Borataş “Çocuklar daha çok futbol oynamalı”

banner37

Futbol Altyapı Eğitimi demek, futbola ilişkin nelerin, nasıl ve esas olarak da "ne zaman" öğretileceği ve öğrenileceği ile ilgili süreç demektir

banner87
Borataş “Çocuklar daha çok futbol oynamalı”
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

"Futbol altyapı eğitim pedagojisi" demek; Çocukların gelişim sürecindeki "kritik dönemleri" dikkate alarak bu dönemleri en iyi şekilde değerlendirebilmek demektir.


Araştırmacı yazar İsmail Topkaya’nın da belirttiği gibi futbolda altyapı eğitimi çocuğun "top ile ayak" ilişkilerinde anlamlı bir gelişimin başladığı yaş düzeyi sekizli yaşlarda başlaması gereken, genel olarak motor gelişimin doruğu olan, her türlü spor ile ilgili beceriyi gerçekleştirebilme yaşı olan 15-16'lı yaşlara değin sürmesi gereken, uzun erimli gelişim dönemlerini kapsar.

Borataş öncelikleri sıraladı


Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Eğitim üst kurulu başkanı ve milli takım teknik direktörü Mustafa Borataş futbolumuzda yapılan ve yapılması gereken altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Borataş, altyapı söylendiği zaman akla ilk gelen terimlerin, futbol sahaları, tesisler, özkaynaklar ve antrenörler olduğunu belirterek, ülkemizde ilk yapılması gerekenin bu kavramlar ışığında var olanları geliştirmek, eksikleri de tamamlamak olduğunu söyledi.

Borataş “20 yıllık bir çalışma var”


Mustafa Borataş, kendisi ve ekibi ile birlikte 2000’li yılların başında ciddi bir altyapı çalışması başlattıklarını, bunun ilk adımını U15 takımlarını ve ligini başlatmak ile attıklarını, bu çalışma ile ilgili başta Türkiye Futbol Federasyonu olmak üzere birçok kurum ile çalışmalar yaptıklarını ve o yıllarda yetişmeye başlayan futbolcuların şu an ülkemizin süper liginde birçok takımda futbol oynadıklarını belirtti.

“Altı bölgelik bir havuz oluşturuldu”


Eğitim üst kurulu başkanı ve milli takım teknik direktörü Mustafa Borataş, özellikle dönemin federasyon başkanı Niyazi Okutan’ın katkıları ile bir proje hazırladıklarını ve bu proje kapsamında ülkemizde Lefke’den Karpaz bölgesine kadar altı farklı bölgede ciddi bir taramalar yaptıklarını ve bu taramalar sonucu olarak altı bölgelik bir futbolcu havuzu oluşturduklarını belirtti. Bu çalışmaların ise şu an ciddi takip edilen U15 ve U 17 liglerini ortaya çıkardığını söyledi.

“Çocuklarımız daha çok futbol oynamalı”


Mustafa Borataş, tüm bu çalışmaları yapmalarına rağmen, önlerinde hep iki büyük sorun olduğunun altını çizerek, bu sorunların birincisinin futbol oynayacak saha ve tesis sorunu, ikincisinin ise altyapılarda futbol oynayan çocukların yeteri kadar futbol oynamaması olduğunu belirtti. Futbolu gelişmiş ülkelerde çocuğun özellikle 5-15 yaş arası 10 bin saat futbol oynaması gerektiğini, bunun da yolunun ilk önce akademi eğitimi ve beden eğitimi alması gerektiğini, daha sonra ise sürekli maç oynaması olduğunu söyledi. Borataş, bu sorunu aşmak adına okullardaki beden eğitimi saatlerinin mutlaka çoğalması gerektiğini, süper lig kulüplerimize akademi açma zorunluluğu getirilmesi gerektiğini ve altyapılarda ki maç sayısının mutlaka artırılması gerektiğini vurguladı.

“Akademiler, uzman kişilere emanet edilmeli”


Borataş, çocuğun futbol gelişiminde uzmanların çok önemli yer tuttuğunu belirterek, bundan dolayı ülkemizde faaliyet gösteren ve gösterecek tüm akademilerde mutlaka teknik direktör, antrenör ve kaleci antrenörü olması gerektiğini ve bu kişilerin pedagojik eğitimi bilmeleri gerektiğini vurguladı. Özellikle 5 yaşından itibaren bu eğitimlere başlanmasını gerektiğinin altını çizen Mustafa Borataş, bu eğitimin ilk önce oyun ile başlaması gerektiğini, çocuğun yaşı ilerledikçe futbolun temel prensip eğitimin verilmesi gerektiğini vurguladı.

“Devlet destekleyici olmalı”


Mustafa Borataş, devletimizin futbolun gelişmesi adına gerek altyapı gerekse maddi anlamda ciddi çalışmalar yaptığını ve bu yardımların kulüplerimize adeta bir nefes olduğunu belirtti. Fakat başta futbol federasyonu olmak üzere ilgili paydaşların bir araya gelerek hem bu devlet desteğinin büyümesi, hem de özellikle her yıl verilen maddi desteğin bir kısmının bu akademilere aktarılması gerektiğini vurguladı.

“Ambargo kelimesinden kurtulmalıyız”


Borataş ülkemizin tanınmamış olmasından dolayı ambargolar altında olduğumuza dikkat çekerek, fakat bizlere düşen görevin bu ambargo kelimesinin arkasına sığınmamamız gerektiği ve bizlerle organizasyon yapabilecek ülkelerle sürekli temas halinde olmamızın elzem olduğudur. Buna örnek olarak Conifa, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ve Katalonya’da dünyanın en ünlü kulüplerinden biri olan Barcelona’nın düzenlediği Mediterranian International Cup’ı gösterebileceğimizi söyledi. Her iki turnuvaya daha önce katıldığımızı ve her yıl katılmak için sürekli davet aldığımızı fakat başta ekonomik gerekçeler olmak üzere bu davetlere katılamadığımızı belirtti. 

“Maddi yükü akademiler azaltabilir”


Eğitim üst kurulu başkanı ve milli takım Teknik Direktörü Mustafa Borataş, ülkemizin ciddi bir ekonomik sıkıntıdan geçtiğini ve doğal olarak bu sıkıntının da futbolumuza da yansıdığını belirtti. Bu sıkıntıların ilerleyen dönemlerde bizleri daha da sıkıntıya sokmaması adına akademilere daha önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Borataş, altyapıdan yetişen her futbolcunun kendi kulübünü yüksek ücretli transferler yapmaktan uzak tutacağını belirtti.

Üniversiteler önemli bir şans


Borataş, ülkemizde bulunan üniversitelerde bulunan Beden Eğitimi Yüksek Okulu ve Spor Bilimleri bölümlerinin ülkemiz futbolu adına oldukça büyük bir şans olduğunu söyledi. Bu üniversiteleri ve bölümleri kullanarak bilimsel birçok projeler üretilebileceğini, bununla beraber burada eğitim alan öğrencilerden ise futbol akademilerinde destek alınabileceğini belirtti.

“Kısa orta ve uzun vadeli planlarımız uygulanmaya başlandı”


Borataş, futbol federasyonu olarak altyapıların gelişmesi adına planlamalarının hazır olduğunu ve bunun da ilk örneği olarak kısa vadeli planlamada çok kısa süre içerisinde U12 ligini başlatacaklarını belirtti. Orta vadede sahaların artırılması, uzun vadede ise futbolcu ve antrenör ihraç edecek duruma gelmek istediklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108