Bir golcüden çok daha fazlası: Mehmet Karaşahin

banner37

Bir golcüden çok daha fazlası: Mehmet Karaşahin
banner90
banner99

Levent TEZEL

Bu haftaki “Geçmişin Yıldızları” köşemizin konuğu bir dönemin en iyi 10 numaralarından biri olan Mehmet Karaşahin. Karaşahin; oyun zekası, iki ayağını da kullanabilme özelliği, top tekniği, dar alandaki seri çalımları, kıvraklığı ve ceza alanı içinde genelde golle neticelenen tek vuruşlardaki ustalığı ile dikkat çekti. Futbol oynadığı dönemde attığı gollerle içinden çıktığı camiası Yeniboğaziçi’ni şampiyonluğa ve başarılara taşıyan Karaşahin, futbolu bıraktıktan sonra da çok sevdiği kulübünden kopmadı. 2 sezon bu takımın başkanlığını da yapan Karaşahin, 2019-2020 sezonunda Yeniboğaziçi’nde başkan olarak şampiyonluk sevinci de yaşadı.  


6 Eylül 1969 yılında güneydeki Aytotoro köyünde doğan Mehmet Karaşahin, 1974 yılında ailesi ile göç ettiği Yeniboğaziçi’nde ilkokul yıllarında futbola başladı. Dayısı, amcası kısacası tüm ailesi futbol ile iç içe olduğu için futbolu çok sevdi. 1985-1986 sezonunda 16 yaşında ilk lisansını Yeniboğaziçi’nde çıkardı. 2011’de 42 yaşında sahalara veda atti. 26 yıl futbol oynayan ve her transfer döneminin gözde isimlerinden biri olan Mehmet Karaşahin, en verimli dönemlerinden birini de 3 sezon forma giydiği Mağusa Türk Gücü’nde geçirdi. Karaşahin ayrıca futbol hayatının son döneminde Mormenekşe ve Akıncılar takımlarında oynadı.

Yıldızı parlamaya başlıyor 


1985-1986 sezonunda Yeniboğaziçi’nde 16 yaşında ilk lisansını çıkaran ve genç takımda oynamaya başlayan Mehmet Karaşahin, o sezonun ardından askere gitti. Askerliği süresince de genç takımda oynayan Karaşahin, askerliğinin bitmesi sonrasında 1988-1989 sezonunda A takıma yükseldi. İlk sezonu hem onun için hem de Yeniboğaziçi için kötü geçti. Takım 2. Lig’den 3. Lig’e düştü. Bir sonraki sezon takımın yenilenmesi ve altyapıdan gelen yetenekli isimlerle iyi bir jenarasyon yakalayan Yeniboğaziçi’nde başlayan yükselişle birlikte Karaşahin’in golcülük özellikleri de ön plana çıkmaya başladı. Kendi ifadesiyle futbol hayatı boyunca attığı gollerin sayısından tam emin olmasa da bu süreçte 500 civarında golü olduğunu belirtti.

Gol onun işiydi


Köyü olan ve çok sevdiğini ifade ettiği Yeniboğaziçi’nde kendi adına güzel sezonlar geçirdiğini ifade eden Karaşahin, zaman zaman inişli çıkışlı bir grafik çizseler de birçok takım için Yeniboğaziçi’nin zor deplasmanlardan biri olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Kimi dönemler kötü sezonlar geçirip bir alt lige düşseler de daha sonra toparlanmayı bildiklerini ve tekrardan yükselmeyi başardıklarını belirten Mehmet Karaşahin, 1997-1998 sezonunda 31 golle 1. Lig gol krallığı ünvanını elde etti. O dönemki takımda Hüseyin, Ayhan, Vural gibi isimlerle çok iyi anlaştıklarını ve birbirlerinin ne yapacağını adeta ezberlediklerini kaydeden Karaşahin, bunun da başarısında önemli rol oynadığını ve gollerine yansıdığını ifade etti.

MTG yılları başlıyor


1988-1989 sezonundan 2000-2001 sezonuna kadar Yeniboğaziçi’nde forma giyen Karaşahin, golleriyle takımını sırtlarken transfer dönemlerinde de sürekli olarak diğer takımlardan teklifler aldı. 2001-2002 sezonunda Mağusa Türk Gücü’nün teklifini kabul eden Mehmet Karaşahin, sarı-yeşilli formayı 3 sezon giydi ve golleriyle bu takıma ciddi katkı yaptı. MTG’de forma giydiği dönemde Mete ve Ali Oraloğlu ile saha içinde çok iyi anlaştıklarını ve bunun da takımın başarısına yansıdığını kaydeden Karaşahin, Yeniboğaziçi’ni çok sevmesine rağmen Mağusa Türk Gücü’nde geçirdiği 3 güzel sezonu da hiç bir zaman unutamadığını ekledi. MTG’deki son maçında kendisini alkışlarla uğurlayan MTG’nin taraftar grubu Ultra Crows’a da ayrıca teşekkür etti.

Göçmenköy küme düştü, MTG Süper Lig’e çıkamadı


Mağusa Türk Gücü’ne transfer olduğu ve 1. Lig’de geçirilen ilk yılın Mehmet Karaşahin için çok önemli hatıraları oldu. Sezonun son maçı ise herkes için dramatik bir sonla neticelenecek önemli bir maç oldu.


banner134
O sezon Birinci Lig’de fırtına gibi esen Karaşahinli MTG için Süper Lig’e terfiyi getirecek son maç kazanmaları halinde mutlu sona ulaşacakları Göçmenköy maçıydı. Ancak Göçmenköy’ün ligde kalmak için galibiyete ihtiyacı olması da işin bir başka yönüydü. Dr. Fazıl Küçük Stadı’nda oynanan karşılaşmada yaşadığı heyecanı hiç unutamadığını ifade eden Karaşahin, bu maçta takımının ilk golünü atarken diğer 2 golün de pasını veren isimdi. Ancak ligde kalmak için son ana kadar mücadele eden Göçmenköy, yediği her gole karşılık verince karşılaşma 3-3 beraberlikle sona erdi. Bu sonuç ne MTG’nin Süper Lig’e çıkmasına ne de Göçmenköy’ün ligde kalmasına yetti. Sonuçta her iki takımın da hedefine ulaşamadığı dramatik 90 dakika futbol tarihimizdeki yerini aldı.

Güzel anılar ve yuvaya dönüş


Mehmet Karaşahin, bu sonucun kendilerini daha da hırslandırdığını ve ertesi sezon MTG olarak Süper Lig’e çıktıklarını dile getirdi. Bir sonraki sezonda ise yabancısız bir kadro ile Süper Lig’de çok iyi bir dönem geçirdiklerini kaydeden Karaşahin, en büyük üzüntüsünün ise kupa finalinde Yenicami’ye 1-0’lık sonuçla kaybetmeleri olduğunu anlattı. 2004-2005 sezonunda yeniden köyü Yeniboğaziçi’ne transfer olan Karaşahin, 2005-2006 sezonunda Doğan Arif başkanlığında yapılan transferlerle birlikte kurulan Yeniboğaziçi tarihinin en pahalı kadrosunun önemli parçalarından biri oldu. Karaşahin, bu kadronun Süper Lig şampiyonluğu için ligin son haftalarına kadar mücadele etmesine rağmen çeşitli sebeplerden bu hedefin başarılamadığını dile getirdi.

Önce düşürdü sonra çıkardı


42 yaşına kadar futbol oynayan Karaşahin, geçirdiği sakatlık sonrasında sahalardan kopsa da futboldan kopmadı. Kulübünün başkansız kaldığı bir dönemde başkanlığa talip olan Karaşahin, 2018-2019 sezonunda kulübe başkan oldu. Bu noktada futbolculuk ile yöneticiliği kıyaslayan Mehmet Karaşahin, ülkemizde yöneticiliğin ne kadar zor olduğunu o zaman gördüğünü de ekledi. Maddi imkansızlıklar ve kadro yetersizliği sonucu onun döneminde Yeniboğaziçi BTM’ye düştü. Bu başarısızlık onu pes ettirmedi. Bir sonraki sezon olan 2019-2020’de Mehmet Karaşahin başkanlığında, Eralp Şerifoğlu’nun teknik direktörlüğünde kurulan güçlü kadro bulunduğu BTM 1. Lig’den açık ara şampiyon olarak 1. Lig’e yeniden geri döndü.

Eskiden teknik ve yetenek çok önemliyken şimdi güç daha ön plana çıkıyor


Kendi futbol oynadığı dönemle şimdiki dönemi kıyaslayan Mehmet Karaşahin, günümüzde fiziksel açıdan güçlü futbolcular olduğunu gördüğünü ancak kendi dönemindeki yeteneği ve tekniği yüksek isimlerin daha güzel ve kaliteli bir futbol izlenmesini sağladığını düşündüğünü ifade etti. Son olarak genç futbolculara seslenen usta golcü, başarı isteniyorsa tek düşüncenin futbol olması gerektiğinin altını çizdi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75