banner6

BTM-1’in ardından…

banner37

BTM-1’in ardından…
banner150 banner151 banner143

Ahmet OGAN


Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Ligi tamamlandı. Toplam 20 takımın mücadele ettiği ligde, Kırmızı Grup’ta Yenierenköy, Beyaz Grup’ta ise Lapta şampiyon olarak AKSA Birinci Lige yükseldi.


Kırmızı ve Beyaz Grup ikincileri SFC 1461 İskele Trabzon ile Yılmazköy “play-off” final müsabakasında galip ayrılan tarafa Yılmazköy olunca AKSA Birinci Lige yükselen üçüncü ve son takım oldu.

4 Aylık (121 Gün) BTM Birinci Lig


İktisatbank Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Ligi, 18 Aralık’ta başlayarak 2 grupta 20 takımın katılımı ile 121 gün boyunca süren kora kor karşılaşmalar sonunda Yenierenköy, Lapta, Yılmazköy takımları mutlu sona ulaşarak olarak lig tamamladı.

Şampiyon Yenierenköy


Kırmızı Grupta mücadeleye başlayan Yenierenköy ligde oynadığı karşılaşmalardan 14 galibiyet, 4 mağlubiyet alarak topladığı 42 puanla şampiyon oldu. Ligde gösterdiği başarılı performans ile dikkat çeken lacivert kırmızılı ekip Yenierenköy en çok gol atan takımın dışında tüm enleri de toplayarak çok başarılı bir sezonun ardından 45 yıllık tarihinde ilk kez AKSA Birinci Lig’de oynama hakkı elde etti.


Yenierenköy, son oynanan bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 2.ligde şampiyon olarak yükseldiği BTM 1.ligde de şampiyon olarak üst üst iki şampiyonluk yaşayarak çok başarılı sezonları geride bıraktı.

Lapta geri döndü


Beyaz Grup’ta lige başlayan Lapta, ligde oynadığı karşılaşmalarda 14 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet alarak topladığı 44 puanla şampiyon oldu. Lige iyi başlayamayan ancak daha sonra toplarlanarak rakipleri ile girmiş olduğu mücadeleden ikinci devrede rakiplerine üstünlük sağlayan kırmızı yeşilli ekip Lapta bir sezon ardan sonra tekrar yeniden AKSA Birinci Lige geri döndü.

Play-Off finali şampiyonu Yılmazköy


Kırmızı ve Beyaz Grup ikincileri SFC 1461 İskele Trabzon ile Yılmazköy “play-off final müsabakası’nda karşı karşıya geldi. Final maçında normal süresi ve 120 dakikalık uzatmalarda 0-0 eşitlikle tamamlanan karşılaşmayı penaltı atışları sonunda rakibine 5-4 üstünlük sağlayan Yılmazköy play-off finali şampiyonu olarak tarihinde ilk kez AKSA Birinci Lige yükseldi. 

SFC 1461 İskele Trabzon tarihi fırsatı tepti 


Kırmızı Grubu ikinci olarak tamamlayan ve play-off finali oynamaya hak kazanan SFC 1461 İskele Trabzon, play-off finalinde normal süresi ve 120 dakikalık uzatmalarda 0-0 eşitlikle tamamladığı karşılaşmayı penaltı atışları sonunda rakibi Yılmazköy’e 5-4 kaybederek tarihinde ilk kez çok yaklaştığı ve zorladığı 1.lig kapısından dönderek hayal kırıklığı yaşadı.

AKSA Birinci Lig’in yeniler 


Kırmız Grup şampiyonu Yenierenköy, Karpaz bölgesinden, Beyaz Grubun şampiyonu Lapta, Girne bölgesi, play-off finali şampiyonu Yılmazköy ise Güzelyurt bölgesi takımları oldu.

Play-out


Kırmızı Grup dokuzuncusu Geçitkale ile Beyaz Grubun dokuzuncusu Doğancı “play-out” müsabakasında karşı karşıya geldi. Karşılaşmanın 90 dakikalık bölümünde kontrollü oyunutercih eden taraflar 7 dakikalık oynanmayan sürenin 90+7 dakikasında Geçitkale bulduğu golle maçı 1-0 kazanan Geçitkale ligde kalmayı başarırken, Doğancı aldığı mağlubiyetle BTM İkinci Lige düşen taraf oldu.

Enler şampiyonların


Yenierenköy, Lapta, Yılmazköy, gruplarında ve play-off finali de dahil olmak üzere en golcü takımlar oldu. Şampiyon Yenierenköy ligde 57 golle grublarda en çok gol atan takım, 25 gol kalesinde en az gol gören dört takımdan biri olarak şampiyonluğu yakaladı. Şampiyon Lapta ligde 42 golle grublarda en çok gol atan ikinici takım, 11 gol kalesinde en az gol gören takım olarak şampiyonluğa ulaştı. Play Off finali şampiyonu Yılmazköy ligde 33 golle en çok gol atan dört takımdan biri, 15 golle kalesinde en az gol gören iki takım biri olarak şampiyonluğa ulaşan taraf oldu.
 

Kırmızı grubun golcüsü


Kırmızı Grubu yedinci sırada tamamlayan Akova Vuda takımın golcü ismi Oğuzhan Duran ligde atmış olduğu 21 golle gol kralı oldu. 2019-20 futbol sezonunda Birinci Lige katılmayan Akova Vuda, BTM Birinci Lig’den başladığı mücadele sonunda ligi yedinci sırada tamamlarken ligde atılan 38 golün 21’ine imza koyan başarılı golcüsü Oğuzhan Duran takımın attığı golün yarıdan fazlasına imza koydu.

Beyaz Grubun golcüsü


Beyaz Grupta ligi dördüncü sırada tamamlayan Karaoğlanoğlu takımın deneyimli golcüsü Akın Topal ligde attığı 15 golle gol krallığına ulaştı. Karaoğlanoğlu’nun ligde atmış olduğu 36 golün yarısına yakınında Akın Topal’ın imzası bulunuyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110