BTM’de statü değişikliği isteği

banner37

Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 2. Lig’de grup aşamasının tamamlanmasına 2 maç kala Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda maçların seyircisiz oynatılacağının açıklanmasının ardından Futbol Federasyonu lig maçları ile ilgili maç programlarını yeniden düzenledi. BTM 2. Lig müsabakalarının seyircisiz olarak oynanacak 9. hafta karşılaşmaları 12-13 Eylül Cumartesi/Pazar, 10. hafta karşılaşmaları 15-16 Eylül Salı/Çarşamba, 2. tur karşılaşmaları 20 Eylül Pazar, final karşılaşmaları ise 23 Eylül Çarşamba günü oynanarak lig tamamlanacak

BTM’de statü değişikliği isteği
banner90
banner99

Ahmet OGAN
 

Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 2. Lig’de play-off iddiası olan kulüp başkanlarından oluşan komite BTM Kurul Başkanı Niyazi Güvenir, Başkanvekili Turgay Çağer, üye Alper Alligüllü’nün katılımı ile toplantı gerçekleştirerek, play-off oynatılmadan 12 takımın BTM 1. Lig’e alınması önerisinde bulunarak statü değişikliği yapılmasını talep ettiler.

 

Statü değişikliği isteniyor


Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 2. Lig’de play-off iddiası olan kulüp başkanlarından oluşturulan komite, dün Futbol Federasyonu Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nda, BTM Kurulu ile toplantı gerçekleştirdi. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nda yaklaşık bir saat süren toplantıda kulüp başkanları imza toplayarak statü değişikliği için dilekçelerini BTM kurul başkanına verdi.

Play-Off oynatılmasın


Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 2. Lig’de Play off iddiası olan tüm kulüplerin adına toplantıda temsilci olarak söz alan Ötüken Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Emin Onuş, play-off maçların oynatılmaması görüşünü ortaya koyarak, 12 takımın BTM 1. Lig’e terfi etmesi talebinde bulundu. 10’ar takımdan oluşan BTM 1. Lig’in 15’er takım yapılması veya 3 grup halinde 10’ar takım olması yönünde öneri ortaya koyan Onuş, geçmişte statülerin değiştiğini, dünyada yaşanan virüs vakasından dolayı Futbol Federasyonu’nun alacağı kararın eleştirilemeyeceğini bilakis örnek teşkil edeceğini belirterek, buna benzer örneğin Türkiye liglerinde de yaşandığını, liglerde küme düşmenin kaldırıldığını sözlerine ekledi.

Başarı 3 takımla sınırlandırılmasın


Emin Onuş, yapılan onca emeğin karşılığı sadece 3 takımın başarısı ile sınırlandırılmaması düşüncesinde olduklarını, geriye kalan 9 takımın da bunu hak ettiğini, her kim küme çıkarsa çıksın diğer 9 kulübün emeklerine yazık olacağı ortak fikrinde olduklarını belirtti. Futbol Federasyonu’nun BTM 1. Lig statüsünü değiştirmesi ve 12 kulübün BTM 1. Lig’e terfi etmesi halinde maddi ve manevi zorluk yaşaması durumunda her türlü destek vereceklerini ve tüm kulüp başkanları elini taşın altına koyacağını belirtti.

banner134
Başkanların futbolun içinden gelmesi avantaj


BTM 2. Lig’de görev yapan başkan ve yöneticilerin genellikle genç, dinamik ve futbolun içinden gelmesinin avantaj olduğunu ifade eden Emin Onuş, 12 takımın bir üst lige alınması durumunda, hem camialarının hem de köylülerinin desteğinin daha da artacağını, yeni alt yapı ve saha projelerine bu başarıyla birlikte çok daha fazla kenetleneceklerini, bir anlamda kendilerine de bu zorlu günlerden sonra büyük bir moral olacağını ve işlerine daha bir şevkle devam edeceklerini söyledi.

Dört mevsim gördük


Tüm kulüplerin sezonu Aralık-Ocak aylarında açtığını, mart başında başlanması gereken ligin Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 3 ay ertelendiğini ve tüm kulüplerin ikinci kez mecburen sezon açtıklarını, temmuz sonunda da sıkışık bir takvimde haftada iki maç olmak üzere ligin nihayet başladığını ifade eden Onuş, eylül ayına girdiğimiz bugünlerde halen grup maçlarının tamamlanmadığını ve yaklaşık 9-10 aylık bu zaman zarfında dört mevsim gördüklerini, antrenman, maç, saha, benzin, malzeme giderlerinin 3-4 katına çıktığını maddi ve manevi olarak tüm kulüplerin yıprandığını dile getirdi.

Doğru kararlar alındı


Sağlık Bakanlığı ve KTFF’nin ligleri 1 Ekim’e kadar ertelemesi kararıyla birlikte yıkıldıklarını belirten Emin Onuş, grup maçlarının tamamlanması ve maçların seyircisiz olarak oynatılması için büyük bir mücadele verdiklerini, kararın değişmesinden sonra çok mutlu olduklarını ifade ederek, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, yönetimine ve Bakanlar Kurulu’na teşekkür etti.

Mental ve fiziksel yorgunluk var


Karşılaşmalarda hissedilen hava sıcaklığının 50-60 dereceleri bulması, ülkemizde şu an Koronavirüs’ün ciddi şekilde artmasından dolayı çok tedirgin olduklarını, pek çok sporcunun takımlarını bu sebeple bıraktığını belirten Emin Onuş, aylardır maddi-manevi çektikleri ıstırapların sona ermesini, mental ve fiziki anlamda hem sporcuların hem başkan ve yöneticilerin, hem hakemlerimizin hem de federasyonun artık yıprandığını grup maçları ile bu çilenin artık son bulmasını talep etti.

Olumlu karşılandı


BTM Kurulu Başkanı Niyazi Güvenir açıklamada bulunarak daha önce bu fikre sıcak bakmadıklarını, başkanların taleplerini, görüş ve fikirlerini dinledikten sonra olumlu yaklaştıklarını, statü değişikliği ile ilgili taleplerini Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’na ileteceklerini, son kararın yönetim kurulu tarafından verileceği bilgisini kulüp temsilcilerine aktardı.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 13:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75