Atıcılık

banner37

Pandemi döneminde organizasyonlarına kısıtlama getirse de sporcu sayısını artıran, 13 poligonda 3600 lisanslı sporcusuyla faaliyetlerine devam eden, önceliği disiplin ve emniyet olan federasyon

Atıcılık
banner90
banner99

Erol KANLIADA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Atıcılık Federasyonu Başkanı Mehmet Paralik, 2020 yılının ilk aylarında Dünya genelinde başlayan Covid-19 salgınının ülkemizde de görülmesiyle birlikte alınan tedbirler çerçevesinde faaliyetlerinde büyük kısıtlamalar yaptıklarını belirtti. Mehmet Paralik, pandemi dönemi nedeniyle atıcılık sporuna gönül veren sporcuların motivasyon eksikliği yaşadığını vurguladı.


Paralik, atıcılık sporunun amacının, yetişmekte olan genç nesle emniyet ve disiplin kuralları çerçevesinde bu sporu sevdirmek olduğunu belirtti. Atıcılık Federasyonu Başkanı Paralik, Koronavirüs salgını sürecinde yaşadıkları sıkıntıları KIBRIS’a aktardı.

Yurt dışı faaliyetler durdu


Mehmet Paralik, KKTC Atıcılık Federasyonu’nun, üye Dernek, Birlik ve Kulüpleri ile birlikte Bakanlar Kurulu’nun, Sağlık Bakanlığı’nın ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin almış oldukları kararlara uyumlu bir şekilde hareket ettiğine dikkat çekti. Paralik, “Atıcılık sporunun kendi iç düzeninde her zaman öncelikli olarak dikkat edilen emniyet ve disiplin kuralları sporcuların birbirleri ile temasını engellemektedir” dedi.


Paralik, Covid-19 salgını nedeniyle yurtdışı faaliyetlerinin tamamıyla durduğunu, özellikle Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’nun müsabakalarına katılım gösteren ve Türk Milli Takımlarında görev alan atıcı sporcularının faaliyetlere katılım gösteremez duruma geldiğini söyledi.


Üçüncü ülkeler arasında özellikle İngiltere ile sportif ilişkilerimizin de olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çeken Paralik, “Bu durum atıcı sporcularımızın uluslararası faaliyetlere katılımını engellemiş ve motivasyon eksikliği yaratmıştır” dedi.

Ülkemizde 13 poligon, 3 bin 600 lisanslı sporcu var


Ülke genelinde atıcılık sporuna hizmet veren 13 adet Olimpik ve Uluslararası disiplinlerde Havalı ve Ateşli Silahlar Poligonu mevcut olduğunu belirten Paralik, federasyona üye kulüplerin işletmesinde olan bu poligonlarda, gerek işletmeci yönetimler gerekse sporcular sorumluluklarının farkında olarak gerekli korunma tedbirlerini yerine getirmekte olduğunu vurguladı.


Atıcılık Federasyonu’nun, 6 Olimpik disiplin ve 7 Uluslararası disiplin çerçevesinde Erkekler ve Kadınlar klasmanlarında 14 kategoride yıllık müsabakalarını düzenlediğini aktaran Paralik, 2020 yılı faaliyet programında ön görülen müsabakaların büyük bir bölümü salgın sebebiyle iptal etmek zorunda kaldıklarını anlattı. Paralik, “Atıcılık sporu eğitim programlarının bazıları başlatıldı, ancak kısıtlamalarla devam etmektedir. Tüm olumsuzluklara rağmen birçok branşta atıcı sporcularımızın üstün başarısı ile yeni KKTC rekorları ve rekor egaleleri elde edildi. Yıl içerisinde atıcılık sporuna ilginin arttığını gözlemledik. Özellikle ateşli yivli silahlar tabanca ve tüfek branşlarında düzenlenen antrenman ve müsabakalara küçümsenmeyecek sayıda yeni atıcı sporcular katılım gösteriyor.


banner134
Kulüplerimizin plak atışları disiplinleri olan Trap-Skeet-Sporting branşlarında göstermiş oldukları yoğun çalışmalar neticesinde yurt genelinde faaliyet gösteren poligonlarda düzenlenen müsabakalara gösterilen ilgi yoğundu. Kulüplerimize üyelik kaydı yaptırarak veya ferdi olarak Atıcılık lisansı sahibi olan sporcu sayımız 3 bin 600’e ulaştı” dedi.

“Atıcılık malzemelerinin maliyeti çok yüksek”


Atıcılık spor malzemeleri maliyetlerinin çok yüksek ürünler olduğunu ifade eden Mehmet Paralik, “Düzenli antrenmanlar özel silah ve fişek gerektirmektedir ve silahın cinsine göre zaman zaman Spor Dairesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan gümrük muafiyeti ile atıcı sporcularımız silah sahibi olabiliyor” dedi.


Paralik, antrenman ve müsabakalarda kullanılan fişeklerin de aynı şekilde silahlar gibi özel üretim olduğuna dikkat çekerek, maliyetlerinin yüksek olduğunu vurguladı. Kullanılan fişeklerin genelde yerli üretim olması, devletin ilgili yasaları tahtında yerli üretimi desteklemek amacıyla işletmelere çeşitli gümrük indirimleri verilmekte olduğunu belirten Paralik, şöyle devam etti, “Fişek üretiminde kullanılan barut ve kurşundan imal edilen saçma gibi ana malzemeler ithal edilirken yüksek maliyetler ödeniyor. Atıcılık sporunda kullanılan hedefler de özel malzemelerden imal edildikleri için, bunların da maliyetleri fişeklerde olduğu gibi yüksektir.


Ülkemizde yaşanan döviz krizine bağlı olarak tüm belirtilen atıcılık malzemelerine ödenen ücretler de kat kat arttı. Kulüplerimiz, üye sporcularının giderlerine maddi katkı sağlayarak ülkemiz atıcılık sporunun sürdürülebilirliğine önemli destek sağlamakta ve Spor Dairesi Müdürlüğü tarafından yurtdışı başarı düzeyine göre atıcı sporcularımıza maddi katkı yapılmaktadır. Ancak Covid-19 sebebiyle yurtdışı faaliyetlerimiz durmuştur.”

“Spor Dairesi’nin yıllık katkısı 120 bin TL”


Atıcılık Federasyonu Başkanı Mehmet Paralik, federasyon olarak Spor Dairesi Müdürlüğü’nden aldıkları yıllık katkının 120 bin TL olduğunu açıkladı. Atıcılık Federasyonu yurtiçi faaliyetlerinde, 6 Olimpik disiplin ve 7 Uluslararası disiplin çerçevesinde Erkekler ve Kadınlar klasmanlarında 14 kategoride yıllık müsabakalarını düzenlemekte olduğunu hatırlatan Paralik, tüm branşlarda organize edilen müsabakaların toplam bütçesinin ise 304 bin TL olduğunun altını çizdi.


Paralik, müsabakaların haricinde tüm branşlar için düzenlenecek hakem, eğitmen, antrenör, poligon görevlisi, havalı ve ateşli silahlar eğitim programlarının yaklaşık 40 bin TL’lik bir bütçeye ihtiyacı olduğunu söyledi.


Altyapı çalışmalarında yürütülecek programlar için de yaklaşık 25 bin TL’lik bütçe öngördüklerini aktaran Mehmet Paralik, “Federasyonumuza üye kulüplerin işletmesinde bulunan 11 poligonun tamir ve bakımı kulüplerimizin üzerine kalmış durumdadır ve birçoğu sporumuza hizmet vermekte zorlanmakta, faaliyetlerini durdurma noktasına gelmek üzeredir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75