Binatlı Akademi, üretiyor

banner37

Binatlı Akademi, üretiyor
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Binatlı Yılmaz Spor Kulübü, altyapılarda belli dönemler içerisinde çalışmalar yapan kulüplerimiz arasında yer alıyor. Altyapı çalışmalarına geçmişe göre son dönemde çok daha fazla önem veren Binatlı Futbol Akademi, gelişimi konusunda aşama kaydederek, yeniden yapılanma içerisinde sistemli bir şekilde çalışmalarına devam ediyor.


Geçtiğimiz dönemlerde farklı zamanlarda da altyapı çalışmaları var olan Binatlı’da A takıma yükselen futbolcularla ligde mücadele ederek başarılı sezonlar da geçirmiş oldu. Altyapıdaki çalışmalara büyük önem veren Binatlı, düzenli bir şekilde çalışmalara devam ederek son yıllarda üretmeye başlayarak A takım kadrosunda yavaş yavaş genç futbolcular forma giymeye başladı. Binatlı’da daha önceleri var olan ancak istenilen düzeyde olmayan altyapı çalışmaları, 2014 yılında başkan Orsel Neşe’nin öncülüğünde revize edilerek aktif hale getirildi. Binatlı’da 2014 yılında aktif hale getirilen ve yedinci yılını geride bırakan altyapı çalışmaları yavaş yavaş üretmeye başladı.  

Altyapı önemseniyor


Altyapı faaliyetlerini önemseyen Binatlı, son dönemde altyapıda yetiştirdiği genç futbolculara güvenip A takım kadrosuna katarak forma şansı vermeye başladı. Altyapılardaki çalışmaların düzenli bir şekilde devam etmesi için çaba gösteren Binatlı, son yıllarda U15 yıldızlar ligi ve U17 liginde elde etmiş olduğu başarıların altyapıdan genel futbolcularla olduğu görülüyor.

Teknik kadrolar


“Binatlı Futbol Akademi” altyapılardaki potonasiyeli ile birlikte profesyonel anlayış içerisinde altyapı ve gelişim koordinatörü Ulun Cam  yönetiminde devam eden çalışmalara geniş eğitmen kadrosuyla katkı koyuyor. 1 koordinatör, 5 antrenör, 2 kaleci antrenörünün görev yaptığı altyapılarda farklı grupları bulunan Binatlı Futbol Akademi’de yarışmacı gruplarda U20 takımında antrenör Ulun Cam, U17 takım antrenör Kaan Cesur, U15 takım antrenör Hasan Şentürk, Serhun Tümtürk görev yapıyor. Akademi gruplarında ise U13 takım antrenörü Fatih Selden, U11 ve U9 gruplarında antrenör Ahmet Seran, U20 genç takım ve U17 kaleci antrenörü Hasan Poyrazlı, altyapı kaleci antrenörü Cezar Çicek görev yapıyor.

Değeri büyük oldu


banner134
Binatlı’da en üst ligde kazanmış olduğu lig şampiyonluğu ve Federasyon Kupası, altyapıdan gelen ve A takımda oynayan oyuncuların olduğu dikkat çekiyor. Belli dönemde kendi altyapısından yetiştirdiği futbolculara güvenen Binatlı, en üst ligde ilk ve tek kez şampiyon olduğu 2002-2003, 2005 yıllarında o dönem Federasyon Kupası olarak oynatılan kupayı kazanırken, altyapıdan gelen futbolcularla şampiyonluk sevinçleri yaşamasının değeri büyük olmuştu. Binatlı, U15 yıldızlar liginde 2017-2018 sezonunda namağlup şampiyonluk, 2018-2019 sezonunda çeyrek final oynama başarısı, U17 liginde 2018-2019 sezonunda çeyrek final oynama başarısı gösterdi. Binatlı’da kazanılan başarılarda altyapıdan gelen futbolcuların yer alması geçmiş yıllarda az da olsa yaşamış olduğu sıkıntılar geride kalırken, yeni dönemde altyapı çalışmalarının önemi daha da artıyor.

Sporcu ahlakıyla yetiştirmek


“Binatlı Futbol Akademi” altyapı ve gelişim koordinatörü Ulun Cam, 2014 yılından önce de Binatlı’da altyapı çalışmalarının var olduğunu hatırlatarak, o dönemlerde minikler, yıldızlar kategorilerinde 2 veye 3 grup halinde çalışmaların yapıldığını ancak yeterli olmadığını belirtti. 2014 yılında Orsel Neşe’nin başkan olmasıyla birlikte kulüple geçmişte futbol oynayan eski futbolcular, kulübün değerini bilen fedekarlık yapan kişilerden oluşan bir ekip kurarak yola çıkıldığını belirtti. Başkan Orsel Neşe ve yönetimi tarfından Binatlı Futbol Akademi’ye altyapı ve gelişim koordinatörü olarak göreve getirildiğini belirten Ulun Cam, yeniden yapılanma içerisinde çalışmalara başladıklarını, sistemli şekilde devam edip gelişerek, büyümeye başladığını ve bugünlere gelindiğini söyledi.
 


Akademi adı altında 2014’ten sonra her yaş grubunda başlayan antremanların günümüze kadar gelişerek gelindiğini belirten Ulun Cam, şu an Binatlı Futbol Akademi’de 120’ye yakın çocuğun eğitim almakta olduğunu ifade etti. Altyapı çalışmalarında sadece futbol eğitimi değil, gelecekleri ile ilgili de çalışmalar ve faaliyetler yaptıklarını belirten Ulun Cam, çocuklarımızın ve gençlerimizin her türlü kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını sağlamaya özen gösterdiklerini, sağlıklı ve düzenli beslenmeleri yanında sporcu ahlakı ile yetiştirerek önce kendilerine, ailelerine, faydalı ve saygılı bireyler yetiştirmek kulübün edindiği genel prensip olduğuna vurgu yaptı.

Altyapı kadroları


Binatlı Futbol Akademi büyüyerek gelişim göstermeye, üretmeye, devam ederken, 1 koordinatör, 5 eğitmen, 2 kaleci antrenörüyle birlikte yola devam ettiklerini belirten Ulun Cam, Akademi çatısı altında yedi yaş (2014 doğumlu) grubundan başlayarak, onüç yaşa (2008 doğumlu) kadar sporculardan oluşturulan toplam 4 grup olarak çalışmalarını sürdüğünü belirtti. Gruplardaki dağılıma göre altyapılarda 7 yaş (2014 doğumlu) grubu toplam 10 sporcu, 9 yaş (2012 doğumlu) grubu toplam 16 sporcu, 11 yaş (2010 doğumlu) grubu toplam sporcu, 13 yaş (2008 doğumlu) grubu toplam 23 sporcu olmak üzere toplam 49 sporcu yer alıyor. Yarışmacı gruplarda ise 2007 doğumlu yaş gruplarından başlayarak, 2001 doğumlu yaş grubuna kadar toplam 3 grupta çalışmalar devam ediyor. Yarışmacı gruplardaki dağılım ise U15 (2006 doğumlu) 26 sporcu, U17 (2004 doğumlu) 22 sporcu, U20 genç takım 24 sporcu olmak üzere toplam 72 sporcular akademi bünyesinde olduğunu ifade eden Ulun Cam, şu an 7 farklı grupta genel toplamda 121 sporcu kitlesi ile düzenli, sistemli ve üretken yapı içerisinde futbol eğitimi vermeye özen gösterdiklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75