BTM 2’nin ardından

banner37

ıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) İkinci Lig play-off finalleri ile tamamlandı. Grup maçları sonrası 12 takımın eşleşerek mücadele ettiği 2.tur maçlarının ardından son 6’ya kalan takımlar arasında oynanan final maçları ile birlikte 2019-20 futbol sezonu geride kalırken, Yeni Erenköy, Demirhan ve Sadrazam Kayalar, BTM Birinci Lige yükseldi

BTM 2’nin ardından
banner99

Ahmet OGANK

2 aylık lig  


BTM İkinci Lig, 4 Mart 2020 tarihinde başlamak üzereyken Koronavirüs salgınından dolayı dünyada ve ülkemizde duran spor faaliyetlerine geri dönmek için alınan tedbirler ve önlemler sonrasında Futbol Federasyonu tarafından 24 Temmuz 2020 tarihinde başlatıldı. Yedi grupta 40 takımın katılımı ile 60 gün boyunca hızlandırılmış program dahilinde kora kor ve zorlu karşılaşmalar sonunda Yeni Erenköy, Demirhan, Sadrazam Kayalar takımları mutlu sona ulaştı.

Şampiyon Yeni Erenköy


Lige 1.Grup’ta başlayan Yeni Erenköy, grup aşamasında oynadığı 10 maçtan 7 galibiyet, 2 beraberlik, 1 mağlubiyet alarak, 26 gol atan, kalesinde 2 gol görerek topladığı 23 puanla en iyi ikinciler arasında en çok puan alarak grup aşamasını ikinci sırada tamamladı. İkinci turdaki rakibi 2. grubu namağlup lider tamamlayan ve en favori takımlar arasında gösterilen Karadeniz 61’i 2-1 mağlup ederek finale yükselen Yeni Erenköy, final maçında ise Gaziveren’i 5-1 faklı mağlup ederek şampiyon oldu. Lacivert-kırmızılı ekip böylelikle 40 yıllık özleme son vermiş oldu.

Şampiyon Demirhan


Lige 2.Grup’ta başlayan Demirhan, grup aşamasında oynadığı 10 maçtan 6 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet alarak, attığı 37 golle gruplarda en çok gol atan iki takımdan biri olurken, kalesinde 18 gol gördü. Demirhan topladığı 20 puanla en iyi ikinciler arasında yer alarak grup aşamasını ikinci sırada tamamladı ve 2.tura yükselmeyi başardı. İkinci turdaki rakibi 4. grubu lider tamamlayan Akıncılar’ı 1-0 mağlup ederek finale yükselen Demirhan, 5.grubu lider tamamlayan Haspolat’ı 1-0 mağlup ederek şampiyon oldu. Yeşil-beyazlı ekip 19 yıl aradan sonra yeniden mücadele ettiği ligde şampiyon olarak 45 yıl aradan sonra BTM Birinci Lige yükseldi.

Şampiyon Sadrazam Kayalar


Lige 4.Grup’ta başlayan Sadrazam Kayalar, grup aşamasında oynadığı 8 maçtan 7 galibiyet, 1 beraberlik alarak, 34 gol atarken, kalesinde ise 2 gol gördü. Sadrazam Kayalar topladığı 22 puanla grup aşamasını namağlup lider olarak tamamlayarak, 2.tura yükselmeyi başardı. İkinci turdaki rakibi Kırıkkale’yi 2-0 mağlup ederek finale yükselen Sadrazam Kayalar, final maçında ise Ötüken’i 4-0 mağlup ederek namağlup şampiyon oldu. Geçtiğimiz sezon küme çıkma şansını finalde kaybederek BTM Birinci Lig kapısından dönen Sadrazam Kayalar, bu kez şeytanın bacağını bu sezon kırmış olmanın mutluluğunu yaşadı.

Yeniler Karpaz, Mesarya ve Güzelyurt’tan


BTM İkinci Lig’de grup aşamasından sonra 2.tur, play-off finallerinde şampiyon olan Yeni Erenköy, Karpaz bölgesinden Demirhan Mesarya bölgesinden, Sadrazam Kayalar ise Güzelyurt bölgesinden BTM Birinci Lige çıkan yeni takımlar oldu.

banner134
Gaziveren zorladı olmadı


Lige 7.grupta başlayarak grubu namağlup lider tamamlayan Gaziveren, 2.turda grubu lider tamamlayan Pile karşısında zor da olsa penaltılarla play-off finaline kalmayı başardı. Final karşılaşmasında Yeni Erenköy karşısında beklentilerin gerisinde kalan va farklı mağlubiyet alarak ilk kez mağlup olarak sonunu getiremeyen Gaziveren, BTM Birinci Lige yaklaşmasına rağmen başarılı olamadı.

Ötüken başaramadı


Lige 2.Grup’ta başlayan Ötüken, ikinci olarak en iyi ikinciler arasında yer alarak, 2. turda grup aşamasını namağlup lider tamamlayan Ergazi’yi mağlup ederek adını finale yazdırdı. Tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Ötüken final karşılaşmasında Sadrazam Kayalar karşısında farklı mağlup olmaktan kurtulamadı ve BTM Birinci Lig’in kapısından geri döndü.

Haspolat hayal kırıklığı yarattı

  Lige 5.grupta başlayarak grubu lider olarak tamamlayan Haspolat, 2.turda en iyi ikinciler arasında yer alan Kalkanlı’yı mağlup ederek adını finale yazdırdı. Final karşılaşmasında grup aşamasında aynı grupta mücadele ettiği Demirhan karşısında kora kor mücadele etse de istenilen sonucu alamadı ve sahadan mağlubiyetle ayrıldı.

  Grupta ve 2. turda gösterdiği önemli başarıyı final maçında gösteremeyen Haspolat, arzuladığı BTM Birinci Lig kapısından geri dönerek tam anlamı ile hayal kırıklığı yarattı.

Enler şampiyonların


Ligde şampiyonluğa ulaşan Sadrazam Kayalar, grup aşaması, 2.tur ve play-off finali de dahil olmak üzere en golcü takım oldu. Namağlup şampiyon Sadrazam Kayalar grup aşamasında 34 gol atıp, 2.turda 2 gol, play-off finalinde 4 gol atıp, toplamda 40 gole ligin en çok gol atan takımı oldu. Sadrazam Kayalar, grup aşamasında 2 gol dışında, 2.tur ve play-off finalinde kalesinde gol görmeden toplamda 2 golle en az gol yiyen takım olarak ligi tamamladı.

Gol Krallığı


Şampiyon Demirhan’ın deneyimli golcüsü Abdullah Parıldar, grupta atmış olduğu 18 golle tüm gruplarda en golcü isim olurken, 2.turda ve finalde attığı 1’er golle gol sayısını 20’ye yükselterek ligin gol kralı oldu.


Grubu lider tamamlayan, 2.turu geçen ancak play-off finalini kaybeden Haspolat futbolcusu Hüseyin Melhem, grup aşamasında 14 gol, 2.turda 1 gol daha atarak gol sayısını 15‘e yükselterek gol krallığı yarışını ikinci bitirdi.


Grubu namağlup lider tamamlayan ancak 2. turda elenen Karadeniz 61’in futbolcusu Mehmet Turgut, grup aşamasında attığı 10 gol, 2.turda 1 gol daha atarak gol sayısını 11’e yükselerek gol krallığı yarışını üçüncü sırada tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75