol oynayıp atletizm branşında da sporculuk yaptığını belirtir.

“Adnan Akın kırılma noktam oldu”


Lise eğitim hayatı başlayınca okuluna yine Canbulat Lisesi’nde devam eden Köseoğlu, o dönem Türkiye’de profesyonel voleybol oynayan Adnan Akın isimli birinin Kıbrıs’a taşındığını ve okulun voleybol takımını çalıştırmaya başladığını söyledi. Adnan Akın sayesinde voleybolun gerçekten nasıl oynanacağını öğrenen Arkın Köseoğlu, voleybol ile ilgili başarı kırılmasının burada bu antrenör ile başladığını belirtti.

Adnan Akın ile inanılmaz şekilde çalışan Arkın Köseoğlu ve takım arkadaşları lise hayatı boyunca 3 yıl üst üste erkeklerde liseler arası voleybol şampiyonu olurlar. O dönemlerde ülkenin en iyi lise takımı olduklarını belirten Köseoğlu, lise hayatı boyunca mükemmel bir voleybol dönemi geçirdiklerini ve o dönemi asla unutamayacağını dile getirir.

“İki farklı takımda aynı anda oynuyordum”


banner134
Kendisinin aktif voleybol oynadığı yıllarda voleybolun ülkede özellikle Mağusa’da çok sevildiğini belirten Arkın Köseoğlu, lise öğrenimi sürerken rahmetli Ersoy Birkan’ın kurduğu ve beden eğitimi öğretmeni Osman Eryıldız’ın çalıştırdığı Mağusa Çamlıkspor’a lisans çıkardığını ve hem okul takımında hem kulüp takımında çok başarılı maçlar oynadığını ve birçok şampiyonluk yaşadığını vurgular. 1984 yılında Mağusa Türk Gücü voleybol takımına transfer olduğunu belirten Köseoğlu burada da iki yıl üst üste şampiyonluklar yaşadığını söyler.

1984 yılında başarılı bir voleybolcu olmasından dolayı voleybol milli takımına seçilen Arkın Köseoğlu milli takım kampındayken Türkiye’den gelen Vedat Uzgit isimli bir antrenörün kendisini çok beğendiğini ve Türkiye’ye davet ettiğini, kendisinin gitmeyi çok istemesine rağmen ailesinin bu gidişe izin vermediğini belirtir. 1985 yılında liseyi bitirdikten sonra Türkiye’den İhtisas Voleybol Kulübü’ne denenmeye gittiğini ve burada bir aylık bir kamp döneminden sonra takıma seçildiğini ve Türkiye’de 1.5 yıl profesyonel voleybol oynadığını aktarır.

“Beklenmedik bir sağlık sorunum çıktı”


Arkın Köseoğlu Türkiye’de başarılı bir sporculuk dönemi geçirirken bir rahatsızlık geçirdiğini ve bu rahatsızlığı ile kimsenin ilgilenmemesinden dolayı boğazından biriken intihabın kalbine indiğini, bunun da kendisinde çok ciddi bir sağlık sorunu oluşturduğunu, bu sağlık sorunundan dolayı kalp kaslarının zayıflamasından dolayı profesyonel sporu bırakmak zorunda kaldığını açıklar.

Türkiye’de profesyonel sporculuğu bıraktıktan sonra Kıbrıs’a kesin dönüş yaptığını ve Gazi Mağusa Belediyesi’nde iş hayatına başladığını belirten Köseoğlu bu süre içerisinde belediyenin düzenlediği müesseseler arası voleybol turnuvalarında maçlar oynadığını ve bir anda aktif spor hayatından pasif spor hayatına geçiş yaptığını vurgular.

“Yöneticiliğe federasyonda başladım”


Sağlık sorunlarından dolayı voleybol oynamayı tamamen bıraktıktan sonra Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya kendisinden yönetici olarak faydalanmak ister. Yaklaşık 3 yıllık federasyon yöneticiliğinden sonra bu görevinden ayrılan Köseoğlu uzun yıllar emek verdiği voleybol hakemliğine başlar. Bu süre içerisinde ulusal ve uluslararası birçok maçta görev yaptığını belirtir. Uzun yıllar hakemlik yaptıktan sonra Gazimağusa Belediyesi MAGEM’de yöneticilik yapan Arkın Köseoğlu, son 3 yıldır da Çamlıkspor ve Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü’nde yöneticilik yapmaktadır.

“Üniversiteler, spor kulüpleri ve müesseseler daha faal olmalı”


Arkın Köseoğlu kendi sporculuğu döneminde voleybolda iki ligin olduğunu fakat günümüzde artık sadece bir ligin ve bu ligin içerisinde sadece 4 takım olduğunu söyleyerek bu durumun sürdürülebilir olmadığını belirtir. Köseoğlu, bundan dolayı voleybolun daha da yaygın olması adına başta ülkemizdeki üniversiteler olmak üzere spor kulüpleri ve müesseselerin de bu spor dalına yatırım yapmaları ve hizmet vermeleri gerektiğini vurgular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75