banner6

Basketbol huzursuz

banner37

Son günlerde basketbolda yaşanan gelişmelerin ardından hedef bir kez daha Basketbol Federasyonu oldu

Basketbol huzursuz
banner99

Şükrü BURAĞAN

Basketbolda sezon tüm hızı ile devam ederken, son dönemde yaşananlar,  alınan kararlar ve bunlara yönelik tepkilerde artış yaşanıyor.

Koopspor’dan yine Kadınlar Ligi tepkisi

Commercial Insurance Kadınlar Ligi’nde yer alan Koopspor, Basketbol Federasyonu’na YDÜ’nün transfer ettiği yabancı oyuncular konusundaki tutumu nedeni ile tepkili durumda. Kulüp Başkanı Talat Yalkut, Basketbol Federasyonu’nun ligler öncesinde kendileri ile yaptıkları toplantıda geçtiğimiz sezonki kuralların geçerli olacağını söylemesine rağmen bir kulübe transfer şansı vermek için kuralları keyfi şekilde değiştiğini iddia ederek, federasyon yönetimi içinde de bir takım tartışmalar yaşandığını bildiklerini ifade etti.

Yalkut,  ilgili kulübün bu şartlar altında transfer ettiği oyuncu ile başka sebeplerle yollarını ayırmasının ardından yeni bir transfer daha yaptığını, federasyonun da buna bir kılıf uydurma adına inanılmaz gayret gösterdiğini iddia etti. Yalkut, buna da izin veren federasyonu bugün oynanacak Koop-YDÜ maçında protesto etmek için bir dizi eylem düşündüklerini belirtti.

Sahadan çekilme sonrası verilen tescil kararı sorgulanıyor

Geçtiğimiz ay içerisinde oynanan ve LAÜ üstünlüğünde devam ederken Mapfree’nin sahadan çekilmesi ile yarım kalan maçın sonrasında Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun maçın sonucunu kaldığı yerden tescil etmesi ile Mapfree’nin puan silme cezası almaması, federasyona yöneltilen bir diğer eleştiri. Bir maçta bir takımın yeterli oyuncusu kalmaması ve maça devam edememesi durumunda maçın yarım kaldığı skor ile tescil edilebileceği ifade ediliyor. Federasyonun sahadan çekilen Mapfree takımına 1 puan verilmiş oldu.

Sanlı Çoban’dan veryansın

Mapfree takımı da yaşanan bazı konulardan ötürü federasyona sitem ediyor. Geçtiğimiz akşam oynanan Mapfree-GAÜ maçında hakem tarafından küfür ettiği gerekçesi ile tribünden gönderilen Yönetim Kurulu Üyesi Sanlı Çoban, ömrü hayatında böyle bir şeye şahit olmadığını aktardı. Çoban, hakem Ülviye Beşe’ye arka arkaya verdiği 3 yanlış karar sonrasında “işi dengeledin hocam” dediğini, hakemin ise oyunu durdurarak kendisini tribünden dışarı gönderdiğini ifade etti. Tek bir söylemde bulunduğunu, söylediği sözün de herkes tarafından duyulduğunu, hiçbir hakaret ve küfür içermediğini hatta hakemin bu sözü koçlarına da aynı şekilde teyit edercesine söylediğini savunan Çoban, “Yapılmak istenen nedir? Emek veren kulüpleri bu şekilde soğutarak nereye varmaya çalışılıyor? Basketbol sahaları birilerinin egolarını tatmin etme yeri midir?” sorularını sordu.

Kupanın yeri de tartışma konusu

Basketbol Federasyonu’na getirilen bir diğer eleştiri de kupa maçlarının tümünün Lefke’deki LAÜ Arena’da oynanacak olması yönünde oldu. Federasyonun seçilmesi ile Mağusa’daki basketbol potansiyelini harekete geçirme taahhüdünde bulunduğu, kupa maçları konusunda Mağusa Arena’nın gündeme gelmesine rağmen maçları aniden LAÜ’nün salonunda oynatma kararı vermesi eleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 11:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104