banner6

“Binicilik sporuna ilgi artıyor”

banner37

Binicilik Federasyonu Başkanı Hamza Ruso, KKTC’de binicilik sporuna gönül vermiş yaklaşık 120 sporcu olduğunu ve bu sayının giderek artmaya başladığını açıkladı

“Binicilik sporuna ilgi artıyor”
banner90
banner99

Erol KANLIADA

Binicilik Federasyonu Başkanı Hamza Ruso, ülkemizde son yıllarda binicilik sporuna olan ilginin iyi derecede arttığını, şu anda KKTC’de binicilik sporunu yapan yaklaşık 120 sporcu olduğunu ve binicilik sporuna ilginin arttığını söyledi.


Ruso, ülkemizde binicilik sporunu yapan kişi sayısının son yıllarda 3-5 kişiden, 120’lere yükselmesinin harika bir rakam olduğunun altını çizdi.


“Eskiden adamızda binicilik sporunu profesyonel olarak yapan 3-5 sporcumuz bulunuyordu, şimdi ise yaklaşık 120 sporcumuz var” diyen Ruso, 2021 Ocak ayında 15-20 kadar sporcunun daha bu rakama ekleneceğini vurguladı.


Binicilik Federasyonu Başkanı Hamza Ruso, tüm dünyaya yayılıp, ülkemizi de olumsuz etkileyen Koronavirüs salgını nedeniyle, organizasyonların olumsuz etkilendiğini belirtti. Ruso, ülkemizde Koronavirüs’ün ilk görülmeye başladığı zaman, sağlık açısından en rahat yapılabilir sporlardan biri olmasına rağmen binicilik organizasyonlarının tamamının iptal edilerek güvenlik önlemi alındığına dikkat çekti.

“Sporcularımız ve hocalarımız salgından olumsuz etkilendi”


2019 yılsonu ödüllerinin halen ödül sahiplerine verilemediğini ifade eden Ruso, Koronavirüs döneminde organizasyonların çok sık olmasa da sürdürüldüğünü söyledi.


Ruso, Koronavirüs döneminde binicilik sporuna gönül veren sporcuların ve hocaların konsantrasyonlarının olumsuz etkilendiğini belirtti.


Ruso, “Gerek iptal edilen organizasyonlar, gerekse de Koronavirüs salgınının yarattığı doğal korku sporcularımızı ve hocalarımızı olumsuz yönde etkiledi” ifadelerini kullandı.


Koronavirüs döneminin devam etmesi nedeniyle organizasyonların farklı formatlarda da olsa devam edebileceğini belirten Ruso, “Umarım Koronavirüs salgını bir an önce atlatılır ve sağlıklı günlere döneriz” dedi.

“Daha fazla tesisleşmek için yatırım gerekli”


Ülkemizde binicilik sporu için yeterli tesisin olmadığını ve bu konuda adımlar atılması gerektiğini ifade eden Hamza Ruso, “Bu adımların atılabilmesi için çok fazla para gerekiyor ve şu anda bize devletin ayırdığı katkı payı bunun için hiç yeterli değil” dedi.


KKTC’ye Türkiye standartlarında bir tesis kazandırabilmesi için çok ciddi miktarda para gerektiğini belirten Ruso, devletten gelen maddi yardımın tesislerdeki malzemelere zor yettiğini söyledi.


Koronavirüs döneminde sponsor bulmanın da çok zor olduğunu belirten Ruso, iş insanlarının da Koronavirüs salgını nedeniyle zorluklar yaşadığını ve bu yüzden sponsor olmakta güçlük çektiklerini anlattı.


 

“Devletten ilgi bekliyoruz”


Binicilik Federasyonu Başkanı Hamza Ruso, devletin Koronavirüs döneminde çok zorluklar yaşadığını bildiklerini ancak federasyon olarak ilgi beklediklerini vurguladı.


Ruso, “Koronavirüs döneminde devletimizin yoğun çalıştığını biliyorum, yine de bizim yaptıklarımızı görmelerini ve bize maddi kaynak sağlamalarının dışında ilgi göstermelerini istiyoruz” dedi.


Devlet desteğinin artması halinde binicilik sporuna ilgi gösteren sporcu sayısının artacağına dikkat çeken Hamza Ruso, devletin özellikle çocuk yaştaki gençlerin binicilik sporuna gönül vermesi konusunda önemli rol alabileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104