banner6

Bora tarih yazıyor

banner37

Kıbrıslı Türk BMX sporcusu Bora Altıntaş, şampiyonluklar yaşadı, dünyanın en büyük yarışmalarında derecelere girdi. BMX sporunda birçok ilklere imza atan 20 yaşındaki sporcunun en büyük hayali olimpiyatlarda yarışmak

Bora tarih yazıyor
banner8

Doğan SAMER

Kuzey Kıbrıs’ın BMX sporundaki genç ve yükselen yıldızı Bora Altıntaş, başarılarıyla hem göz doldurmaya hem de tarih yazmaya devam ediyor.


20 yaşında olan Bora, Kıbrıslı Türk olarak birçok yarışmada BMX sporcusu olarak şampiyonluklar yaşadı, dünyanın en büyük yarışmalarında derecelere girdi.


Gururları kabartan başarılı sporcu, BMX sporuyla tanışması, gelişim süreci, boy gösterdiği yarışmalar ve kazandığı başarılar gibi birçok konuda açıklamalarda bulundu.


2015 ve 2016 yılları arasında 3 kez Güney Kıbrıs’ta düzenlenen BMX Street Festival yarışmasında birincilik elde eden Bora Altıntaş, 2017 yılında 2. Türkiye BMX Günü'nde ikincilik ve Yunanistan’da yapılan RideOnBmx yarışmasında ise dördüncülük elde etti. Daha sonra dünyanın en önemli profesyonel yarışmalarından biri olan ve sporcuların sadece davet üzerine katılabildiği İngiltere'nin Shepton Mallet şehrinde düzenlenen Nass Festival'de yer alan Bora, 30 sporcu arasında altıncı sırayı alarak önemli bir başarıya elde etti. Aynı yıl Yunanistan'ın Selanik şehrinde düzenlenen RideonBmxBattle'a katılan Bora, liderliğini yaptığı takımla birlikte birincilik elde etmeyi başardı. Selanik'teki başarısının ardından uluslararası seviyede saygınlık kazanan Bora Altıntaş, 2020 yılında Estonya'nın başkenti Talinn'de düzenlenen Simple Session'da finallere kaldı ve bunu başaran ilk Türk sporcu oldu.

“Arkadaşlarım aracılığıyla yeteneğim olduğunu fark ettim”


Küçük yaşlarda basketbol, atletizm ve masa tenisi gibi birçok spor dalıyla uğraştığını söyleyen Altıntaş, 13-14 yaşlarında arkadaşlarının aracılığıyla BMX ile tanıştığını anlattı.


Arkadaşları aracılığıyla BMX bisikleti kullandığını ifade eden Bora Altıntaş, “İlginç olarak bazı yeteneklerimin olduğunu fark ettim” dedi.


Böyle bir spora yeteneği olduğunu fark ettiğini söyleyen Altıntaş, daha sonra birçok araştırmalar yaptığını ve ardından bu sporun dünyada ne kadar büyük olduğunu fark ettiğini belirtti.

Genç sporcu, her zaman yaptığı şeyin en iyisi olmak istediğini ve kaybetmekten nefret ettiğini aktardı.


İlk bisikletini bayramlık harçlığını biriktirerek aldığını söyleyen Bora, ancak o zaman bu sporu icra etmek için parkurlar olmadığını anımsattı.


Bu konuda belediyelere gittiğini ancak kimsenin yardımcı olmadığını aktaran Altıntaş, evlerinde eski bir kapı olduğunu babasının evlerinin yakınlarındaki parka o kapıyla rampa yapmasıyla antrenmanlara başladığını söyledi.


Sadece basit bir rampayla kendini fazlasıyla geliştirdiğini ifade eden başarılı sporcu, kapıdan yapılmış rampa üzerinde yaptığı hareketleri videoya çektiğini ve bu videoları sosyal medyada paylaşarak Türkiye ve KKTC’de çok konuşulduğunu söyledi.


Bu spora girişinde babasının çok desteği olduğunun altını çizen Bora Altıntaş, babasının kendisinin gelişimi için gecesini gündüzüne kattığını anlattı.


Kendi çaplarında oluşturdukları düzeneklerle kendini geliştirdiğini işaret eden Bora, “Bu düzenekleri dünyada bu işi yapanlara göstersek kesinlikle uygun görmezlerdi ve tehlikeli olduğunu söylerlerdi. Ama ben bu şekilde kendimi çok fazla geliştirdim” dedi.

İsmini tüm dünyaya duyurdu


BMX Sokak dalında yarışmalarda boy göstermeye başlayan genç sporcu, başarı üstüne başarı yakaladı.


İlk olarak Güney Kıbrıs’ta Limasol Street Festival BMX Street Contest yarışmasına katılan sporcu, buradan birincilik kazandı. Ardından Yunanistan’da gerçekleşecek RideOnBmx yarışması için davet aldığını aktaran Bora Altıntaş, burada da 30 seçilmiş sporcu arasında yedinci olduğunu söyledi.


Daha sonra Türkiye’de düzenlenen 2. Türkiye BMX Günü yarışmasında ikinci olduğunu belirten Bora Altıntaş, tüm bunların ardından baya ilgi çektiğini, sponsorluk teklifleri almaya başladığını ifade etti.

Limasol Street Festival’inde toplamda üç kez birinci olduğunu söyleyen Bora Altıntaş, Güney Kıbrıs’tan sonra tekrar Yunanistan’a gittiğini ve bu sefeber RideOnBmx yarışmasında yedincilikten dördüncülüğe yükseldiğini aktardı.


KKTC’ye döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı dahil tüm bakanlıklardan bu spora katkı koymaları için destek istediklerini söyleyen Bora Altıntaş, “Bırakın maddi desteği, manevi destek bile görmedim” dedi.


Türkiye Büyükelçiliği’nden antrenman sahası için 200 bin TL destek aldıklarını anlatan Bora Altıntaş, bu seferde belediyelerin antrenman sahası için izin vermediklerini söyledi.

Bora, Türkiye ve KKTC’nin ilk kapalı Skate Parkı’nı kurdu


BMX sporu için antrenman sahası sorununu bir türlü çözemeyen ve kolaylık yerine birçok zorluklarla karşılaşan Bora Altıntaş, ailesiyle konuşup bir karar aldığını ve FİBERA Skate Park isimli Türkiye ile KKTC’nin ilk kapalı Skate Park’ını kurduklarını söyledi.


Bu dönemin ardından dünyanın en büyük yarışmalarından biri olan İngiltere’deki Nass Festival Pro Street Contest’de yarışmak için davet aldığını ifade eden Bora Altıntaş o günkü duygularını, “İşin ilginç yanı burada yarışacak olduğum insanlar çok hayranlık duyduğum imzasını istediğim insanlardı” şeklinde anlattı.


30 kişilik elemeleri altıncı bitirdiğini anlatan başarılı sporcu, bu sonucun Türkiye’de büyük bir ses getirdiğini işaret etti. Finallerde fazla bir puan kazamadığını söyleyen Bora, yarışmayı aynı sıralamada bitirdiğini ve pro klasmanında bunu başaran ilk Türk olduğunu söyledi.


Bu başarıların ardından birçok sponsorluk teklifi aldığını anlatan Bora Altıntaş, bunların en başında RedBull geldiğini işaret etti.


İngiltere’den sonra Yunanistan’a gittiğini söyleyen Bora, Selanik RideOnBmx yarışmasında şampiyon olduğunu belirtti. Bora Yunanistan zaferinden sonra, “Bu şampiyonlukla Avrupa’da ismimi tam olarak şampiyonlara yazdırmış oldum” yorumunda bulundu.


RedBull sporcusu olduğunu anlatan Bora Altıntaş, tüm dünyada RedBull’un BMX’de 6 sporcusu olduğunu bunlardan birinin kendisi olduğunun altını çizdi.


Tüm bu sıralarda KKTC’de BMX sporuna ilginin arttığını anımsatan Bora Altıntaş, kendisi için yaptığı tesisi tüm çocuklara açma kararı aldığını belirtti.


Şu an ülkede 300-400 BMX sporuyla uğraşan bireyin olduğunu söyleyen başarılı sporcu, bu bireylerden 15-20 kişinin ileride ismini duyuracağı görüşünde.

“Dünyanın en büyük yarışmasından davet aldım”


Dünyada pandeminin başlamasıyla çalışmalarına evden devam ettiğini söyleyen Bora, 2020 yılında dünyada pandeminin normalleşmesi ve iyileşme sürecinin süratlendiği döneme girildiğinde dünyanın en büyük BMX yarışması olarak Simple Session’dan davet aldığını söyledi. Bora Altıntaş, “Daveti görünce şoklarıma uğradım” diyerek duygularını özetledi.


Estonya’nın Talin şehrinde düzenlenen yarışmada Bora Altıntaş, ilk kez katıldığı bu yarışmada finallere kalamadı.

banner134


Ancak Simple Session’da yarışan ilk Türk olmayı başardı.


Bu yarışmalarda boy göstermeye başladığı süreçte sosyal medyadaki takipçi sayısının çok hızlı bir şekilde arttığını anlatan Altıntaş, videolarının milyonlar izlendiğini aktardı.

“Hiçbir siyasi tebrik etmenin ötesine geçmedi”


Öte yandan bu gelişmelerin olduğu dönemde Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda birçok bakan ile görüştüğünü söyleyen Bora Altıntaş, hepsinin kendisine destek vereceğini söylediğini aktardı.


Hiç kimsenin tebrik etmenin ötesinde bir şey yapmadığını söyleyen Altıntaş, “Hiçbir destek almadım. Ben bu günlere azmim ve ailemin desteğiyle geldim” dedi.


Kendisine çok sözler verildiğini ama hiçbirinin tutulmadığını söyleyen Altıntaş, “Biz zeytin ekmek yiyerek bu spora yatırım yaptık. Bizim için 50 TL’nin 100 TL’nin bile önemi vardı. Ben zamanında inşaatlarda bile çalıştım” şeklinde konuştu.

“Bu sefer her şey farklı olacak”


Başarılı sporcu, 23 Eylülde İngiltere’de düzenlenecek Nass Festival’de yarışacağını ve podyum mücadelesi vereceğini söyledi.


Altıntaş, bu sefer her şeyin farklı olacağını ve ilk 3 için mücadele edeceğini vurguladı.


Geleceğiyle ilgili hayallerinden de bahseden Bora Altıntaş, en büyük hayallerinden birinin RedBull sporcusu olmak olduğunu ve bunu başardığını ifade etti. Ancak en büyük gerçekleştirmek istediği hayalinin olimpiyatlarda yarışmak olduğunu söyledi. Bora, “Bir hedefimde tüm dünyada tanınmak ve milyon kitleye hitap etmek isterim. Bir de ülkemizdeki çocuklara örnek olmak ve ilham vermek istiyorum. Bu çocukların sigara alkol gibi alışkanlıklardan uzak durması ve eğitim hayatına özen göstermesini isterim. Bu spora merak salan her çocuğa ders vermek istedim ancak imkanlar el vermedi. Ülkede de fazla kalamıyorum ve çok fazla bu spora merak salan çocuk olmaya başladı” diyerek sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2021, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88