Ayşen Tansu Korahan

banner37

Ayşen Tansu Korahan
banner99

Ebru AKGÜR

Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular, öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Voleybolda elde ettiği başarılar ile hafızalardan silinmeyen kadın sporcu Ayşen Tansu Korahan spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

Spor sevdası 9 yaşında başlıyor


İlkokul yıllarında spora atletizm ile başladığını aktaran Ayşen Tansu Korahan, “atletizm ile birlikte 9 yaşında voleybol ile tanıştım. Ortaokul yıllarında rahmetli hocam Osman Maraşlı beni keşfetti. Orta üçüncü sınıftan itibaren lise sona kadar hep şampiyonluklar kazandık. O dönemde MTG ve Çamlıkspor’da forma giydim. Bu kulüplerde de

şampiyonluklar elde ettim” dedi.

Voleybolda sayısız başarılar


Voleybol dalında başarısına başarı ekleyen Korahan, “DAÜ, YDÜ ve Dumlupınar takımlarının formasını giydim ve birçok başarılar elde ettik. Aynı dönemlerde genç ve yıldızlar takımlarının antrenörlüğünü yaptım ve 2 yıl üst üste şampiyon olmuştuk” dedi. 2007-2009 yıllarında A takım Kadın Voleybol takımı ile Federasyon Kupası ve Cumhurbaşkanlığı kupasını kaldırmayı başardı. Almanya ve Azerbaycan’da düzenlenen organizasyonda ise milli takıma seçildi.

Plaj voleybolunda da tarihe adını yazdırdı


banner134
1998-2007 yılları arasında plaj voleybolunda kazandığı başarılar ile akıllarda kalan kadın sporcu, ‘özellikle partnerim Buğra Eryıldız ile katıldığım tüm lig turnuvalarında şampiyonluklar elde ettik. Aslı Başman, Ayşen Rüstem ve Meliz Örtunç ile de partner olup birçok başarıya imza attık’ dedi. Türkiye’de yapılan turnuvalara katılarak da kürsüye defalarca çıkmayı başardı. 2003 yılında Güney Kıbrıs’ta yapılan Snopple Turnuvası’nda partneri Meliz Örtunç ile şampiyon oldu ve başarıları basında büyük yankı uyandırdı. 2005-2006 yıllarında Kaş, Dalaman ve Mudanya’da Türkiye Plaj Voleybol şampiyonlarında da kürsüde en üstte yer aldı. Ayrıca plaj voleybolunda elde ettiği başarılarda eşi Antrenör Osman Korahan’ın etkisinin de büyük olduğunun altını çizdi.

Unutulmaz anılar


2005 yılında 20 Temmuz Barış Harekatı kutlamaları kapsamında düzenlenen uluslararası turnuvanın aklından hiç çıkmadığını aktaran Korahan, anısını şöyle anlatıyor; “Rus ekibi ile karşılaştığımız final maçında şampiyonluğumuzu ilan etmemize 2 sayı kala havada Türk Solo uçakları gösteri yapıyordu. İki sayıyı da alıp şampiyon olduk. Uçaklarla birlikte bu duyguyu yaşamak inanılmazdı.” Ayrıca Türkiye Ören’de katıldığı bir turnuvada final maçında seyircilerin yaptığı tezahürat ve maç bitiminde formalarını imzalayıp vermelerini istedikleri günü de unutamadığı anılar arasında gösterdi.

“Spor gençlere çok büyük artılar katar”


Voleybolun kendi hayatında çok önemli bir yer tuttuğunu ve aşkla bu sporu yaptığını belirten Ayşen Tansu Korahan, “voleybol oynadığım dönemlerde hep çok antrenman yapmanın, yaptığımız işi sevmenin ve de emek harcayarak hedeflerime ulaşacağımı düşünerek hareket ettim” dedi. Sporun insanda güveni ve pozitif düşünmeyi artırdığına inandığını söyleyen Korahan, gençlere de şu mesajı verdi; “spor yapmak bedeni fit tutmanın yanında kişiliği de olumlu yönde etkiler ve artılar kazandırır. Mutlaka spor yapsınlar.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75