banner6

Bilardonun prensi

banner37

Ülkemizin yetiştirdiği en başarılı bilardo sporcularından olan Berk Mehmetçik, geçtiğimiz hafta kazandığı 2016-2017 Ferdi Bilardo Şampiyonluğu sonrasında KIBRIS a konuştu. Üst üste altıncı

Bilardonun prensi
banner99

Serhan KABLAN

kariyerinde ise yedinci şampiyonluğa ulaşan başarılı sporcu Berk, dünden bugüne bilardo kariyeri ile ilgili bilgileri bizlerle paylaştı.

Soru: Bilardo'ya ne zaman başladın?

Cevap: Bilardo'ya küçük yaştan beridir merakım vardı. Evimizin yanındaki parkta, daha sonrada evime alınan küçük bir oyuncak bilardo masasında oynayarak başladım. İlkokul 5'inci sınıfta Güney Kıbrıs'ta bulunan Amerikan Koleji'nin sınavlarına hazırlanmak için gidip gelirken tesadüfen babam Bilardo Federasyonu'nun amblemini gördü ve beni oraya götürdü. Orada halen federasyon başkanı olan Aşkın Burcu ile tanışıp 1-2 maç yaptık. 1-2 ay içerisinde büyükler şampiyonası olacağını ve oraya gelip turnuvaya katılabileceğimi söyledi. İlk turnuvamı oynayıp, bilardo kariyerime böylelikle başlamış oldum.

 

Soru: Yurt içi ve yurt dışı başarıların nelerdir?

Cevap: Tam 10 yılı doldurduğum bilardo kariyerimde toplam 6 kez üst üste Gençler, bu seneyle birlikte üst üste 6'ncı toplamda 7 kez Büyükler şampiyonluğu yaşadım. 18 yaş altı Junior'lar kategorisinde Avrupa 2'nciliği ve son olarak Avrupa Karmasına seçilip katıldığım Dünya 18 Yaş Altı Gençler Şampiyonasında Dünya 3'üncüsü oldum.

 

Soru: Yıllardır başarılı olmanın sebebini neye bağlıyorsun?

Cevap: Her işi iyi yapabilmek için biraz beceri ve kabiliyet gerekir ama turnuvalar öncesi düzenli ve tam antrenman yapıp, vücudumuza iyi bakmalıyız. Önünüzdeki hedeflere odaklanmak, başarının yarısından fazlasıdır. Geriye kalan müsabaka esnasında sergilediğiniz hırs ve inancınızdır.

 

Soru: Hedeflerin nelerdir?

Cevap: Şu an okul eğitimimi sürdürdüğümden dolayı profesyonel bir kariyer yapmayı düşünmüyorum. Üniversitemi bitirip yurtdışında belli bir süre hayatımı devam ettireceğim. Belki bu zaman dilimi içerisinde bilardo mesleğim haline gelebilir.

 

Soru: Dünyada örnek aldığın isimler var mı?

Cevap: Küçükken izleyip zevk aldığım ve idol olarak gördüğüm Paul Hunter ve Ronnie O’Sullivan vardı.

 

Soru: Yakında katılacağın organizasyon var mı?

Cevap: Şubat ayının sonunda DAÜ Spor Kulübü ile İtalya'nın Venedik kentinde yapılacak olan EuroTour'a ve Mart ayının sonunda KKTC Milli Takımı ile Portekiz'de yapılacak olan Avrupa Büyükler Şampiyonasına katılacağım.

 

Soru: Ülkemizde bilardoya yeteri kadar önem veriliyor mu?

Cevap: Özellikle son yıllarda, gerek yurtdışında olup katıldığımız, yine ülkemizde yapılan Avrupa Şampiyonası ve EuroTour gibi organizasyonlara devletimiz katkılarını esirgememiştir. Ayrıca federasyonumuz tarafından defalarca Almanya'dan ünlü antrenörler getirilip bizlere eğitim sağlanmıştır. O yüzden federasyonumuzu bu konuda başarılı buluyorum.

 

Soru: Bilardo oynamanın zorlukları var mı? Varsa nelerdir?

Cevap: Tabii ki bir bilardo masası her yerde bulunmadığından ve adamızda çok az bilardo salonu bulunduğundan dolayı bazı oyuncular antrenman yapma açısından sıkıntı çekebiliyor. Onun dışında oyunun kendi içerisindeki stres ve baskı, diğer sporlarda olduğu gibi bizde de mevcut.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 09:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104