Başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran genç yıldız  Abdülaziz Köse

banner37

Başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran genç yıldız  Abdülaziz Köse
banner90
banner8

Ahmet OGAN

   Mağusa Türk Gücü’nün geleceğin yıldız adaylarından 2001 doğumlu Doğan Abdülaziz Köse, beş nüfuslu aile içerisinde 3 erkekten en küçük olan birey. Abdülaziz Köse’nin, küçük yaştan beri futbolun içerisinde yer almasının en önemli faktörlerinden biri ağabeylerinin de futbolcu olmalarından kaynaklanıyor. Abdülaziz Köse, ağabeyleri Tacettin ve İbrahim Köse’nin futbolcu olarak görev yapmalarından dolayı futbola olan ilgisi her geçen gün artıyor. 

İlk adımlar
   Futbola 14 yaşında Mağusa Türk Gücü’nde başlayan Abdülaziz Köse, geleceği sağlam temeller üzerine kurabilmek ve yeteneklerini geliştirme adına inançlı bir şekilde çalışmaya özen gösterdi. Altyapı çalışmalarına geç başlayan Köse, kendini geliştirmek ve eksiklerinin tamamlanması için bireysel çalışmalarda ağabeylerinden alınan desteklerle gelişim göstermesi, futbola ilgisini daha da artırdı.
   Mağusa Türk Gücü U15 takımında 14 yaşında futbol adına yeni bir döneme başlayan ve oynadığı kısa süre içerisinde yetenekli bir futbolcu olduğu sinyalleri veren Köse, gelecekte daha iyi yerlere gelmek için mücadelesi de başlamış oldu. 

Türkiye macerası kısa sürdü
   Mağusa Türk Gücü U15 takımında göstermiş olduğu başarılı performans ile yıldızı parlamaya başlayan Abdülaziz Köse, yeni hedefler doğrultusunda farklı ülkede yeni bir maceraya atıldı.  
   Küçük yaşına rağmen futbolda erken zamanda sivrilerek adından söz ettirmeye başlayan Köse, Türkiye arenasında yer alabilmek için çıkmış olduğu yolculukta kalıcı olmak adına çok büyük mücadele ortaya koydu. Menajer Edem Konyar tarafından ülkemizde keşif edilen Abdülaziz Köse, Medipol Başakşehir’in U15 takımı için düşünülmesine rağmen bazı nedenlerden dolayı gerçekleşmeyince, bu kez ailesi tarafından yapılan girişimlerden olumlu sonuç alınınca Adana Demirspor U17 takımı ile çalışmalara başladı.
   Türkiye macerasına 16 yaşında Adana Demirspor U17 takımında başlama fırsatı bulan Köse, ortaya koyduğu üstün performasndan dolayı tüm dikkatleri üzerine çekerken, başarılı bir sezonu geride bıraktı. Başarılı geçen sezonun ardından antrenörleri Cengiz Han, Erhan İnan tarafından Adana Demirspor U19 takımına alınan Köse’nin performansı yükselmeye devam ederek bir sonraki yıl U21 takımına çıktı. Ancak U21 takımında işler iyi gitmeyince Türkiye macerası da kısa sürmüş oldu.     

Geri dönüş 
   Türkiye macerasının ardından Köse’nin yeniden ülkemize geri dönüşü Mağusa Türk Gücü A takımına oldu. A takımla antrenmanlara çıkan, U21 genç takımda forma giyen genç yetenek Köse, fizik kalitesinin gelişimi ile iyi bir futbolcu olma yolunda emin adımlar ile devam ederken, 15 yaşında yükseldiği genç takımda 3 yıldır, A takımda ise 2 yıldır forma giymeye devam ediyor. 

Başarıları  
   Mağusa Türk Gücü U15 takımında ilk kez forma giyen Abdülaziz Köse, 2015 yılında finale yükselme başarısı yanı sıra 12 golle gruplarda gol kralı oldu. U21 Süper Lig’de sezon boyunca şampiyonluk mücadelesi veren ve şampiyonluk grubunda attığı kritik gollerle şampiyonlukta önemli pay sahibi olan Mağusa Türk Gücü’nün genç golcüsü Köse, ön plana çıkan isim oldu. Mağusa Türk Gücü’nde son haftalarda A takımda forma giyen Köse, şampiyonluk sevinci yaşayarak sezonu çifte kupa ile kapatma başarısı gösterdi.  

Altyapının önemi 
   Abdülaziz Köse, altyapının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “ağaç yaş iken eğilir sözünden hareketle saha içerisinde duracağı yerleri, top rakipteyken alanın daratılması, top kendi takımındaysa kenarlara açılmasını öncelikle öğretilmesi gerektiği düşüncesindeyim.” Türkiye’de ağırlık olarak bu yönde eğitim aldığını belirten Abdülaziz Köse, buradaki altyapı çalışmalarında da bu yönde ısrar edilmesi futbolcunun çok iyi yetişmesine yardımcı olacağı görüşünde.  

Futboldan beklentileri
   Kıbrıs’ta futbolda profesyonellik olmasa da bir kaç beklentileri olduğunu belirten Abdülaziz Köse, öncelikle sözleşmelerin gelmesi ile birlikte profesyonel olarak futbol oynamanın önemine vurgu yaparak, gelecek adına da altyapılara kulüplerin gerçek anlamda önem vermesi beklentisi içerisinde olduğunu belirtti. 

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri
   Kıbrıs futbolunun gelişebilmesi için ambargoların kalkmasının son derece önemli olduğuna vurgu yapan Abdülaziz Köse, “yıllardır kendi içinde futbol oynayan gençlerin hedef koymak geliştimek ve ulaşmanın çok zor olduğunu açıkca görüyorum. Amatör gibi görülen futbolumuza kalitenin gelmesi için biraz daha profesyonellik anlayışı gelmesinin kaçınılmaz olduğu düşüncesindeyim.”

Abdülaziz Köse’nin biyografisi : 
Doğum Tarihi: 20.11.2001 
Doğum Yeri: Gazimağusa 
Yaşı: 19 
Boyu: 1.72 

banner134
Kilosu: 66 
Burcu: Akrep 
İlkokulu: Yedikonuk İlkokulu 
Ortaokul: Mehmetçik Ortaokulu
Lise: Bekirpaşa Lisesi - Adana Lisesi 
Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi 
Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım: Mağusa Türk Gücü 
Türkiye’de Tuttuğu Takım: Fenerbahçe 
Avrupa’da Tuttuğu Takım: Real Madrid 
Örnek aldığı Futbolcu: Cristiano Ronaldo 
Hobileri: Futbol, Müzik, Dans 
Oynadığı Mevki: Forvet 
En Önemli Özelliği: Çabukluğu, vuruş ve bitirici özelliği
Zevk Aldığı Spor Dalları: Futbol ve Basketbol 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2020, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75