Ayşe Bora Yönlüer

banner37

KKTC’nin basketbolda kazandığı ilk Türkiye şampiyonluğunun mimarlarından olan, sayısız şampiyonluklara imza atan ve spordan hiç kopmayan milli kadın sporcu

Ayşe Bora Yönlüer
banner90
banner99

Ebru AKGÜR

Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Basketbolda gösterdiği performans ve kazandığı kupalar ile başarılı olan kadın sporcu Ayşe Bora Yönlüer spora nasıl başladığını, hedeflerini ve spor hayatı boyunca yaşadıklarını anlattı.

11 yaşında spor hayatı başlıyor


Basketbol ile spor hayatının başladığını anlatan Ayşe Bora Yönlüer, “Gönyeli İlkokulu’nda Ahmet Aziz Anıl hocamın beni basketbol takımına seçmesi ile maceram başlıyor. Ardından hem ülkemizde hem de Türkiye’de birçok şampiyonluklar kazandım. KKTC’ye gelen ilk Türkiye şampiyonluğunu elde ettim” dedi.


Ortaokul ve lise hayatında basketbola ara vermeden devam ettiğini belirten Yönlüer, “ülkemizde kazandığım başarıların ardından Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde maç yapma fırsatı buldum” şeklinde konuştu. Yönlüer kulüpler bazında Gönyeli Spor Kulübü’nün de formasını giydi.

O bir milli takım oyuncusu


Ayşe Bora “1988 yılında Türkiye Liselerarası Basketbol Şampiyonası ülkemizde yapılacak olması ve oradan birçok takımın gelmesi ile yaşadığım atmosfer unutulmazdı. 20 Temmuz Lisesi olarak şampiyonluk kazanmıştık” dedi.

banner134

Yönlüer unutamadığı bir diğer anısını söyle paylaşıyor, “Milli takıma seçilmem benim için hafızamdan hiç silinmeyecek. Turnuvalarda görev almaya devam ederken milli takım listesi hazırlanıp okul panosuna asılmıştı. O listeye dakikalarca ismime baktım. Birçok kişi yaşım küçük olduğu için seçileceğime ihtimal vermiyordu. Ama adım o listedeydi” dedi.

“Basketbol bana çok şey kattı”


Basketbolun hayatında güzel bir eğitim olduğunu söyleyen Yönlüer, “takım sporu yapanlar paylaşmanın, sosyalleşmenin ve mücadelenin temellerini o süreçte kazanırlar. Benim için de öyleydi” dedi.


Spora anne olunca ara verdiğini aktaran Yönlüer, “iki sporcu kız yetiştirdim ve ilk fırsatta spora geri döndüm” şeklinde konuştu. Bugünlerde fitness ve spinning ile uğraştığını aktaran Ayşe Bora Yönlüer, doğa sporlarını da dönem dönem tercih ettiğine vurgu yaptı.

“Daha iyi nasıl olabilirim, hep bunu düşündüm”


Spor yaşamında hiçbir zaman ben iyiyim demediğini söyleyen Ayşe Bora Yönlüer, “her maç sonrasında analiz yapardım. Daha iyi nasıl yapabilirdim” diye konuştu. Sporun kendisi için bir yaşam biçimi olarak kalacağını ve spora vakit ayıramamamın gerçeği yansıtmadığını söyledi.


Ayrıca iki sporcu kız yetiştiren Ayşe Bora Yönlüer’in küçük kızı Suzan Yönlüer lise döneminde atletizmde 400m engelli koşusunda rekoru elinde tutuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75